شنبه 26 اسفند 1396
تاریخ انتشار : 07 دی 1396 - 13:03:23
بر اساس جدیدترین اخبار علمی:
فرضیه افزایش تولید CO2 موجودات خاکزی با گرمایش جهانی رد شد.

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- فرضیه افزایش تولید دی اکسید کربن حیوانات خاکزی  و میکروارگانیسم های خاک براثر گرمایش جهانی رد شد.

فرضیه افزایش تولید CO2 موجودات خاکزی با گرمایش جهانی رد شد.

به دلیل سوختن سوخت های فسیلی شرایط اقلیمی جهان در حال تغییر است زیرا مقدار زیادی CO2  در جو زمین منتشر می کنند. علاوه براین تغییرات اقلیمی نیز به خودی خود تشدید می شود زیرا این گرمایش جهانی سبب مختل شدن چرخه کربن طبیعی می شود.

اگرچه بر روی زمین کربن بطور مداوم از ترکیبات جامد به CO2  گازی و بالعکس تبدیل می شود اما گرمایش جهانی سبب می شود خاک کربن خود را  بصورت گاز دی اکسید کربن از دست بدهد که این عمل بصورت بازخورد مثبت صورت می گیرد( Positive feedback). از آنجا که حیوانات خاکی و میکرو ارگانیسم های خاک از مواد آلی مانند برگ های پوسیده به عنوان تغذیه استفاده می کنند و با تنفس دی اکسید کربن آزاد می کنند فرض بر این بود که در دماهای بالاتر حشرات و کرم ها با نقش تجزیه کنندگی بیشتر می خورند و سبب افزایش انتشار CO2  می شوند. اما تحقیقات جدید نشان داد که فعالیت های این حیوانات وابسته  به شرایط محیطی است.

گروهی از محققان مرکز تنوع زیستی آلمان(iDiV ) به همراه محققان دانشکده لاییزیک یک شبیه سازی گرمایش زمین در یکی از جنگل های آمریکا به مدت ۴ سال با بیش از ۴۰ آزمایش انجام دادند که به نتایج شگفت آوری دست یافتند:

در این آزمایش متوجه شدند خاک وقتی گرم می شود دی اکسید کربن آزاد می کند و این موجودات خاکی کمتر از قبل غذا می خورند و فعالیت کمتری دارند.

نویسنده ارشد این مقاله می گوید : به احتمال زیاد به جای حیوانات خاکی و میکرو ارگانیسم ها، گیاهان مسئول بازخورد مثبت دی اکسید کربن هستند زیرا آنها با ریشه هایشان تنفس می کنند.

اولین بار با این مقیاس به بررسی اثرات گرمایش جهانی و خشکسالی بر حیوانات تجزیه کننده  در این مطالعات پرداخته شد. در این آزمایش طولانی (دوره ۴ ساله) دانشمندان دمای جنگل مورد مطالعه را ۴/۳ درجه سانتیگراد گرم کردند سپس توسط چادر در آب و هوای بارانی میزان بارش را در برخی از مناطق مورد مطالعه تا ۴۰ درصد کاهش دادند. سپس در عمق زمین تکه هایی از چوب با سوراخهای متعدد حاوی مواد آلی در زمین فرو کردند و هر دو هفته یکبار میزان تغذیه مصرفی را چک می کردند. علاوه بر این میزان تنفس ریشه گیاهان را از طریق حلقه های فلزی بررسی و سپس به میزان CO2 خاک، از طریق میکرو ارگانیسم ها و حیوانات خاکی می پرداختند.

 

Madhavep.Thakur  دلیل اهمیت این تحقیق را بدین گونه بیان می کند: ما به منظور افزایش اعتبار مدل های تغییرات آب و هوایی نیاز مبرم به درک فرآیندهای بیولوژیک خاک داریم چرا که خاک مخزن اصلی کربن در روی زمین است

این مقاله در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۷ در ساینس دیلی منتشر شد.


کد خبر : 43318071096
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)