دوشنبه 03  اردیبهشت 1397
تاریخ انتشار : 10 خرداد 1395 - 14:10:03
60 هزار کودک بی شناسنامه در کشور

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- گرچه در برخی کشورهای دنیا، فرزند تابعیت را از خون مادر به ارث می‌برد و مادرش تابعیت هر کشوری را داشته باشد، فرزندش نیز متعلق به همان جا خواهد بود اما در ایران و بسیاری کشورهای دیگر، تابعیت از پدر بر فرزند به ارث می رسد بر اساس این قانون فرزندان حاصل از ازدواج دختران ایرانی و مردان خارجی شناسنامه و تابعیت خود را باید از کشور پدر دریافت کند و هیچ قانون حمایتی از این نوع کودکان در کشور ما وجود ندارد.

 
60 هزار کودک بی شناسنامه در کشور
جاوید سبحانی فعال حقوق کودکان با بیان اینکه بر اساس آمارهای غیر رسمی در حال حاضر بیش از 60 هزار کودک بی هویت و بی شناسنامه در کشور وجود دارد که حاصل ازدواج دختران ایرانی با پدران خارجی است.
 
جاوید سبحانی؛ با تاکید بر اینکه باید قوانین حمایتی و مشخصی در مورد کودکان حاصل از ازدواج دختران ایرانی با پدران خارجی تدوین شود افزود: وقوع برخی بحران های منطقه ای موجب هجوم مهاجران و پناهندگان از کشورهای اطراف و فقیر نظیر افغانستان، عراق و پاکستان به کشور ما شده است این مهاجران در داخل با دختران ایرانی ازدواج و تشکیل خانواده داده اند که تعداد آنها در شهرهای شرقی بخصوص سیستان بلوچستان وخراسان بیشتر از شهرهای دیگر است اما با توجه به اینکه تابعیت در ایران از پدر به فرزند می رسد هیچ قانون حمایتی از این کودکان در کشور وجود ندارد.
 
وی در ادامه تصریح کرد: بر اساس قانون ایران کودکانی که از پدر خارجی متولد شده اند باید شناسنامه خود را از کشور پدری دریافت کنند و تا زمانی که شناسنامه نداشته باشند این کودکان هیچ هویتی در ایران ندارند و از تمامی حقوق شهروندی نظیر حق بهداشت، بیمه، آموزش و غیره محروم هستند. اگر موفق به دریافت شناسنامه نیز شوند در ایران به عنوان مهاجر محسوب می شوند باید برای اقامت نیز باید بر اساس قانون و مقررات رفتار کنند.
 
این عضو انجمن حقوق کودکان ایران، متاسفانه آمارهای رسمی و دقیقی در خصوص تعداد این کودکان بی هویت و بی شناسنامه در کشور وجود ندارد اما آمارهای غیر رسمی از آمار بالای 60 هزار نفر این کودکان بی هویت حاکی دارد. کودکانی که به دلیل عدم حمایت های قانونی بی هویت هستند و از تمامی حقوق شهروندی بی بهره شده اند.
 
به گفته این جامعه شناس، حضور این تعداد پرشمار مهاجران خارجی، تبعات حقوقی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی زیادی را برای کشور ایجاد کرده است. مهاجرانی که با دختران ایرانی ازدواج می‌کنند، بچه‌دار می‌شوند، بچه‌هایشان نیاز به تحصیل و مدرسه دارند و خانواده‌‌ جدیدی که نیاز به حمایت‌های اجتماعی دارد؛ همه اینها دارای اثرات حقوقی است که عدم توجه به هریک از آنها می‌تواند مشکلات زیادی را به لحاظ اجتماعی در کشور ایجاد کند.
 
سبحانی یادآور شد: به دلیل اینکه کودکانی که در تابعیت خود دچار مشکل هستند از تمامی امکانات شهروندی محروم هستند به همین دلیل از همان دوران کودکی وارد مشاغل کاذب شده مورد انواع سواستفاده ها، بهره کشی ها و نیروی کار ارزان می شوند در نتیجه انواع آسیب ها و بزهکاری های اجتماعی افزایش می یابند و هزینه های بسیار سنگینی را به جامعه وارد می کنند.
 
وی خاطر نشان کرد: ایران از جمله کشورهایی است که عضو کنفدراسیون جهانی حقوق کودک است و متعهد به رعایت حقوق کودکان شده است اما هیچ قانون حمایتی از کودکانی که حاصل ازدواج پدر خارجی و مادر ایرانی هستند وجود ندارد. در حالی که بر اساس مفاد این کنفدراسیون، تمامی کشورها باید فارغ از هر مذهب، نژاد، فرهنگ و زبان حقوقی برای تمامی کودکان از جمله کودکان مهاجر یا با تابعیت غیر ایرانی تدوین کنند.
 
سبحانی در پایان خاطر نشان کرد: اگرچه آمارهای رسمی حاکی از حضور حدود یک میلیون مهاجر رسمی و دارای برگه اقامت در کشور است، اما آن گونه که وزیر کشور گفته است: در حال حاضر حدود 2.5 میلیون مهاجر بیگانه در کشور حضور دارند.این مهاجران عمدتا افغانی بوده و با دختران ایرانی ازدواج کرده اند . ازدواج هایی که چه بسا به ثبت نرسیده و وجود کودکانی بی شناسنامه، بی هویت و بدون برخورداری از حمایت های حقوقی و سیاسی و اجتماعی دولت، حاصل چنین ازدواج هایی است. وجود چنین کودکانی می تواند بالفعل و بالقوه بستر افزایش جرم را فراهم نموده و تهدیداتی را برای سلامت جامعه فراهم آورد. بنابراین بررسی این موضوع و تدوین قوانین حمایتی از این کودکان، نه تنها از لحاظ جنبه فردی و رعایت حقوق بشر بلکه به لحاظ حفظ امنیت وثبات اجتماعی نیز حائز اهمیت است.//

منبع : شفقنا زندگی/کد خبر : 322510100395
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)