یکشنبه 28 مرداد 1397
تاریخ انتشار : 31 فروردین 1393 - 15:42:13
شرکت‌های کنترل ترافیک و کیفیت هوا در شهرداری تهران ابقا شدند

با تصویب طرحی دوفوریتی در شورای شهر تهران شرکت‌های کنترل ترافیک و کیفیت هوا در شهرداری تهران ابقا شدند.

شرکت‌های کنترل ترافیک و کیفیت هوا در شهرداری تهران ابقا شدند

علیرضا دبیر رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در توضیح این طرح گفت: شورای شهر مصوبه‌ای درباره ساماندهی سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری تهران در سال 87 داشت که بر اساس آن پیش بینی شد شرکت‌ها و سازمان‌های شهرداری ازجمله دو شرکت کنترل ترافیک و شرکت کنترل کیفیت هوا به بخش خصوصی واگذار شوند.

وی ادامه داد: شهرداری تهران بعد از این مصوبه درخواست کرد این دو شرکت به شهرداری برگردند و شورا این لایحه را تصویب کرد اما در اواخر دوره شورای سوم طرحی تصویب شد که بر اساس آن مجدداً شرکت کنترل کیفیت هوا و شرکت کنترل ترافیک به بخش خصوصی واگذار شود.

دنیامالی عضو دیگر شورای شهر نیز در دفاع از این طرح گفت: شورای چهارم باید توجه ویژه‌ای به موضوع آلودگی هوا داشته باشد. اگر سازمان محیط زیست پایش هوای شهر تهران را انجام می‌داد و امکانات موجود در شهرداری تهران را داشت بهترین سازمان برای انجام این کار بود اما در حال حاضر باید به این موضوع در شهرداری تهران توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

در جلسه امروز تشکری هاشمی در دفاع از این طرح بیان داشت: حوزه حمل و نقل در شهرداری تهران با توجه به سیاست‌های شورا و مصوبات آن، تلاش کرده است هر کاری که امکان واگذاری به بخش خصوصی را داشته انجام دهد.

وی افزود: 62 درصد از اتوبوسرانی به بخش خصوصی واگذار شده و ما به سیاست‌های شورای شهر برای کوچک سازی و چابک سازی باور داریم. تشکری هاشمی اضافه کرد: با وجود مشکلات زیادی که در اجرای این ماموریت‌ها داشتیم مصوبات شورا را اجرا کردیم؛ برای این دو شرکت هم با توجه به مصوبه شورا مقدمات واگذاری را آماده کردیم اما واقعیت این است که اجرای این مصوبه دل نگرانی‌هایی را به وجود می‌آورد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران تأکید کرد: در هر دو شرکت هیچ کار غیرقابل واگذاری وجود نداشته که به بخش خصوصی واگذار نشود و آنچه ما در شرکت کنترل ترافیک نگه داشتیم بخش‌های بسیار حساس است، مثل مراکز کنترل ترافیک تونل‌ها.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 400 تقاطع به صورت هوشمند در این مرکز اداره می‌شود گفت: کاری که در این مجموعه انجام می‌شود بسیار تخصصی است و ما در کشور رشته تخصصی ITS نداریم و کار جدید و ناشناخته برای دستگاه‌های بهره‌بردار است بنابراین سیستم‌ها باید مرتب به روز رسانی شوند و به صورت یک کالای قابل واگذاری نخواهد بود.

تشکری هاشمی با تأکید بر اینکه این شرکت‌ها وبال شهرداری نیستند، گفت: تنها سهام این دو شرکت برای شهرداری است و آنها بر اساس قیمت تمام شده کار را انجام می‌دهند. ما تلاش کردیم شرکت‌های فربه‌ای درست نکنیم و چابک سازی و کوچک سازی را همیشه مد نظر قرار دادیم.

وی افزود: مهم‌ترین چالش پایتخت موضوع آلودگی هوا است در شهرداری تهران در طول سال‌های اخیر امکاناتی برای اندازه‌گیری میزان آلودگی هوای شهر فراهم شده که در هیچ سازمانی در کشور وجود ندارد. از طرف دیگر تنها مرجعی که در زمینه آلودگی صوتی کار کرده شهرداری تهران است و ما در این شرکت توانستیم روی آلاینده‌هایی کار کنیم که تا به حال ناشناخته بودند. ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون، بنزن، آزبست، ریزگردها و ... که در یک شرکت کوچک تخصصی با کمتر از 40 نفر پرسنل اندازه‌گیری می‌شود.

تشکری هاشمی خاطر نشان کرد: این شرکت‌ها به صورت هزینه درآمدی برای شهرداری کار می‌کنند و هیچ سودی در پایان سال ندارند. این شرکت آزمایشگاه معتمد محیط زیست، برخی از وزارتخانه‌ها و منابع خارجی است که به عنوان یک NGO شرکت کنترل کیفیت هوای تهران را پذیرفته‌اند.

معصومه آباد هم به عنوان عضو مخالف عنوان کرد: تقاضا دارم این طرح به احترام شورای سوم سلب فوریت شود. در بخش خصوصی ما بسیاری از بیمارستان‌ها را می‌بینیم که به خوبی فعالیت می‌کنند. دلیلی ندارد که بخش خصوصی نتواند به خوبی این شرکت‌ها را اداره کند.

پس از اظهار نظر اعضای موافق و مخالف دو فوریت طرح به رای گذاشته شد که به تصویب رسید.

در نهایت با رای اکثریت اعضا طرح استثنا شدن واگذاری سهام شرکت‌های کنترل کیفیت هوا و کنترل ترافیک از مصوبات شورای شهر و ابقای آنها از تاریخ مصوبه در شهرداری تهران به تصویب رسید.

 


منبع : واحد مرکزی خبر/کد خبر : 20017310193
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)