پنج شنبه 03 خرداد 1397
تاریخ انتشار : 18 شهریور 1396 - 15:50:49
با مگس های سفید تهران چه کنیم؟

پایگاه خبری-تحلیلی ایربان- چند سالی است که از اواخر مردادتا اوایل مهرماه، مگس های سفید گاها امان مردم را می برد. همگان می پرسند که برای مبارزه با این میهمانان ناخوانده چه کارهایی می توان انجام داد؟

با مگس های سفید تهران چه کنیم؟

ایربان- این روزها در خیابان های تهران که قدم می زنیم  گاها جرات صحبت کردن نداریم چون هر آن مگس سفید وارد دهانمان می شود. و بعضا باعث سلب آسایش شهروندان می شود. این موضوع آن قدر حساس شد که کمیته ای در شهرداری تهران برای مقابله با این پدیده شکل گرفت. همچنین مسوولان وکارشناسان در ۴-۵ سال اخیر ضمن مطالعه و تحقیقات به راهکارهایی رسیده اند که توسط متولی این امر یعنی معاونت خدمات شهری و سازمان پارک ها و فضای سبز تهران در حال انجام است. حال سوال اینجاست که سهم کارشناسان، سازمان های مسوول و شهروندان در رفع این مشکل چیست؟

 

کارشناسان معتقدند که میزبان این حشرات، غالبا درختان توت و زیتون است که در 20 سال اخیر کشت آن ها به فراوانی در فضای سبز کلان شهر تهران و نبود دشمنان طبیعی آن ها توسعه یافته است. در ابتدا به اشتباه بیان شده بود مبنی بر اینکه حشره‏ ای آبزی است که از دریاچه شهدای خلیج فارس در غرب تهران وارد شهر می ‏شود، برخی ها نیز معتقدند که منشا این سفید بالک‏ها مزارع سبزی و صیفی اطراف تهران است.

شهرام فرخی عضو هیات علمی بخش تحقیقات کنترل بیولوژیک موسسه تحقیقات گیاه‏پزشکی کشور در گفتگو با ایرنا گفت: سفید بالکی که اخیرا در تهران حالت طغیانی به خود گرفته، ' آلروکلاوا جاسمینی' است.

وی اظهار  می کند که با اقدامات صورت گرفته در این دو سال، شهروندان شاهد کاهش نسبی جمعیت سفید بالک و به تعویق افتادن زمان طغیان حشرات کامل آفت در بسیاری از مناطق شهر تهران بوده‏ اند که البته مشکلات ناشی از حالت پروازی کماکان در مناطقی از شهر برای عابران پیاده و رانندگان وجود دارد،

به گفته وی، در شمال و جنوب تهران به علت تفاوت شرایط اقلیمی بیولوژی این آفت تا حدی متفاوت است، در نواحی مرکزی و جنوب تهران به علت بالاتر بودن نسبی دما و کمتر بودن شدت سرمای زمستانه (یخبندان)، تلفات مرحله زمستان گذران سفیدبالک، نسبتا کمتر خواهد بود.  

در نمونه مشابه که پیش از این در کالیفرنیای آمریکا بررسی شد با طغیان سفید بالک زبان گنجشک در فضای سبز شهری چند ایالت آمریکا، اقدام به وارد سازی دو گونه دشمن طبیعی آفت نمودند که پس از گذشت چند سال مشکل طغیان سفید بالک و پروازهای آزار دهنده آن به کلی مرتفع شد.

درمجموع علاوه بر تغییر گونه های توت و زیتون تلخ به سایر گونه های سازگار با اکولوژی تهران، موارد زیر به عنوان  راهکارهای عملی مبارزه با این حشره پیشنهاد می شوند:

·         استفاده از نوارهای زردرنگ چسبنده در ماه های مرداد و شهریور

·         حفاظت و حمایت از دشمنان طبیعی همانند بندپایان مانند کفشدوزک ها

·         روغن ‏پاشی درختان زیتون  در زمستان

·          هرس 50 سانتی متراز انتهای شاخه درخت توت

·         تکثیر و رهاسازی بالتوری سبز

·         جمع‏ آوری برگ‏ های خزان کرده

شهروندان نیز می توانند با کمک به معدوم کردن سرشاخه های درختان، آبشویی با استفاده از ترکیبات گیاهی برای توزیع در مناطق، نصب بنر، استفاده از ظرفیت سمن ها، توزیع تراکت و بروشورهای آموزشی به کمک بیایند.

 

شایان ذکر است که سفید بالک توت را نمی ‏توان به‏ طور کامل از بین برد و لذا با آگاه نمودن مردم و استفاده از همیاری شهروندان با اقدامات موثر، طغیان جمعیت آن را به‏ تدریج طی یک دوره بلندمدت چند ساله کاهش داد و مسلما با اصلاح و تکمیل نحوه اجرای دستورالعمل‏های صادر شده، این وضعیت سال به سال می ‏تواند بهتر شود،

همچنین  این که گفته می ‏شود سفید بالک توت برای شهروندان مشکلات حاد بهداشتی به وجود می‏ آورد، فاقد مستندات علمی است، مسلما پرواز تعداد زیادی از این حشرات موجب آزار عابران پیاده و یا رانندگان وسایل نقلیه در حد وارد شدن یک جسم خارجی کوچک به دهان، بینی و یا چشم، موضوعی است که اتفاق می افتد و شاید در برخی مناطق ضرورت استفاده از یک ماسک ساده برای برخی از شهروندان ضرورت یافته است اما اینکه گاهی شنیده می‏ شود این حشره ناقل نوعی ویروس و حتی سبب بیماری کم خونی است، در صورت عدم ارائه مدرک و توجیه علمی تنها باعث ایجاد تشویش و اضطراب در جامعه می ‏شود که نتیجه نهایی آن کاهش سطح تحمل شهروندان برای رسیدن به یک راه حل اساسی و پایدار خواهد بود.

امید است بتوان با مشارکت جامعه علمی، مسوولان و همه شهروندان بتوان بر این مشکل نیز غلبه نمود تا فضای زیستی بهترب برای مردم حاصل شود


کد خبر : 36137180696
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)