یکشنبه 27 اسفند 1396
تاریخ انتشار : 17 بهمن 1396 - 18:46:57
نقش آب های ساحلی در جذب دی اکسید کربن هوا

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- گراف های اقیانوسی نشان می دهد که آب دریا شیب قاره ها بیش از حد مورد انتظار دارای دی اکسید کربن جو است. 

نقش آب های ساحلی در جذب دی اکسید کربن هوا

یافته ها ممکن است پیامدهای مهمی برای دانشمندان داشته باشد و سبب تمرکز  بر درک این که چه میزان دی اکسید کربن می تواند در جو منتشر شود، گردد. هرچه دی اکسید کربن بیشتری وارد جو شود، آب اقیانوس های جهان با سرعت بیشتری بالا می آیند و تقریبا 30 درصد از دی اکسید کربن ذخیره شده در فلات های قاره ای اقیانوس ها(Continental shelves) ناشی از فعالیت های انسانی  منتشر می شود.

این بدان معنی است که اقیانوس به عنوان یک بافر برای کاهش سرعت تجمع گازهای گلخانه ای در اتمسفر و گرم شدن کره زمین عمل کرده است. با این حال، این فرآیند همچنین اسیدیته آب دریا را افزایش می دهد و می تواند سلامت موجودات دریایی و اکوسیستم اقیانوس را تحت تاثیر قرار دهد.

یافته های این تحقیق که در 31 ژانویه در ارتباطات ماهواره ای منتشر شده است، ممکن است پیامدهای مهمی برای دانشمندان در درک میزان کربن جهانی داشته باشد.

فهمیدن این که چگونه کربن بین زمین، هوا و آب جریان پیدا می کند کلید مهمی برای پیش بینی انتشار میزان گازهای گلخانه ای در جو و آستانه قابل تحمل اقیانوس برای گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی است.

نویسندگان این تحقیق از داده های اخیر و تاریخی موجود در 35 سال گذشته برای محاسبه روند جهانی افزایش غلظت دی اکسید کربن در اقیانوس ساحلی استفاده کرده اند. تجزیه و تحلیل نشان داد که در حالی که مقدار دی اکسید کربن در اقیانوس انتشار یابد، همان میزان در جو افزایش می یابد وبه همین مقدار غلظت دی اکسید کربن در اقیانوس ساحلی نیز کاهش می یابد.

 

Cai استاد زمین شناسی، اقیانوس شناسی و محیط زیست می گوید این پدیده به این دلیل است که اقیانوس ساحلی کم عمق تر از اقیانوس باز است و می تواند بسرعت دی اکسید کربن جدا شده را به اقیانوس های عمیق انتقال دهد؛ این فرایند یک مسیر اضافی و مؤثر برای اقیانوس ایجاد می کند تا بتواند دی اکسید کربن ناشی از فعالیت انسان را ذخیره کند.

اگر چه در مقایسه با اقیانوس بازنسبتا کوچک است، اما مناطق ساحلی جایی است که مقدار بسیار زیادی دی اکسید کربن بین هوا و آب مبادله می شود.

  گولن لورالو، نویسنده اصلی این مقاله و محقق دانشگاه Liber de Bruxelles در بلژیک گفت: اگر این نتیجه گیری توسط مشاهدات آینده تایید شود،  بدان معنی است که اقیانوس ساحلی در حذف دی اکسید کربن از اتمسفربسیار موثر است. تا همین اواخر، به دلیل کمبود داده ها در مورد دی اکسید کربن در آب های ساحلی، این روند بسیار سخت محاسبه می شد.

پیچیده ترین موضوع این بود که سواحل بسته به محل و توپوگرافی خود، به طور متفاوتی رفتار می کنند. به عنوان مثال، در عرض های بالا  مانند شمال کانادا و گرینلند، آب های ساحلی معمولا کربن ته نشین شده اضافی را از جو جذب می کنند. در مناطق گرمسیری مانند دریای جنوبی چین، آب های ساحلی به طور کلی منبع دی اکسید کربن هستند.

در عین حال، فعالیت های انسانی، میزان آلودگی مواد مغذی را که باعث ورود آب های ساحلی از چیزهایی مانند کود در زمین می شود، افزایش داده است. محققان گفتند که این مواد مغذی رشد جلبک درون دریا شیب قاره ای را تحریک می کنند که پس از آن دی اکسید کربن بیشتری را از جو حذف می کند.

به گفته محققان این امر نشان می دهد که دریاشیب قاره ای تبدیل به یک عنصر حیاتی در چرخه کربن جهانی و سیستم آب و هوا می شوند.

 Pierre Regnier، استاد دانشگاه Liber de Bruxelles گفت: امکان دارد دریا شیب در جذب دی اکسید کربن در مدل های چرخه کربن جهانی و ارزیابی جریان بسیار مهم تر شود.


کد خبر : 45427171196
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)