شنبه 26 مرداد 1398
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1394 - 11:20:27
مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست:
هیچ پروانه شکار چهارپا در سال گذشته صادر نشده است

ایربان- همواره بازار شایعات در این مورد داغ است. یکی از این شایعات که هر از چند گاهی مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست مجبور می‌شوند آن را تکذیب کنند صدور مجوز شکار گونه‌های در معرض انقراض برای اتباع خارجی است.

هیچ پروانه شکار چهارپا در سال گذشته صادر نشده است
در آمدزایی مساله‌ای است که سازمان‌های مختلف با انجام یک‌سری از فعالیت‌ها یا صدور پروانه‌ها و مجوزهایی همواره در دستور کار قرار می‌دهند. سازمان محیط‌زیست نیز در مواردی در بخش‌های مختلف با صدور مجوز کسب درآمد می‌کند. حساسیت‌های زیست محیطی اما صدور مجوزها در این حوزه را پیچیده‌تر از سایر حوزه‌ها کرده است. این در حالی است که همواره بازار شایعات در این مورد داغ است. یکی از این شایعات که هر از چند گاهی مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست مجبور می‌شوند آن را تکذیب کنند صدور مجوز شکار گونه‌های در معرض انقراض برای اتباع خارجی است. 
 
در حالی سازمان حفاظت محیط زیست ادعا می‌کند حمایت‌های ویژه‌ای از گونه‌های در معرض انقراض انجام می‌دهد اما هر از چند گاهی اخباری مبنی بر شکار اینگونه‌ها به گوش می‌رسد. موضوع زمانی جالب می‌شود که برخی مدعی هستند شکارچیان برای شکار گونه‌های در معرض انقراض از سازمان حفاظت محیط زیست مجوز دارند. این افراد بیشتر بر این مساله تاکید می‌کنند که این مجوزها برای اتباع خارجی صادر می‌شود. 
 
 ملاحظاتی درباره شکار برای ایرانی‌ها و خارجی‌ها
روز گذشته مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست صدور هرگونه مجوز شکار گونه‌های در حال انقراض برای برای اتباع داخلی و خارجی را قویا تکذیب کرد. علی تیموری با تاکید بر اینکه یکی از مهم‌ترین رسالت‌ها و رویکردهای سازمان حفاظت محیط زیست، حفاظت و حمایت از حیات وحش کشور است، تصریح کرد: در عین حال شکار و صید قانونی یکی از ابزارهای مدیریت گونه‌های جانوری وحشی و زیستگاه‌های طبیعی است. او افزود: به دلیل محدود شدن روز افزون سطح زیستگاه‌های طبیعی و همچنین دست‌اندازی‌های مستمر به این عرصه‌ها، مدیریت گونه‌ها و جمعیت‌های وحشی آنها با هدف حفظ تعادل بین جمعیت گونه و زیستگاه که در عین حال فرصت‌های مناسب برای تنوع بیشتر ژنتیکی در جمعیت‌های گونه‌ها را نیز فراهم می‌سازد از مهم‌ترین اهداف شکار قانونمند و برنامه‌ریزی شده است.
 
 عدم امکان صدور پروانه شکاری مازاد بر سهمیه 
مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: ادارات کل استانی بر مبنای این دستورالعمل‌ها و سهمیه‌های تعیین شده مجاز به صدور پروانه شکار برای متقاضیان هستند و امکان صدور پروانه شکاری مازاد بر سهمیه تعیین شده وجود ندارد. او ادامه داد: درباره برخی از گونه‌های قابل شکار نظیر قوچ یا کل که دارای متقاضیان خارجی هستند، سازمان از سرجمع سهمیه سالانه تعیین شده برای شکار این گونه‌ها تعدادی را نیز برای شکارچیان خارجی تعیین می‌کند که همواره بخش اندکی از سهمیه شکار سالانه گونه مورد نظر در مقایسه با سهمیه شکارچیان ایرانی را شامل می‌شود.
 
مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست به بهای این پروانه‌ها اشاره کرد و گفت: البته بهای این پروانه‌ها چند برابر بهای پروانه شکارچیان ایرانی است. به‌طوری که برای مثال در سال 1392 مجموعا 296 پروانه شکار چهارپا شامل انواع قوچ‌های ایرانی، کل و آهو توسط سازمان حفاظت محیط زیست در سطح کشور صادر که از این تعداد 49 پروانه برای اتباع خارجی و مابقی برای شکارچیان ایرانی صادر شد. او با اشاره به سیاست‌ها و برنامه‌های سنوات گذشته مراجع ذی‌ربط که موجب توزیع بیش از حد سلاح‌های شکاری در کشور شد، تصریح کرد: متاسفانه این امر تهدیدات علیه حیات وحش و شکار غیرمجاز را افزایش داد. 
 
 هیچ پروانه شکار چهارپا در سال گذشته صادر نشده است
مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر رویکرد اصلی سازمان مبنی بر حفاظت هر چه بیشتر از گونه‌ها خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت موجود در سال 1393 و با بررسی‌های فنی و نظرخواهی از کارشناسان و متخصصان محیط زیست و با هدف کمک به حفظ جمعیت گونه‌ها، این سازمان هیچگونه پروانه شکار چهارپا برای شکارچیان متقاضی صادر نکرد و کلیه اطلاعات و آماری که در رسانه‌ها در این زمینه اعلام و منتشر شده کذب محض بوده و غیرواقعی است. او افزود: در رابطه با شکار پرندگان نیز بنا به ملاحظات فوق، شکار پرنده در اغلب استان‌های کشور ممنوع شد و صرفا در برخی نقاط محدود، برای جوامع بومی و محلی که معیشت و اقتصاد خانوادگی آنها به شکار پرندگان مهاجر وابسته بود، تعداد محدودی پروانه شکار صادر شد که در این بخش نیز هیچ پروانه شکار پرنده نیز برای اتباع خارجی صادر نشد. به گزارش مهر، مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه بر اساس قانون شکار و صید کلیه گونه‌های جانوری کشور مستلزم اخذ پروانه شکار از سازمان حفاظت محیط زیست است، خاطرنشان کرد: بنابراین شکار بدون اخذ پروانه از سازمان، غیرقانونی بوده و طبیعتا سازمان حفاظت محیط زیست برابر قانون با متخلفان برخورد می‌کند که در بسیاری موارد نیز متخلفان و شکارچیان غیرمجاز در چنگال قانون و محیط‌بانان سازمان حفاظت محیط زیست گرفتار می‌شوند.
 
 صدور مجوز شکار به‌اتباع بیگانه در ‌دوره‌های گذشته 
مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست درباره نحوه صدور مجوز شکار از سوی این سازمان می‌گوید: در دوره‌های گذشته شاهد صدور مجوزهای شکار در سازمان حفاظت محیط زیست برای اتباع خارجی بودیم اما از زمانی که دکتر ابتکار مدیریت این سازمان را بر عهده گرفت تاکنون هیچ مجوزی مبنی بر شکار برای اتباع بیگانه صادر نشده است. محمد درویش درباره اینکه صدور مجوز شکار می‌تواند برای سازمان درآمدزا باشد، می‌افزاید: باید به این نکته توجه داشت که صدور این مجوزها برای سازمان درآمدزاست اما سیاست سازمان درآمدزایی از روش‌های مطلوب است. به گفته او اولویت کسب درآمد در سازمان با این روش نیست چرا که در برخی گونه‌ها با زوال تنوع زیستی روبه‌رو هستیم. این کارشناس محیط زیست می‌افزاید: هدف سازمان این است که هزینه‌های شکار را با ظرفیت‌سازی برای جوامع محلی ایجاد کند و در این شرایط به اکوتوریسم و زیستگاه‌ها توجه ویژه شود. درویش در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توان سیاست‌هایی را برای احیای برخی گونه‌ها در معرض انقراض لحاظ کرد، تاکید می‌کند: هم‌اکنون تکثیر و پرورش یوزپلنگ آسیایی در پارک پردیسان زیرنظر سازمان مدیریت انجام می‌شود و در مناطقی دیگر از جمله ملارد، منطقه عالی بیگ لو در اردبیل، شیرکوه خراسان جنوبی، آذربایجان و کرخه سازمان محیط زیست به پرورش گونه‌های در حال انقراض می‌پردازند. 
 
 صدور مجوز شکار منوط به قوانین
یک عضو فراکسیون محیط زیست مجلس درباره نحوه صدور مجوز شکار از سوی سازمان محیط زیست می‌گوید: به دلایل گوناگونی از جمله تفنن شاهد شکار بی‌رویه حیوانات نادر هستیم که این اقدام را می‌توان یکی از نارسایی‌ها در این زمینه دانست. حتی برخی شکارچیان فقط برای گرفتن یک عکس سلفی مبادرت به این اقدام تاسفبار می‌کنند. ابوذر ندیمی می‌افزاید: حیات و احیای گونه‌های در حال منقرض در طبیعت به معنای حیات و سر زندگی زیست بوم است. باید به این نکته توجه داشت که در عین تفریح و لذت از محیط زیست باید از شدت تخریب‌ها در حوزه زیست محیطی کاسته شود. او با بیان اینکه صدور مجوز شکار در کشور تابع قوانین است، ‌تاکید می‌کند: شاهد این هستیم که افرادی از داخل یا خارج از کشور با اهداف گوناگون و با هدف تعرض قانون‌گریزی می‌کنند که باید در این زمینه جلوی سوءاستفاده‌ها گرفته شود//

منبع : روزنامه آرمان/کد خبر : 22147260594
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)