شنبه 26 اسفند 1396
تاریخ انتشار : 03 دی 1396 - 17:29:42
نتایج انتشار گازهای گلخانه ای بر اساس مدل های یکپارچه انرژی، اقتصاد و اقلیم

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- به تازگی مطالعه ای بر روی فناوری های تولید برق با استفاده روش های کاهش تولید گازهای گلخانه ای با استفاده از انرژی باد، خورشید و روش جذب و تثبیت انرژی فسیلی (CCS ) صورت گرفته است که برای اولین بار شبیه سازی بر اساس مدل های یکپارچه انرژی- اقتصاد- اقلیم است. 

نتایج انتشار گازهای گلخانه ای بر اساس مدل های یکپارچه انرژی، اقتصاد و اقلیم

این یک مطالعه توسط تیم بین المللی دانشمندان انجام شده است که در مجله Natur Eneregy منتشر شده است.

این پژوهش نوین در مورد استفاده از انرژی های تجدید پذیر و انتشار غیر مستقیم گازهای گلخانه ای از فن آوری های مربوط به این بخش می باشد. نقاط قوت این مطالعه این است که  برای اولین بار شبیه سازی بر اساس مدل های یکپارچه انرژی- اقتصاد- اقلیم است.

در این تحقیقات دانشمندان دریافتند که میزان انتشار دی اکسید کربن از نیروگاه های فسیلی که مجهز به دستگاه CCS ( حذف کربن ) هستند ۱۰۰ گرم به ازای هر کیلو وات ساعت منتشر می شود این درحالی است که میزان انتشار دی اکسید کربن از انرژی باد و خورشید ۱۰ گرم به ازای هر کیلو وات ساعت است.

تحلیلگر سیستم انرژی از PIK و مدیر پروژه این تحقیق می گوید اگر چه در زغال سنگ معمولی حدود ۱۰۰۰ گرم دی اکسید کربن به ازای هر کیلو وات ساعت منتشر می شود و با اجرای فن آوری CCS حدود ۹۰ درصد کاهش دی اکسید کربن را داریم اما باز مقدار قابل توجهی دی اکسید کربن منتشر می شود.

Edgar Hertwch کارشناس محیط زیست صنعتی و همکار در پروژه معتقد است برای نگه داشتن گرمایش جهانی به زیر ۲ درجه سانتیگرادنیاز به تولید برق بدون انتشار دی اکسید کربن داریم. بنابراین استفاده از انرژی باد و خورشید نسبت به فناوریهای کم کربن بسیار بهتر است زیرا آنان نیاز به انرژی های اضافی برای تولید و حمل و نقل سوخت ندارند.

لودر (Ludder) معتقد است  با توجه به تکنولوژی های جدید ما به انرژی بسیار کمتری برای تولید توربین های بادی و سیستم های فتوولتانیک خورشیدی مورد نیاز است.. البته بعضی از منتقدان استدلال می کنند که انرژی های تجدیدپذیر می توانند با انتشار گازهای گلخانه ای پنهان ، فوایدشان را در برابر اقلیم نفی کنند لیکن این تحقیقات خلاف این نظریه را ثابت کرد.

این تحقیق در دسامبر 2017 در نشریه ساینس دیلی منتشر شده است.


کد خبر : 43128031096
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)