یکشنبه 28 مرداد 1397
تاریخ انتشار : 25 فروردین 1393 - 13:23:42
در جلسه هیأت دولت تصویب شد
راهکارها و برنامه‌های دولت برای کاهش آلودگی هوا

جلسه هیأت دولت عصر دیروز (یکشنبه) به ریاست حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان برگزار شد و اعضای دولت درباره مهمترین مسایل و مباحث روز کشور به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

راهکارها و برنامه‌های دولت برای کاهش آلودگی هوا

 

به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، پیرو ابلاغ دستور رئیس جمهور و مأموریتی که به کمیسیون زیربنایی، صنعت و محیط‌ زیست دولت واگذار شد، هیأت دولت در جلسه دیروز پیشنهادهای این کمیسیون را در جهت کاهش آلودگی هوا به تصویب رساند.

 
هیأت وزیران به موجب این مصوبه، راهکارها و برنامه اجرایی مدون شامل فعالیت‌های مؤثر در کاهش آلودگی هوا با زمانبندی مشخص و تعیین مجری و ناظر مربوط به تفکیک هریک از فعالیت‌های مذکور در هشت محور «سوخت، خودروهای در حال حرکت، منابع ساکن، خودروهای نو، مدیریت حمل و نقل و تقاضای سفر، پایش و پیش‌بینی هوا، آموزش و اطلاع‌رسانی و زیرساخت‌های شهری» مورد بحث قرار داد و تصمیم‌گیری کرد.
 
بر اساس این تصمیمات:
 
- جدول زمانی استاندارد حد مجاز آلایندگی خودروهای بنزینی و گازوئیلی ساخت داخلی و همچنین موتور سیکلت اصلاح شد.
 
- نصب و بکارگیری فیلتر جذب ذرات دیزل برای کلیه خودروهای دیزلی وارداتی و تولید داخل و منوط شدن شماره‌گذاری آنها به نصب فیلتر مذکور اجباری شد.
 
- وزارت نفت ملزم شد تا سوخت با استاندارد یورو ۴ و دیزل با گوگرد کمتر از ۴۰ قسمت در میلیون در کلان‌شهرها متناسب با میزان تولید بنزین و با اولویت شهرهای با آلودگی بیشتر عرضه کند.
 
- توسعه ناوگان‌های فرسوده نوسازی و استفاده از واحدهای تولید همزمان برق، برودت و گرمایش به میزان سالیانه ۲۰۰ مگاوات.
 
- راه‌اندازی و تکمیل شبکه ملی پایش آلودگی هوا، صدا و امواج با بهره‌گیری از سیستم‌های زمینی و ماهواره‌ای و الزام به استقرار سیستم پایش بر خط صنایع بزرگ تا پایان سال ۱۳۹۳.
 
- پخش رایگان مطالب آموزشی سازمان حفاظت محیط زیست در صدا و سیما.
 
- گسترش زیرساخت‌های الکترونیکی خدمات‌رسانی در بخش دولتی و عمومی به منظور کاهش سفرهای درون‌شهری به میزان دو برابر وضع موجود.
 
- افزایش سرانه فضای سبز در شهرها و حریم آنها به میزان مندرج در طرح‌های جامع آنها.
 
- وزارت راه و شهرسازی و وزارت نفت ملزم شدند تا زمان‌بندی دسترسی به اهداف سهم حمل و نقل عمومی درون شهری و برون‌شهری را با همکاری وزارت کشور ارائه کنند.
 
- همچنین در ادامه جلسه، هیأت دولت درباره تعیین قیمت خرید تضمین برگ سبز چای در سال زراعی ۹۳-۹۲ برای درجه یک و دو به ترتیب معادل هجده هزار و ده هزار ریال و قیمت فروش برگ سبز چای درجه یک و دو به خریداران برگ سبز چای معادل سی و سه درصد قیمت خرید تضمینی تصمیم‌گیری کرد.
 
منبع: زیست بوم

منبع : زیست بوم/کد خبر : 16512250193
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)