سه شنبه 02 بهمن 1397
تاریخ انتشار : 15 دی 1396 - 11:33:01
اختراع پیل های جدید هیدروژنی برای خودروها

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- پروفسور کیم و تیم تحقیقاتی اش، در طی مطالعه ای، یافته های جدید پیرامونی پیلSOEC  را  انتشار دادندکه براساس آن یک هدایت کننده یونی ترکیبی می تواند هم اکسیژن و هم پروتون را در یک زمان منتقل کنند به عنوان Heybrid- SOEC باشند.

اختراع پیل های جدید هیدروژنی برای خودروها

یک تیم مشترک تحقیقاتی وابسته به Unist یک پیل الکترولیزی جامد هیبریدی (Hybrid- SOEC ) با بیشترین راندمان الکتروشیمیایی در تولیدات هیدروژنی معرفی کردند.

این پیشرفت غیر منتظره توسط پرفسور Guntea Kim در دانشکده انرژی و مهندسی شیمی در unist  در همکاری با پروفسور Tak- Hyoung Lim از موسسه تحقیقات انرژی کره جنوبی و پرفسور Jeeyong Shin  از دانشگاه زنان Sookmyung رهبری شده است.

آن ها قویا به عنوان کاندیدای جایزه نوبل برای این تولید مطرح شدند. زیرا این پیل نیازی به شارژ دوباره ندارد و مشکل خوردگی را نیز برطرف کرده است. علاوه براین در دمای نسبتا بالا (۷۰۰ -۱۰۰۰ درجه سانتیگراد)عمل می کند که به کاهش مصرف انرژی الکتریکی می انجامد.

این پیل از دو الکترود و یک الکترولیت که همه آن ها در حالت جامد هستند، تشکیل شده است. در این مطالعه تیم تحقیقاتی یک مفهوم جدیدی از Hybrid- SOEC براساس الکترولیت هدایت یونی ترکیبی (مخلوط) نشان دادند که اجازه می دهد الکترولیز آب در هر دو هیدروژن و الکترود هوا رخ می دهد.

الکترولیت های موجود در پیل SOEC اجازه می دهد تنها با یکی از یون هیدروژن یا یون اکسیژن به دیگر الکترودها منتقل شود. برای مواردی مانند الکترولیت های SOEC  که یون اکسیژن را حمل می کند، الکترولیز آب در آند رخ می دهد.  و لذا هیدروژن تولید می شود و اگر الکترولیت های SOEC یون هیدروژن را منتقل کنند الکترولیز آب در کاتد رخ می دهد و لذا اکسیژن تولید می شود. در اینجا هیدروژن از طریق الکترولیت به آند منتقل می شود.

از لحاظ تئوری، استفاده از الکترولیت ها که هر دو یون اکسیژن و هیدروژن را منتقل می کند اجازه تولید دو محصول الکترولیز، هیدروژن و اکسیژن را در دو طرف پیل فراهم می کند. این امر می تواند میزان تولید هیدروژن را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

این پیل جدید می تواند بیش از ۶۰ ساعت کارایی مداوم بدون هیچ تنزلی داشته باشد؛ بدین معنی که یک سیستم قوی برای تولید هیدروژن دارد. ورقه های پرویسکیت با خواص الکتروشیمیایی عالی به عنوان الکترود Heybrid- SOEC استفاده شد با افزودن یک ماده الکتروی عالی در الکترولیت هدایت یونی ترکیبی عملکرد الکتروشیمیایی را افزایش دادند. در نتیجه بازده تولید هیدروژن برابر با ۹/۱ لیتر در ساعت با ۵/۱ وات در دمای  ۷۰۰ درجه سانتیگراد شد.

این کارایی تولید هیدروژن ۴ برابر بیشتر از پیل های الکترولیتی آب با کارایی بالا دارد.


کد خبر : 435717151096
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)