شنبه 26 اسفند 1396
تاریخ انتشار : 07 اردیبهشت 1393 - 13:01:10
خبرگزاری ترند مدعی شد
امنیت انرژی ایران در خطر است

 خبرگزاری ترند آذربایجان گزارش داد: تازه‌ترین آمار منتشر شده از شرکت ملی گاز ایران نشان می‌دهد که افزایش شدیدی در مصرف گاز خانگی ایران ایجاد شده که به کاهش عرضه گاز به دیگر بخش‌ها در زمستان گذشته انجامید.

 امنیت انرژی ایران در خطر است

 

به گزارش خبرگزاری ایربان، به نقل از پایگاه خبری ترند، این مسئله این سؤال را به وجود آورده که ایران چه ‌طور می‌تواند در زمستان آینده از تکرار این اتفاق جلوگیری کند.

مصرف انرژی ایران در سه دهه گذشته به شدت افزایش یافته و از روزانه 500 هزار بشکه معادل نفت خام در سال 1980 به حدود روزانه 4.5 میلیون بشکه معادل نفت در مارس 2014 رسیده است.

در میان حامل‌های انرژی مصرف گاز با سرعت بیشتری افزایش یافته و از حدود روزانه 9.7 میلیون مترمکعب در سال 1980 به روزانه بیش از 415.4 میلیون مترمکعب در ابتدای سال 2013 رسیده است. اما مصرف گاز در سال گذشته یک افزایش قابل توجه را تجربه کرد.

براساس این گزارش، در سال مالی گذشته، عرصه سوخت مایع به نیروگاه‌ها به 27 میلیارد لیتر رسید که یک افزایش 19 درصدی را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد و در این میان مشکل اصلی افزایش سریع مصرف گاز در بخش خانگی است.

مجموع تولید گاز ایران 575 میلیون مترمکعب در روز است در حالی که در فصل زمستان به ویژه در ماه نوامبر و دسامبر مصرف روزانه گاز در بخش خانگی در برخی اوقات به 490 میلیون مترمکعب رسیده و کل مصرف از 570 میلیون مترمکعب در روز فراتر رفته است.

منصور معظمی معاون وزیر نفت گفت: در حالیکه کارخانه‌های پتروشیمی ایران روزانه به 35 میلیون مترمکعب گاز احتیاج دارند ایران در فصل زمستان روزانه حدود 15 تا 17 میلیون مترمکعب به آنها گاز اختصاص داده است که به کاهش 7.5 میلیونی فرآورده‌های پتروشیمی ایران به ارزش هشت میلیارد دلار منجر شده است.

از سوی دیگر حدود 80 درصد میادین نفتی فعال ایران در نیمه دوم عمر خود به سر می‌برند و سالانه با یک کاهش تولید هشت تا 13 درصدی مواجه هستند.

ایران باید برای جلوگیری از تسریع کاهش تولید این میادین روزانه بیش از 200 میلیون مترمکعب گاز به این میادین نفتی تزریق کند.

ایران در سال منتهی به 20 مارس 2013 روزانه حدود 75 تا 85 میلیون مترمکعب گاز به میادین نفتی تزریق کرده اما این رقم سال گذشته به دلیل کمبود گاز احتمالا کاهش قابل توجهی یافته است.

بخش خودرو ایران به حدود روزانه 17 میلیون مترمکعب ال.ان.جی احتیاج دارد، اما ایران در زمستان گذشته به دلیل کمبود گاز به مدت چند هفته عرضه ال.ان.جی به بخش خودرو را قطع کرد.

براساس اعلام شرکت ملی نفت ایران در سال مالی منتهی به 20 مارس 2013 ، گاز حدود 61 درصد سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها را تامین می‌کرد اما حمید چیت‌چیان وزیر نیرو ایران در ماه گذشته اعلام کرد که 44 درصد سوخت مصرف‌شده در نیروگاه‌ها سوخت مایع بوده است که شامل نفت گاز و نفت کوره می‌شود و سهم گاز در تغذیه نیروگاه‌ها در سال مالی گذشته از 61 درصد به 54 درصد رسیده است.

به نظر می‌رسد ایران گاز مازاد کافی را در نیمه اول سال مالی جاری(بهار و تابستان) دارد اما این کشور تنها یک تاسیسات ذخیره‌ سازی گاز در شهر قم به ظرفیت 3.2 میلیارد مترمکعب دارد.

ایران در زمستان روزانه حدود 10 میلیون مترمکعب از این تاسیسات ذخیره‌سازی زیرزمینی در فصل زمستان استخراج کرده است. ایران قصد دارد برای افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی خود به روزانه 30 میلیون مترمکعب در زمستان امسال، یک تاسیسات ذخیره‌سازی دیگر به نام شوریجه احداث کند.

ایران به تقویت تولید گاز خود تا پایان اوت نیاز مبرم دارد تا از تکرار کمبود گاز در نیمه دوم امسال جلوگیری کند، اما تنها سه پروژه گازی بالادستی در میدان گازی پارس جنوبی به ظرفیت 92 رسیده است.

ایران ماه گذشته تولید گاز از فاز 12 پارس جنوبی را آغاز کرد، اما سطح تولید آن حدود 10 تا 15 میلیون متر مکعب در روز است. با این مقدار تکرار یک کمبود گاز در زمستان آینده اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.


منبع : ترند/کد خبر : 2258070293
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)