پنج شنبه 03 خرداد 1397
تاریخ انتشار : 04 شهریور 1396 - 15:30:55
تلفات بسیار «یاکریم ها »در سیستان و بلوچستان

پایگاه خبری-تحلیلی ایربان- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان وبلوچستان گفت: شمار زیادی پرنده «یاکریم» به دلیل نامعلوم در چند روز گذشته در شهر زرآباد کنارک تلف شدند.

تلفات بسیار «یاکریم ها »در سیستان و بلوچستان
نیره پورملایی امروز در گفت وگو با  ایرنا اظهار داشت: با بررسی های صورت گرفته، این پرندگان با علائمی نظیر اسهال و قرمزی نای تلف شدند.
وی ادامه داد: این علائم تنها در این نوع پرنده دیده شده و در سایر پرندگان اهلی و وحشی در منطقه مشاهده نشده است.
وی با بیان اینکه کارشناسان دامپزشکی در نخستین ساعات بروز این حادثه علت را بررسی کردند؛ گفت: در تماسی که با مسئولان دامپزشکی داشتیم احتمال آنفلوانزای پرندگان رد شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان وبلوچستان گفت: برای بررسی دقیق علت این حادثه، کارشناس حیات وحش از تهران عازم منطقه شده است.
به گزارش ایرنا یاکریم بزرگتر از دیگر گونه‌های قمری است و رنگ آن شنی صورتی یا نخودی کمرنگ است و نیم طوق سیاهی روی گردن دارد.
یک میلیون و 489 هزار و 590 هکتار معادل 9/7 درصد (هفت و 9 دهم درصد) از کل مساحت سیستان و بلوچستان منطقه حفاظت شده و تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد. 
گونه های جانوری و گیاهی استان در 13 منطقه شامل پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده، آثار طبیعی ملی و مناطق شکار ممنوع شامل مناطق حفاظت شده گاندو، جنگلی شیله، جنگلی بیرک و جنگلی پوزک، مناطق شکار ممنوع بزمان، بلبل آب نصرت آباد، مک سرخ و پزم و پناهگاه حیات وحش هامون و آثار طبیعی ملی تفتان، پیرگل خاش، سرو زربین سنگان و گل فشان تنگ کنارک زیست می کنند. 
جنگل حرا، بسترهای علفی، سواحل شن و ماسه ای، رودخانه ها و تالاب ها از مهم ترین زیستگاه های گونه های جانوری سیستان و بلوچستان است. 
تمساح پوزه کوتاه و سنجاب بلوچی از جمله گونه های جانوری سیستان و بلوچستان است که به گفته کارشناسان در دیگر نقاط کشور نمی توان آثاری از زیست آنها مشاهده کرد. 
در بین پستانداران علاوه بر خرس سیاه و سنجاب بلوچی همچنین کل، بز، قوچ، میش، جبیر، آهو، گربه وحشی و کاراکال در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان زیست می کنند. 
در بین پرندگان نیز دراج، هوبره، زاغ بور، گیلانشاه خالدار، پلیکان خاکستری باکلان و انواع پرندگان شکاری از جمله بحری، بالابان، هما، عقاب طلایی و عقاب ماهیگیر در این استان قابل مشاهده برای علاقه مندان به محیط زیست است.

کد خبر : 35317040696
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)