یکشنبه 28 مرداد 1397
تاریخ انتشار : 05 مرداد 1394 - 12:56:08
کارگاه های لنج سازی قشم مقصد گردشگران می شود

ایربان- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم گفت: صنعت لنج سازی روستای 'پیپشت' واقع در نزدیکی بندر تاریخی لافت، مقصد گردشگران می شود.

کارگاه های لنج سازی قشم مقصد گردشگران می شود
به گزارش ایربان و نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، عبدالجواد کمالی افزود: بندر تاریخی لافت به عنوان یکی از مهمترین اکو موزه های کشور مطرح است که می تواند بخش مهمی از تاریخ خلیج فارس را به تصویر بکشد.
 
وی وجود کارگاه های لنج سازی در این منطقه را مهمترین جاذبه گردشگری بندر تاریخی لافت عنوان و اضافه کرد: این کارگاه ها هویت واقعی بندر لافت در منطقه خلیج فارس را آشکار می کنند.
 
کمالی اضافه کرد: در مسیر اسکله لافت تا جزیره قشم چندین کارگاه لنج سازی به چشم می خورد که می تواند مقصد گردشگران داخلی و خارجی باشد.
 
وی به وجود روستای پیپشت واقع در نزدیکی بندر لافت به عنوان مهد لنج سازان جزیره قشم اشاره کرد و گفت: هم اکنون در حال مستند سازی تاریخ لنج سازی در این روستا هستیم.
 
کمالی اظهار کرد: با تهیه این مستند آشکار می شود که چگونه هنر لنج سازی به صورت تجربی نسل به نسل در میان مردمان این روستا منتقل شده است.
 
وی گفت: شواهد تاریخی نیز حاکی از آن است که در گذشته های دور پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس لنج های خود را از این روستا خریداری می کردند.
 
وی افزود: پس از تهیه این مستند قصد داریم این روستا را به عنوان مقصد گردشگری جزیره قشم با موضوع لنج سازی تبدیل کنیم.
 
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم اظهار کرد: پیش بینی می شود با این اقدام گردشگران خارجی بسیاری با هدف آشنایی با صنعت لنج سازی به این روستا سفر کنند.
 
وی تاکید کرد: در تلاش هستیم تا صنعت لنج سازی را به عنوان بخش مهمی از میراث فرهنگی و معنوی جزیره قشم به جهانیان معرفی کنیم.
 
کمالی با بیان اینکه بندر لافت از جاذبه های گردشگری و تاریخی بسیار زیادی برخوردار است، اظهار کرد: معماری ویژه خانه های این بندر با دارا بودن بادگیرهایی با قدمت چند صد ساله و حفظ ویژگی های سنتی خود به عنوان جاذبه مهمی برای بندر لافت مطرح هستند.
 
وی یادآوری کرد: هر ساله از محل اعتبارات سازمان منطقه آزاد قشم، مبالغی در جهت حفظ و مرمت بافت تاریخی بندر لافت تخصیص می یابد.
 
کمالی اضافه کرد: وجود قلعه تاریخی نادری و سیصد حلقه چاه های طلا نیز از دیگر ویژگی های این بندر زیبا به شمار می رود.
 
دانش ساخت لنج سنتی ایرانی و دریانوردی در حوزه خلیج فارس در تاریخ 27 نوامبر سال 2011 به عنوان هشتمین اثر ناملموس ایرانی در ششمین اجلاس میراث ناملموس سازمان یونسکو که در جزیره بالی اندونزی برگزار شد، ثبت جهانی شد.
 
براساس آثار و شواهد به دست آمده از بندرگاه های تاریخی ایران در سواحل خلیج فارس مشخص شده است که ایرانیان دست کم از زمان ایلامیان از سواحل خلیج فارس بهره گیری های مختلف داشته اند.
 
هنوز هم در بسیاری از شهرهای استان بوشهر و هرمزگان صنعت سنتی لنج سازی، تجارت و دریانوردی با لنج برقرار است و لنج سازان (گلافان)، دانش این صنعت را نسل به نسل در خانواده ها از پدر به پسر منتقل کرده اند//

کد خبر : 21542050594
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)