شنبه 26 اسفند 1396
تاریخ انتشار : 15 اسفند 1392 - 14:07:17
فقط 6 درصد زباله ها بازیافت شده و مابقی دفع می شوند

یک استاد دانشگاه صنعتی شریف که در همایش تخصصی «تولید انرژی از پسماند» شرکت کرده بود تاکید کرد که هزینه عملیاتی سوزاندن زباله دو برابر تولید کمپوست است.

فقط 6 درصد زباله ها بازیافت شده و مابقی دفع می شوند

یک استاد دانشگاه صنعتی شریف که در همایش تخصصی «تولید انرژی از پسماند» شرکت کرده بود تاکید کرد که هزینه عملیاتی سوزاندن زباله دو برابر تولید کمپوست است.

«جلال شایگان» استاد دانشگاه صنعتی شریف، در همایش تخصصی «تولید انرژی از پسماند» فرهنگ سازی را لازمه جلوگیری از تولید زباله دانست و گفت: مدیریت پسماند در اتحادیه اروپا اعلام کرده است که 15 درصد از زباله ها در اتحادیه اروپا به انرژی تبدیل می شوند، 40 درصد به کمپوست و 45 درصد نیز دفع می شوند که این 45 درصد نیز در پنج سال آینده صفر می شود و پدید آمدن چنین وضعیتی، لازمه اش فرهنگ سازی است.

او ادامه داد: در ایالات متحده آمریکا، رشد تولید پسماند در طول هشت سال تنها سه درصد بوده است و در کشور ما، از سال 87 تا 88 رشد پسماند در تهران بسیار شدید بوده است.

شایگان درباره وضعیت امحای زباله در ایران گفت: 94 درصد از زباله ها دفن می شوند که مقدار کمی از این دفن زباله، دفن زباله های بهداشتی است و بین پنج تا شش درصد زباله ها بازیافت می شوند و در نهایت، زیر یک درصد از زباله ها سوزانده می شوند.
استاد دانشگاه شریف، تفکیک از مبداء زباله را گامی ارزشمند تر از کاهش تولید زباله دانست و گفت: تفکیک از مبداء زباله امری است که باید مورد توجه مردم قرار گیرد.

او ادامه داد: در ایران سالانه 250 تا 350 میلیون تن خاک قابل کشاورزی به علت به کار گیری کودهای شیمیایی از بین می روند و در بیش از 60 درصد اراضی کشاورزی کشور، میزان کربن عالی خاک کمتر از یک درصد است و این در حالی است که این رقم باید بین دو تا سه درصد باشد.

شایگان ارزش تبدیل زباله به کمپوست را بالاتر از سوزاندن آن دانست و تاکید کرد که تولید کمپوست دوره بازگشت سرمایه را در پی دارد و هزینه عملیاتی سوزاندن زباله دو برابر تبدیل کردن آن به کمپوست است.

او حجم بسیار زیاد زباله و بالا بودن رطوبت زباله در ایران را مانع عمده در استفاده از فناوری های مربوط به زباله سوزی و حتی دفن بهداشتی دانست و گفت: روش های تولید کمپوست و هضم بی هوازی باعث بهتر شدن بازده می شود.


منبع : http://isdle.ir/کد خبر : 438151292
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)