شنبه 26 مرداد 1398
تاریخ انتشار : 23 آبان 1394 - 10:54:02
شناسایی و مراقبت از پرندگان و وحوش در معرض خطر انقراض

پایگاه خبری - تحلیلی ایربان- مدیرکل حفاظت محیط زیست اردبیل گفت: شناسایی و مراقبت از 52 گونه پرندگان و وحوشی که در معرض خطر انقراض قرار گرفته‌اند، در اولویت برنامه‌های محیط زیست استان اردبیل است.

شناسایی و مراقبت از پرندگان و وحوش در معرض خطر انقراض
سید رضا موسوی در جلسه هماهنگی حوزه حفاظت از حیات وحش در اردبیل اظهار کرد: با ممنوعیت شکار و صید سعی کردیم تا گونه‌های پرندگان و وحوشی که در معرض انقراض هستند مورد حمایت قرار دهیم، به طوری که علاوه بر 52 گونه حمایت شده 9 گونه در معرض انقراض را نیز در سال‌های اخیر مورد هدف و برنامه‌های حمایتی قرار دادیم.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل از شناسایی 197 گونه پستاندار در کشور خبر داد و افزود: حدود 46 گونه از پستانداران در استان اردبیل مورد شناسایی قرار گرفته‌اند.
 
 
موسوی تصریح کرد: بر اساس ماده 3 قانون شکار و صید، 7 گونه از پستانداران شناسایی شده استان مورد حمایت قرار گرفته است تا خطر انقراض و نابودی این پستانداران به حداقل برسد.
 
 
این مسئول شناسایی 29 گونه خزندگان را نیز از مجموعه 225 گونه خزنده ملی یادآور شد و ادامه داد: تنوع گونه‌های جانوری و گستره تراکنش آنها در عرصه‌های زیستی استان تابع مستقیم از تنوع اکوسیستم‌های موجود است که سعی بر صیانت و حفاظت از آنها است.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با بیان اینکه وضعیت حفاظتی خزندگان، پرندگان و وحوش در استان مطلوب و مناسب است، گفت: از تعداد 180 گونه ماهی شناسایی شده در کشور نیز 19 گونه ماهی در استان اردبیل شناسایی شده است.
 
موسوی افزود: تاکنون هیچ مورد مشکوکی از بیماری‌های قابل انتقال پرندگان به انسان‌ها در تالاب‌های استان مشاهده نشده و با توجه به در پیش بودن فصل زمستان تلاش بر این است تا مراقبت‌های بیشتر در این حوزه انجام شده و زمینه پایین آوردن خطرات و آسیب‌ها نیز به انجام برسد.
 
 
وی مهاجرت گونه‌های مختلف پرندگان از منطقه سیبری را به مناطق گرمسیری مناطق استان یادآور شد و بیان کرد: تلاش جدی بر این است تا در قالب اکیپ‌های نظارتی و مشارکتی با همکاری خود مردم زمینه حفظ و ارتقای سلامتی حیوانات، وحوش و پرندگان فراهم آید.//

منبع : خبرگزاری میزان/کد خبر : 25907230894
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)