سه شنبه 25 تیر 1398
تاریخ انتشار : 31 فروردین 1393 - 11:24:24
لزوم لطافت، مهربانی و انسان محوری در کالبد شهرها
وزیر راه و شهرسازی از چه چیز رنج می برد؟

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه کالبد شهرها بسیار عبوس و خشن شده اند بر لزوم لطافت و مهربانی در شهرها تاکید کرد و گفت: زمانی که در خیابان های ابرو ترش کرده و نامهربان که جای برای پیاده روها ندارد و فقط جای ماشین است؛ قدم می گذارم، رنج می برم.

وزیر راه و شهرسازی از چه چیز رنج می برد؟

، عباس آخوندی که امروز از خانه هنرمندان در تهران بازدید کرد در جمع هنرمندان خود آموخته در برنامه پرواز خیال با تبریک سالروز ولادت بانوی مهربانی و عشق، حضرت فاطمه زهرا (س) اظهار داشت: عشق، مایه اصلی رشد و برقراری ارتباط اجتماعی است و به این خاطراز نمایشگاه هنرمندان خود آموخته در خانه هنرمندان بازدید کردم تا اینکه بار دیگر به خودم یادآوری کنم که عمران و ساخت وساز صرفا فیزیکی، آبادانی نیست و به شرطی آن آبادانی پایدار خواهد بود که شهروندان بتوانند به یکدیگر مهر بورزند و این زمانی اتفاق می افتد که ما موجودیت انسان را قبول کرده باشیم.

 

وزیر راه و شهرسازی ابراز داشت: در نمایشگاه هنرآموختگان خود آموخته به قدرت خلاقیت انسان ها ایمان می آوریم. در برخی اوقات انسان ها را آنقدر کوچک و بی مایه می شماریم که می خواهیم به آنها کمک کنیم؛ در حالی که توانمندی آنها بیشتر از آن چیزی است که فکر می کنیم.

 

وی یادآور شد: در توسعه شهری که ما پیش گرفته ایم قدرت خلاقیت از انسان ها گرفته شده است و خیلی وقت ها اقدامات دولت ها مانع رشد انسان ها می شود که باید این موانع برداشته شود.

 

آخوندی با ابیان اینکه بخشی از هنر در انواع علم، دانش و حرفه ورزی ها است، تصریح کرد: این نمایشگاه به من آموخت که هیچ وقت فراموش نکنم که شهر سازمان اجتماعی و محل زندگی شهروندان است و شهر تنها کالبدی از سنگ و کلوخ نیست.

 

وزیر راه و شهرسازی گفت: هنرمندان پیام خودباوری را به ما می گویند و هنر جان مایه روحی است که در کالبد دمیده می شود. همچنین این هنر است که بی پایان است و قدرت، خلاقیت، مظهر زیبایی، جمال و کمال است.

وی با تشکر از برگزار کنندگان وهنرمندان شرکت کننده در نمایشگاه هنرمندان خود آموخته در خانه هنرمندان تهران، ابراز داشت: از شما که به چشمه جوشان وجودتان برگشتید و هیچ گاه نا امید نشدید متشکرم. من امروز امید گرفتم و بسیار چیز آموختم.

 

آخوندی اظهار امیدواری کرد که در بسیاری از شهرها در گستره این سرزمین شاهد پرورش خلاقیت های هنری باشیم و شاهد ایرانی اسلامی آباد و آزاد باشیم.

 

وزیر راه و شهرسازی همچنین در نشستی با مدیرعامل خانه هنرمندان با تاکید براینکه باید نگاه انسان محور به شهر داشته باشیم، خواستار رابطه متقابل این مرکز با وزارت راه و شهرسازی به ویژه با شرکت عمران و بهسازی شهری شد و تاکید کرد: با خانم ها و آقایان هنرمند مذاکراتی داشته باشیم که بازآرایی از شهر داشته باشند.

 

مجید سرسنگی، مدیرعامل خانه هنرمندان نیز در این نشست با ابراز خرسندی از توجه وزیر راه و شهرسازی به موضوعات فرهنگی جامعه، ایده خود را در خصوص ایجاد روستاهای سنتی در مراکز شهرهای مدرن به منظور تعریفی از زندگی مدرن در فضای مدرن طرح کرد.

 

بازدید از طرح توانمندی سازی سکونت گاه های غیر رسمی در جزیره هرمز

وزیرراه وشهرسازی در ابتدای حضور خود در خانه هنرمندان در بازدید از نگارخانه های خانه هنرمندان با توضیحات احمد نادعلیان از طرح هنری و فرهنگی وی در توانمند سازی ساکنان سکونت گاه های غیر رسمی جزیره هرمز مطلع شد.

 

در خانه نادعلیان درجزیره هرمز که به هنرمند سرای خلیج فارس و بعدا به موزه دکتر احمد نادعلیان تبدیل شد به زنان بومی ها آموزش نقاشی داده می شود و سعی می شود از قابلیت های بومی برای ترویج هنر به عنوان رسانه ای برای ایجاد محیط و زندگی بهتر استفاده شود.احمد نادعلیان چهره ای آشنا در حیطه هنرهای جدید، بویژه هنرهای محیطی است. سابقه پر بار و درخشان او باعث شده است که طی سال های اخیر پیوسته نام او در کنار معدود هنرمندان شاخص هنرهای محیطی مورد توجه فستیوال ها و محافل هنری جهان باشد.

دکتر نادعلیان دارای سوابقی در زمینه طراحی و نقاشی است اما آنچه موجب شد نام او بر سر زبان ها بیفتد و جامعه هنری با جدیت بیشتری فعالیت های هنری اش را دنبال کند کارهای محیطی بود که در قالب حجاری نقش ماهی بر سنگ های مسیر رودخانه انجام داد و آن را هنر رودخانه نامید. اما نقطه عطف سوابق هنری دکتر نادعلیان به آثار محیطی مربوط می شود که در جزیره هرمز اجرا کرده است. (مهر های استوانه ای، نقاشی چهره ها با خاک های رنگی جزیره، دوچرخه صلح و ..)

 

طی سال های اخیر خود نادعلیان متوجه تاثیر مثبت جزیره هرمز در روند شکل گیری آثار محیطی اش شده است. بنابر این با جدیت بیشتری فعالیت هنری خود را در این جزیره متمرکز کرده است.

 

برگزاری چندین جشنواره هنر محیطی، برپایی هنرمند سرای خلیج فارس و موزه دایمی هنرهای محیطی گواه بر این ادعاست.

 

هنرمند سرای خلیج فارس در سکونت گاه های غیر رسمی

هنرمند سرای خلیج فارس در محله ی قدیمی شهر هرمز واقع شده است. ابتدا در نوروز سال 1388 با نام هنرمند سرا راه اندازی شد. قبل از تبدیل شدن به هنرمند سرا و موزه پاتوق افرادی بود که مواد مخدر و مشروبات الکلی مصرف می کردند. از سال 1392 هنرمند سرا به موزه دکتر احمد نادعلیان تبدیل شد.

 

موزه دایمی دکتر احمد نادعلیان در جزیره هرمز، محلی است که آثار این هنرمند محیطی شناخته شده در عرصه های بین المللی در آنجا به نمایش در آمده اند. آثار دکتر نادعلیان در بیش از چهل کشور دنیا پراکنده هستند.

 

به دلیل موزه شدن مجموعه تنها برای استادان هنر و دوستان نزدیک احمد نادعلیان امکان اسکان وجود دارد. اما خانه های متعددی در اطراف موزه دکتر نادعلیان در جزیره هرمز به هنرمندان، دوستداران طبیعت و حتی گردشگران علاقه مند به هنر به صورت کاشانه اسکان می دهند. بازدید کننده های طبیعت جزیره و موزه نیز حالا می توانند در سفره خانه های اطراف موزه با غذاهای سنتی و دریائی پذیرائی شوند.

 

معمولا شبها هنرمندانی که در اطراف موزه ساکن هستند در حیاط موزه با یکدیگر ملاقات و گفتگو می نمایند.

در این خانه به زنان بومی ها آموزش نقاشی داده می شود و سعی می شود از قابلیت های بومی برای ترویج هنر به عنوان رسانه ای برای ایجاد محیط و زندگی بهتر استفاده شود.

 

شرکت عمران و بهسازی شهری که کارهای مشابه ای را در استان هرمزگان دنبال می کنند در این بازدید خواستار ارتباط بیشتر با نادعلیان هنرمند برجسته کشورمان شد تا با همکاری مشترک در سکونت گاه های غیر رسمی اقدامات موثری را انجام دهند.

 

وزیر راه و شهرسازی در ابتدای حضور خود در خانه هنرمندان از نگارخانه های استاد مرتضی ممیز، استاد هادی میرمیران و نگارخانه های چهارفصل شامل بهار، تابستان، پاییز و زمستان بازدید کرد.

 

منبع: تین نیوز


منبع : تین نیوز/کد خبر : 18611310193
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)