شنبه 27 مرداد 1397
تاریخ انتشار : 14 بهمن 1396 - 11:40:15
ثبت ملی، آیین «مونجوق سالماق» شهرستان کمیجان

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- سید محمد حسینی گفت: «مراسم منجوق سالماق مراسمی آیینی است که در منطقه بزچلو شهرستان کمیجان در عید قربان انجام می‌شود که به همت اداره‌کل میراث‌فرهنگی این استان به ثبت رسید.»

ثبت ملی، آیین «مونجوق سالماق» شهرستان کمیجان
ه‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی، سیدمحمد حسینی مدیر‌کل میراث‌فرهنگی این استان، امروز شنبه 14 بهمن با اعلام این خبر گفت: «مونجوق سالماق مراسمی است عمدتا زنانه که در واقع نوعی فال‌گیری با شعر محسوب می‌شود. این مراسم با تفاوت‌های جزئی در تمام روستاها و شهرهای شهرستان کمیجان برگزار می‌شود.»
 
او ادامه داد: «روش اجرای این مراسم به این شکل است که در شب عید قربان، زنان در خانه یک داوطلب که با غذای گرم تهیه شده و با گوشت قربانی از آن‌ها پذیرایی می‌کند، جمع می‌شوند. هر فرد یک منجوق یا جسمی در اندازه‌های منجوق (یا دکمه) انتخاب می‌کند و این منجوق‌ها به داخل ظرفی سفالی که محتوی آب است انداخته می‌شوند و روی آن را با پارچه‌ای می‌پوشانند و تا روز آینده همه به خانه‌های خود رفته و برای نیات خود دعا می‌کنند.»
 
او افزود: «در روز بعد، فردی با تجربه که تعداد زیادی دوبیتی‌ فولکلوریک ترکی موسوم به بایاتی می‌داند شروع به خواندن یک دو بیتی می‌کند و دختری خردسال دست در داخل ظرف سفالی کرده و یک منجوق را خارج می‌کند. به‌دلیل مشخص بودن شکل هر مونجوق تنها برای صاحب آن، بدون اینکه دیگران بدانند منظور کیست هر بایاتی که خوانده می شود به مصابه فال شخص در نظر گرفته می شود و فرد با توجه به نیتی که در دل داشته، تفسیر شعر خوانده شده را با آرزوی خود مطابقت می‌دهد.»
 
حسینی در خصوص اهمیت این رسم خاطر نشان کرد: «این مراسم آیینی علاوه بر این که شیوه‌ای مهم برای پاسداشت یکی از مظاهر دین اسلام یعنی عید قربان است، زمینه صله رحم و دوستی‌های بیشتر بین اقوام را فراهم می‌کند. علاوه بر این مراسم منجوق سالماق فرصتی مناسب برای زنده نگه‌داشتن ادبیات شفاهی مردم منطقه در قالب شعر است.»
 
او در پایان گفت: «خوشبختانه با توجه به اقبال عمومی مردم منطقه به مناسبت‌های دینی، مراسم منجوق سالماق تاکنون به خوبی حفظ شده است. با این وجود و با توجه به کم‌توجهی خانواده‌ها به مسئله حفظ زبان مادری، ممکن است در چند نسل آینده دیگر فردی برای خواندن اشعار ترکی که از عناصر اصلی برگزاری این مراسم است، موجود نباشد. به همین دلیل باید از میراث های ناملموس چون مونجوق سالماق به‌وسیله ثبت، مستند سازی و حمایت بومیان منطقه برای زنده نگه داشتن آیین‌هایی این چنینی حفاظت کرد.»
 

کد خبر : 45202141196
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)