پنج شنبه 03 خرداد 1397
تاریخ انتشار : 08 شهریور 1396 - 15:52:26
مرگ دریاچه «الندان» در مازندران

پایگاه خبری-تحلیلی ایربان- کاهش چشمگیر بارندگی سال زراعی جاری و کاهش ورودی آب رودخانه های اطراف به دریاچه 'الندان' در شهرستان ساری در مازندران این منبع آبی را با خشکی مفرط و مرگ مواجه نموده است.

مرگ دریاچه «الندان» در مازندران
ایربان-طبق گزارش دستگاه های متولی اکنون حدود 90 درصد از مساحت 17 هکتاری این دریاچه که در سال 94 در زمره آثار ملی کشور به ثبت رسید، خشک شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران گفت که درسال جاری به دلیل کاهش نزولات جوی اکثر آببندان ها و دریاچه های طبیعی دراین استان با کاهش حجم آب مواجه شدند.
محمد ابراهیم یخکشی خشک شدن برخی آببندان ها و دریاچه طبیعی چون الندان و عباس آباد بهشهر را به دلیل کاهش بارندگی و برداشت آب این منابع برای فعالیت کشاورزی امری طبیعی دانست.
وی افزود : در سال های گذشته نیز این منابع آبی از جمله تالاب لپو زاغمرز، دریاچه عباس آباد و الندان در فصل تابستان رو به خشکی می رفت و دوباره در فصل پاییز و زمستان با شروع بارش های فصلی و آب سدها احیا می شد.
وی اضافه کرد : این روند از چندین سال قبل وجود داشته و اتفاق جدید در این زمینه رخ نداده است و این شرکت نیز به دنبال لایروبی آببندان ها و در صورت امکان دریاچه های طبیعی است تابتواند با افزایش عمق آنها میزان آبگیریشان را افزایش دهد.
مدیرعامل آب منطقه ای مازندران گفت که در سال جاری 40 میلیارد ریال اعتبار برای لایروبی آبنیدان ها اختصاص داده شد که حداقل 60 آببندان که نیاز ضروری به لایروبی دارند، این عملیات در آن انجام می شود.
وی برنامه شرکت آب منطقه ای را افزایش حدود 100 میلیون مترمکعبی آب آببندان ها با لایروبی اعلام کرده است.
مازندران 800 آببندان دارد که حجم آبگیری آنها 400 میلیون متر مکعب است. 
براساس گزارش هواشناسی مازندران میزان بارش باران در این استان نسبت به میانگین بلند مدت 30 ساله حدود 30 درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل 50 درصد کاهش یافت.
 

منبع : ایرنا/کد خبر : 35707080696
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)