یکشنبه 28 مرداد 1397
تاریخ انتشار : 20 دی 1396 - 18:36:04
تماس چشمی با کودک موجب هماهنگ سازی امواج مغزی می شود.

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- هنگامی که والدین با نوزادانشان ارتباط برقرار می کنند جنبه های مختلف رفتاریشان مانند نگاه کردن، احساسات و ضربان قلب هماهنگ می شود. 

تماس چشمی با کودک موجب هماهنگ سازی امواج مغزی می شود.

امواج مغزی منعکس کننده فعالیت گروهی میلیون ها نورون هستند که در انتقال اطلاعات بین بخش های مغز دخیل هستند.

مطالعات قبلی نشان داده است که وقتی دو بزرگسال در حال صحبت کردن با یکدیگر هستند اگر امواج مغزی آنها هماهنگ باشد در ارتباطاتشان موفق تر هستند.

محققان آزمایشگاه Baby LINC در دانشگاه کمبریج مطالعه ای انجام دادند تا ببینند آیا نوزادان می توانند امواج مغزی خود را با بزرگسالان هماهنگ کنند؟ ایا تماس چشم ممکن است بر این تاثیر بگذارند؟

 این تیم الگوهای امواج مغزی ۳۶ نوزاد (۱۷ نوازد در آزمایش اولیه و ۱۹ نوزاد در آزمایش ثانویه) مورد آزمایش قرار دادند. آنها از الکتروانسفالوگرافی (EEG ) که الگوهای فعالیت الکتریکی مغز را از طریق الکترودها در یک کلاهک که توسط آزمایش کنندگان پوشیده شده است اندازه گیری کردند.

در آزمایش اول بزرگسال از طریق ویدئو با نوزاد ارتباط برقرار می نمود. در این آزمایش ابتدا بزرگسال (که امواج مغزی آن قبلا ثبت شده بود) مستقیم به نوازد خیره شده بود و شعرهای مهدکودک را می خواند. سپس سر خود را می چرخاند تا به نوزاد نگاه نکند و شعر خواندن را ادامه می داد. در نهایت در حالی که سر خود را به گونه ای می چرخاند که بتواند کودک را بصورت خیره و زل نگاه کند و شعر بخواند. همان طور که پیش بینی شده بود زمانی که سر در یک طرف اما چشم خیره به کودک بود امواج مغزی نوزادان با بزرگسالان بیشتر هماهنگ بود. محققان می گویند شاید به این دلیل باشد که چنین نگاهی، نگاه محتاطانه است و یک نشانه قوی برای نوزاد است که بالغ قصد دارد با او ارتباط برقرار کند.

در آزمایش دوم یک بزرگسال جای ویدئو را گرفت و این آزمایش با یک انسان واقعی دوباره تکرار شد. در این آزمایش امواج مغزی توانستند بصورت زنده تحت نظارت قرار بگیرند که آیا الگوهای مغزی تحت تاثیر قرار می گیرد؟

در این زمان هر دو نوزاد بزرگسال زمانی که تماس چشمی ایجاد شد بیشترین هماهنگی بین امواج مغزیشان داشتند.

محققان می گویند این نشان می دهد هماهنگی امواج مغزی تنها برای دیدن یک چهره یا یک چیز زیبا رخ نمی دهد بلکه برای برقرای ارتباط است. این مکانیزم می تواند والدین و نوزادان را برای برقراری ارتباط آماده کند زمانیکه صحبت کردن ، گوش دادن و دیدن هماهنگ باشد یادگیری موثرتر است.

نتایج این تحقیق در  Proceedings of National Academy of Sciences (PNAS) منتشر شده است.


کد خبر : 438812201096
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)