پنج شنبه 03 خرداد 1397
تاریخ انتشار : 20 شهریور 1396 - 14:59:27
بازگشت آثار نمایشگاه «ایران فرهنگ کهن بین آب و بیابان» به موزه ملی ایران

پایگاه خبری-تحلیلی ایربان- آثاری که طی ۶ ماه گذشته در کشور آلمان تحت عنوان «ایران، فرهنگ کهن میان آب و بیابان» به‌نمایش درآمده بود روز چهارشنبه ۱۵ شهریور به موزه ملی ایران بازگشت.

بازگشت آثار نمایشگاه «ایران فرهنگ کهن بین آب و بیابان» به موزه ملی ایران
جبرئیل نوکنده مدیر موزه ملی ایران با اعلام این خبر گفت: «مجموعه‌ای از آثار موزه ملی ایران و چند موزه دیگر کشور در نمایشگاه «ایران فرهنگ کهن بین آب و بیابان» به نمایش درآمده بود.»
 
او افزود: «نمایشگاه "ایران فرهنگ کهن بین آب و بیابان" از فروردین تا پایان مرداد سال جاری در تالار هنر و نمایش جمهوری فدرال آلمان در شهر بن به نمایش درآمد. این نمایشگاه شامل آثاری از دوره نوسنگی (روستانشینی) تا آغاز امپراتوری هخامنشی بود. همچنین در کنار این نمایشگاه آثار ایرانی ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی در قالب فیلم به بازدیدکنندگان معرفی شد. این درحالی است که فضایی در مجاورت نمایشگاه به باغ ایرانی اختصاص یافته بود که بازدیدکنندگان را از نزدیک با محیط یک باغ ایرانی آشنا می‌ساخت.»
 
نوکنده ادامه داد: «این نمایشگاه تلاش داشت تا تصویری روشن از ظرفیت‌های میراث‌فرهنگی ایران را به  نمایش بگذارد. چنان‌که در طول نمایشگاه بیش از 118هزار نفر از نمایشگاه بازدید کردند و بیش از ۵هزار جلد از کاتالوگ نمایشگاه به فروش رسید.»
 
مدیر موزه ملی ایران با توضیح آن‌که کاتالوگ نمایشگاه تا پایان شهریور به زبان فارسی منتشر می شود، تأکید کرد: «این نمایشگاه بازتاب بسیار مثبتی در رسانه‌های کشورهای مختلف جهان داشت و به تأیید مدیران  تالار هنر و نمایش جمهوری فدرال آلمان از موفق‌ترین نمایشگاه‌ها در جذب بازدیدکننده بوده به‌طوری‌که بسیاری از بازدیدکنندگان مشتاق به بازدید از ایران شدند.»
 
نوکنده در مورد مراحل بازگشت آثار گفت: «آثار نمایشگاه در روز چهارشنبه گذشته پس از ورود به کشور به موزه ملی ایران منتقل شد. نماینده گمرک در محل موزه ملی ایران مجموعه را ارزیابی و گزارش وضعیت کلیه آثار و تکمیل و سلامت آثار تأیید شد.»
 
او در ادامه تأکید کرد: «با توجه به اینکه تعدادی از آثار مربوط به استان‌های خوزستان، کرمان، اصفهان و آذربایجان غربی هستند، برنامه‌ریزی برای بازگشت آثار به استان‌های مبدا از هفته‌های آینده صورت خواهد گرفت و آثار موزه ملی ایران نیز تحویل امنای اموال مربوطه خواهند شد.»
 
مدیر موزه ملی ایران افزود: «با اینکه مجموعه‌های آثار ایران به کشور بازگشته، اما نمایشگاه‌های جانبی از جمله باغ ایرانی و فیلم آثار ایران در فهرست میراث جهانی تا ۲۳ مهر در شهر بن در معرض دید بازدیدکنندگان خواهد بود.»

کد خبر : 36302200696
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)