شنبه 27 مرداد 1397
تاریخ انتشار : 03 بهمن 1396 - 19:58:22
بررسی روش جدید حذف آلاینده های خاک در سایت های صنعتی

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- محققان در حال بررسی اشکال پیچیده ای هستند که هنگام وارد شدن هوا به خاک ایجاد می شوند. این یافته ها می تواند برای سرعت بخشیدن به آلودگی زدایی زمین های سوخته در سایت های صنایع مورد استفاده قرار گیرد.

بررسی روش جدید حذف آلاینده های خاک در سایت های صنعتی

در آزمایش هایی به ظاهر ساده، هوای فشرده به سلول های شیشه ای باریک تزریق می شود که به شدت دارای ماسه اشباع شده با آب است لیکن ساختارهای بشدت پیچیده ای هستند.

با عبور هوا، شن و ماسه مرطوب باز می شود که شبیه شبکه عروق خونی در بدن است. شگفت آور این است که سیستم های  گسترده و متفاوت  می توانند الگوهایی را ایجاد کنند که کاملا شبیه به هم باشند. اغلب این به این دلیل است که در عمق سطح زمین، آن ها برخی از قوانین ریاضی را به اشتراک می گذارند.

دکتر جیمز ام کمپبل، پژوهشگر دکتری در دانشگاه سوانسی در طول پروژه، این گونه توضیح می دهدِ« شکستگی های هوا از مسیرهایی که مقاومت کمتری دارند عبور می کنند و در صورت حرکت به جلو، مواد را کنار می گذارند. این باعث ایجاد یک منطقه چگالتر در اطراف شکستگی می شود که مانند سپر عمل می کند و شکستگی های دیگر را در طول بازو حفظ می کند. "

   دکتر Bjornar Sandnes می گوید : ما در ابتدا این الگوها را مطالعه می کنیم زیرا ما کنجکاو هستیم که کشف کنیم که چه مکانیسم های فیزیکی شکل و عملکرد این ساختارهای زیبا را شکل می دهد اما همچنین این پروسه ها در بسیاری از سیستم های طبیعی و صنعتی مهم هستند.

یک نمونه از این  موضوع می تواند زمانی باشد که یک خاک آلوده ، نیاز به تمیز کردن داشته باشد. اکسیداسیون شیمیایی در محیط (ISCO) یک تکنیک است که خاک با یک ماده شیمیایی که با آلاینده واکنش می دهد، فرا گرفته می شود و آن را بی ضرر می سازد. .تنها مشکل ISCO این است که زمان بسیار طولانی مورد نیاز است زیرا جریان در خاک بسیار کند است.

با شکستن خاک، می توان مسیرهای هدایت الکتریکی را برای تبادل سیال تولید کرد، و سرعت بخشیدن به روند تمیز کردن و کاهش هزینه ها انجامید.

این تحقیق توسط دانشگاه Swansea انجام شده ودر 22 زانویه 2018 در ساینس دیلی منتشر شده است.


کد خبر : 44727031196
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)