پنج شنبه 03 خرداد 1397
تاریخ انتشار : 10 شهریور 1396 - 10:14:18
وزارت آموزش و پرورش با هدف آگاهی بخشی دانش آموزان ارایه می نماید:
تدریس درس «انسان ومحیط زیست» برای همه دانش آموزان

پایگاه خبری-تحلیلی ایربان- وزارت آموزش و پرورش در راستای توجه بیشتر به موضوع محیط زیست،  برای نخستین بار درسی مستقل با عنوان « انسان ومحیط زیست» را ارایه می دهد.

تدریس درس «انسان ومحیط زیست» برای همه دانش آموزان

این کتاب که توسط دفتر برنامه ریزی و تالیف کتب درسی برای نخستین بار تدوین شده است به عنوان درسی مستقل وارد نظام آموزشی کشور می شود، هر چند که دروس دیگر نیز به موضوعات محیط زیستی بطور جدی و با برنامه مشخص می پردازند.

این مجلد مقرر است برای همه دانش اموزان پایه یازدهم در همه شاخه ها (نظری, فنی و حرفه ای و کاردانش ) و به مدت ۲ ساعت درهفته ارائه شود. این کتاب, «مساله محور» است که شامل 7 موضوع اساسی محیط زیست شامل« آب, سرچشمه زندگی -خاک, بستر زندگی - هوا, نفس زندگی - انرژی, حرکت , زندگی - زباله, فاجعه محیط زیست - تنوع زیستی , تابلوی زیبای آفرینش - محیط زیست, بستر گردشگری مسوولانه است .

در مقدمه کتاب آمده است  که هدف از گذراندن این درس، پرورش نسلی آگاه ،مسولیت پذیر، فعال و امیدوار به آینده است. این مجلد سعی می کند ضمن ارایه اطلاعات لازم در ۷ عرصه مهم آموزش محیط زیست، راه های گسترده ای را برای فعال شدن انسان ها در حفظ محیط زیست پیشنهاد نماید. هر دانش آموز ایرانی می تواند آگاه و یک جهاد گر پر تلاش در عرصه محیط زیست باشد. سفیران و جهادگران می کوشند نه تنها خود که تمامی اطرافیان خود را به همراهی و همکاری با رهروان این راه برای «حفاظت از زمین به عنوان یک امانت الهی » فرا بخوانند و آینده ای متفاوت را برای خود و آیندگان رقم بزنند.

همچنین به دبیران توصیه شده است که با ایجادفضایی تعامل و بحث برانگیز به زمینه های لازم برای تجزیه و تحلیل،مقایسه و تفکر نقادانه را در کلاس فراهم نمایند.

این کتاب را معلمان زمین شناسی, زیست شناسی  و جغرافیا به شرط شرکت در دوره آموزشی و دریافت گواهینامه صلاحیت, تدریس می کنند.

 

کد خبر : 35807100696
نظرات شما
لیلا
19:36:55 | 1396-06-10
سلام ،خیلی خوبه.
اما به نظر من کلاس یازدهم خیلی دیره.
آموزش در زمینه محیط زیست و حفظ آن باید از کودکی و اول و دوم دبستان شروع بشود.
ضمنا در دوران کودکی توجه انسان به محیط زیست و محیط اطراف خیلی بیشتر و دقیق تر است، بنابراین نهادینه کردن این توجه کودکانه از طریق آموزش خیلی خیلی موثر است و شخصیت کودک رو شکل می دهد.
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)