یکشنبه 28 مرداد 1397
تاریخ انتشار : 25 فروردین 1393 - 13:05:53
یک ایرانی،رتبه نخستِ مسابقه بین المللی معماری و یادآوری یک اتفاق

طرح پیشنهادی استودیوی معماری فرشید موسوی به عنوان برنده مسابقه بین المللی طراحی مجتمع مسکونی در محله لادفانس پاریس انتخاب شد.

یک ایرانی،رتبه نخستِ مسابقه بین المللی معماری و یادآوری یک اتفاق
طرح پیشنهادی استودیوی معماری فرشید موسوی به عنوان برنده مسابقه بین المللی طراحی مجتمع مسکونی در محله لادفانس پاریس انتخاب شد.


این پروژه بخشی از طرح بزرگ نوسازی شهر پاریس می باشد.

این مجتمع مسکونی شامل سه بخش می باشد: واحدهای مسکونی، خوابگاه دانشجویی و بازار محلی، این پروژه در فضایی به مساحت 11000 متر مربع طراحی شده است.
یادآوری یک اتفاق در سال گذشته:
در تاریخ 19 آذرماه 1389،اکبر تشکری‌نیا، مدیر عامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران، در گفتگو با خبرگزاری مهر، از پایان ساخت یک مرکز قرآنی، به نام "تهران سرای قرآن" در سال ١٣٩٢، خبر داد، مجموعه‌ای که کلنگ آن در ماه رمضان، در زمین‌های عباس‌آباد، به زمین خورده بود و قرار بود تا پس از احداث، به عنوان یکی از نمادهای ویژه معماری شهر تهران شناخته شود.

تشکری‌نیا در این مصاحبه، در خصوص معمار پروژه و نحوه انتخاب آن، بدون ذکر نام شخص خاصی، گفت: "قرار بود معمار تهران سرای قرآن، با برگزاری مسابقات بین‌المللی انتخاب شود که به دلیل محدودیت‌هایی از قبیل مسلمان بودن و ایرانی بودن، برای شناخت معماری ایرانی اسلامی، این اقدام صورت نگرفت. در حال حاضر، یکی از بهترین معمارهای جهان که ایرانی بوده، برای معماری تهران سرای قرآن انتخاب شده است که در جهان غرب نیز بسیار مشهور بوده و شناخت کاملی از معماری ایرانی اسلامی دارد."

توصیفات کارفرمای تهران سرای قرآن از ویژگی‌های معمار انتخاب‌شده برای این مجموعه، موجب گمانه‌زنی‌هایی در محافل معماری شد،  با اینکه کارفرمای پروژه در گفتگوی خود، هیچ اشاره‌ای به نام معمار آن نکرده بود، ولی پس از مدتی، نام "فرشید موسوی"، معمار ایرانی مقیم خارج از کشور، به عنوان معمار تهران سرای قرآن، بر سر زبان‌ها افتاد که این خبر، حاشیه‌های فراوانی را ایجاد کرد، تا جایی که موضوع انتخاب این معمار، در جلسات شورای شهر تهران نیز مطرح شد و انتقادات فراوانی را برانگیخت، چرا که از دید برخی اعضای این شورا، انتخاب یک معمار مقیم خارج از کشور و شرکت انگلیسی او، هیچ سنخیتی با کاربری قرآنی پروژه و ادعای کارفرما در خصوص اسلامی بودن معماری آن، ندارد.

در پی انتقادات مطرح‌شده از سوی اعضای شورای شهر، نسبت به روند انتخاب معمار تهران سرای قرآن، شهردار تهران و مدیر عامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی، نیز در مقام پاسخ‌گویی برآمده و بر رعایت تمام ضوابط قانونی در انتخاب معمار پروژه و تلاش برای برطرف کردن شبهات موجود، تاکید کرده‌اند. در ادامه، مروری داریم بر انتقادات اعضای شورای شهر و دفاع مدیران شهرداری درباره فرشید موسوی:

:: حبیب کاشانی، عضو شورای شهر تهران، ٢٣ آذر ١٣٨٩:
ایسنا: علاوه بر تاکید بر معماری ایرانی و اسلامی، باید در مورد سابقه معمار، زمان خروجش از ایران و اینکه همسر ایرانی داشته یا نه، هم بررسی شود.

:: خسرو دانشجو، سخنگوی شورای شهر تهران، ٢٣ آذر ١٣٨٩:
ایسنا: یک اروپانشین مسیحی، فرد مناسبی برای معماری "تهران سرای قرآن" نیست، حتی اگر مجانی طراحی کند.

خسرو دانشجو، سخنگوی شورای شهر تهران، ٢١ آذر ١٣٨٩:
ایسنا: چرا باید شهرداری با یک معمار در خارج از کشور و با یک شرکت خارجی، برای این مجموعه قرآنی، اقدام کند، در حالی که این مجموعه باید توسط معماران مسلمان ایرانی اجرایی شود. معمار طرف قرارداد شهرداری نیز اعلام کرده‌ که طراحی معماری ایرانی و اسلامی را نمی‌تواند انجام دهد و تبحری در این زمینه ندارد. در عین حال، باید توجه داشت که رجوع به شرکت‌های خارجی و قراردادهای خارج از کشور، به شکلی قابل توجه، ارقام را چندین برابر می‌کند و این موضوع، به هیچ وجه، مورد قبول شورا نیست.

:: مهدی چمران، ریییس شورای شهر تهران، ٢٣ آذر ١٣٨٩:
ایسنا: برخی از پروژه‌ها که از معنویت بیشتری برخوردار هستند، باید حساسیت بیشتری داشته باشند و با توجه به اینکه این پروژه هنوز نهایی نشده، می‌توانیم با اصلاح روش، آن را اصلاح کنیم.
خانم موسوی، به عنوان معمار، با صداقت و صراحت، میزان توانایی خود را اعلام کرده است و این صداقت قابل تقدیر است. تا زمانی که فردی به شناخت در مورد اسلام نرسد، نمی‌تواند بنایی، همچون یک مسجد، را ایجاد کند، چنانچه معمار مسجد شیخ فضل الله، قبل از معماری، به سفر کربلا رفته بود.

:: حسن بیادی، نایب‌رییس شورای شهر تهران، ٢٣ آذر ١٣٨٩:
ایسنا: اینکه فردی مسلمان است یا مسیحی و یا چه شرایطی در زندگی خود داشته و یا حتی قبل از انقلاب، از ایران رفته یا بعد از انقلاب، به ما ربطی ندارد. اگر شرکتی، فعالیتی غیرقانونی و یا تعاملی غیرمعمول داشته باشد، اعلام می‌کنند و دیگر نیازی به برخی حرف‌ها نیست و حتی اگر فردی مسائل جاسوسی هم داشته باشد، می‌توان آن را متوجه شد.

:: محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، ٢٢ آذر ١٣٨٩:
ایسنا: برای چنین مجموعه‌ای در این حد و اندازه و پر اهمیت، مناقصه‌ای بین‌المللی برگزار شده و به دلیل این که بنای این ساختمان مربوط به موزه قرآن است، حتما بر مسلمان بودن معماران تاکید داشته‌ایم، اما اگر این معمار ایرانی باشد، قطعا برای ما نیز بهتر خواهد بود. با توجه به ملاحظات صورت گرفته، شرکت انتخاب شده و من فکر می‌کنم معمار خانم آن حتما صلاحیت لازم را دارد.

:: اکبر تشکری‌نیا، مدیر عامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران، ٢٣ آذر ١٣٨٩:
ایسنا: تاکنون برنامه‌ریزی فیزیکی این پروژه انجام شده و همه بخش‌های آن، در شورای عالی قرآنی مورد بررسی و تایید قرار گرفته که در آن نمایندگانی از حوزه علمیه و سازمان تبلیغات اسلامی حضور دارند.

شهردار تهران تاکید کرد که معمار این بنا باید مسلمان و شیعه باشد و از آنجایی که برگزاری مناقصه بین‌المللی، با شرط و قید، امکان‌پذیر نیست، بنابراین، برگزاری مناقصه ملغی شد و بلافاصله، تعدادی از معماران شاخص داخلی و خارجی، اما مسلمان، معرفی شدند و کمیته تخصصی، پس از غربالگری، خانم "فرشیده موسوی" را به عنوان کسی که شناسنامه ایرانی دارد و مسلمان و شیعه است، انتخاب کرد.

هیچ قراردادی با کشور انگلستان، نه در این پروژه و نه در پروژه‌های دیگر نداریم. قرارداد من با شخص خانم موسوی، به عنوان معمار، است که در قالب یک گروه فعال است. خانم موسوی، طبق ضوابط قانونی، به عنوان معمار انتخاب شده و مقصر نیست و اگر شبهه‌ای وجود داشته باشد، آن شبهه را برطرف می‌کنیم.

:: نادر نوروزی، مدیرکل حقوقی شهرداری تهران، ٢٣ آذر ١٣٨٩:
ایسنا: هیچ‌گونه قراردادی با شرکتی انگلیسی، درباره ساخت مجموعه "تهران سرای قرآن"، منعقد نشده و بررسی‌های دقیق، نشان‌دهنده آن است که برای طراحی این پروژه، با خانم "سیده فرشیده موسوی"، ایرانی مسلمان مقیم خارج از کشور، توافقاتی صورت گرفته است. خانم موسوی، جزو 10 طراح برتر دنیا به شمار می‌آید و طراحی پروژه‌های بزرگی در دنیا، همانند مجموعه استادیوم المپیک 2012 لندن، را انجام داده است.

و در آخر، یک سوال از مخاطبین این خبر:
با وجود کارنامه موفق معماران ایرانی مقیم خارج از کشور در حوزه آکادمیک و اجرایی در سطح بین المللی و حضور گسترده این افراد در دانشگاه های تراز اول دنیا و مشاوره در پروژه های کلان بین المللی، چرا باید از حضور این افراد در داخل کشور محروم شویم؟؟

 

منبع: معماری نیوز


منبع : معماری نیوز/کد خبر : 16411250193
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)