شنبه 27 مرداد 1397
تاریخ انتشار : 09 بهمن 1396 - 18:34:35
تاثیر اکوتوریسم برحیوانات بومی؛ بقا یا انقراض؟

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان - با استفاده از مدل سازی بقای جمعیت حیوانات، محققان دانشگاه گریفیث استرالیا روش هایی را برای اولین بار به نام تاثیر اکوتوریسم بر گونه های تهدید پذیر ارائه کردند که می تواند تاثیرات بسیار متفاوتی از افزایش بقا تا  انقراض حیوانات در معرض خطر را فراهم کند.

تاثیر اکوتوریسم برحیوانات بومی؛ بقا یا انقراض؟

 می دانیم که اکوتوریسم در مقیاس جهانی افزایش می یابد و تعداد بازدیدکنندگان در بسیاری از مناطق حفاظت شده هر ساله گسترش می یابد. پروفسور باکلی، رئیس هیئت بین المللی گرفیتز در تحقیقات اکوتوریسم می گوید: ما همچنین می دانیم که چنین فعالیت هایی می توانند منفی و همچنین اثرات مثبت داشته باشند. تا کنون، با این حال، هیچ راهی برای ارزیابی اثر خالص اکوتوریسم در افزایش یا کاهش خطر انقراض گونه های در معرض خطر وجود ندارد، که پارامتر اصلی تلاش های حفاظت است. مدل های حیاتی جمعیت به طور گسترده در مدیریت حیات وحش عملی استفاده می شود. آنها تغییرات جمعیت تجمعی را با شبیه سازی تولدها و مرگ و میر به طور تکراری، یک نسل در یک زمان برآورد می کنند. پیش بینی های نهایی براساس هزاران شبیه سازی تکراری است.

دانشمندان گریفیث از این مدل ها برای محاسبه تغییرات آینده جمعیت ۹گونه تهدید شده که اطلاعاتی از آنها در اختیار دارند استفاده کردند. این گونه ها شامل میمون درختی سوماترا ، میمون دراز دست، شیر طلایی تامارین، یوزپلنگ، سگ وحشی آفریقایی، شیر دریایی نیوزیلند، پنگوئن آفریقایی، ماکائو بزرگ سبز و کرکس مصری  (orangutan, hoolock gibbon, golden lion tamarin, cheetah, African wild dog, New Zealand sealion, African penguin, great green macaw and Egyptian vulture) بودند.

پروفسور بوکلی می گوید: ما تمام اثرات اکوتوریسم - مثبت و منفی - را به پارامترهای اکولوژیکی تبدیل کردیم و دریافتیم که برای هفت گونه از این گونه ها، اکوتوریسم سبب افزایش حفاظت از طریق عواملی مانند ذخایر خصوصی( private reserves)، بازسازی زیستگاه، کاهش آسیب زیستگاه، حذف شکارچیان جنگل، اقدامات ضد شکار و یا پرورش در اسارت وهم آوری غذایی می شود.

دکتر کاستی، از موسسه تحقیقات آینده محیط زیست گریفیت، اظهار کرد: تحقیقات نشان می دهد که اثرات اصلی گردشگری در بین گونه ها و زیر جمعیت ها متفاوت است و این تأثیرات تحت تاثیر شرایط محلی قرار دارد. به عنوان مثال، آنها به مقیاس و شدت اکوتوریسم، اندازه جمعیت اولیه، میزان شکار و تاثیرات سایر صنایع مانند ماهیگیری و چوب بری بستگی دارند، عوامل دیگر، از جمله شکار، نیز مهم هستند.

دکتر موریسون نیزگفت: تحقیقات نشان می دهد که اکوتوریسم همیشه موفق نیست. در چند مورد، این می تواند تاثیر منفی بر گونه های تهدید کننده داشته باشد

این یافته های علمی  در مجله PLOS ONE منتشر شده است


کد خبر : 44992091196
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)