شنبه 27 مرداد 1397
تاریخ انتشار : 17 بهمن 1396 - 19:11:37
در طی یک تحقیق بین المللی؛
تاثیر تالاب ها در کاهش آلودگی نیترات کشاورزی بررسی شد.

پایگاه خبری-تحلیلی ایربان- مطالعه جدید، نشان می دهد  که  تالاب های متعدد یا مجموعه ای از تالاب ها در یک حوزه آبخیز، در کاهش میزان نیترات مضر در رودخانه ها بسیار موثر هستند ومی توانند تا پنج برابر کارآیی در هر واحد در کاهش نیترات نسبت به زمین هایی که استراتژی کاهش نیترات را دارند داشته باشد.

تاثیر تالاب ها در کاهش آلودگی نیترات کشاورزی بررسی شد.

این تحقیق که در۲۹ ژانویه ۲۰۱۸در  مجله علمی scientific journal Nature Geoscience منتشر شد، توسط محققان آزمایشگاه سنت آنتونی فالس دانشکده علوم و مهندسی دانشگاه مینه سوتا و کالج علوم زیستی دانشگاه انجام شده است که نتایج آن بدین شرح است:

در مناطق کشاورزی مانند غرب ایالات متحده، نیترات بیش از حد حاصل از کود از طریق سیستم های زهکشی زیرزمینی و کانال های  کشاورزی  به رودخانه منتهی می شد.

 محققان از نمونه های آب جمع آوری شده طی یک دوره چهار ساله بیش از 200 آبراه در حوزه آبخیز 17000 میل مربعی رودخانه ای مینه سوتا که به طور شدید مدیریت شده اند همراه با اطلاعات جغرافیایی در مورد استفاده از زمین در حوزه آبخیز، استفاده شده است.

آنها توانستند تاثیر تالابها بر غلظت نیترات رودخانه در حوزه های آبخیز بزرگ را نشان دهند.یافته های تحقیق مهم شامل این موارد است:

·    هنگامی که جریان آب  شدید است، تالاب پنج برابر کارآیی بیشتری در واحد سطح در کاهش نیترات دارد که از بهترین شیوه های حفاظت زمین است . در حالی که دیگر شیوه های حفاظت در شرایط جریان کم  آب موثر هستند، اما در مقایسه  با جریان های شدید آب کم رنگ تر می شود.

·    ترتیب قرار گرفتن تالاب ها در یک حوضه آبخیز کلید پیشگویی در میزان کاهش نیترات است. اگراز تالاب ها 100 درصد ناحیه زهکشی جدا شود، آن ها در حذف نیترات سه برابر موثر تر اززمانی است که 50 درصد از زمین  زهکشی جدا شده باشد.

·    کاهش نیترات در تالاب های موقت مانند سیلاب های ساحلی و تالاب هایی که از لحاظ جغرافیایی جدا شده اند( تالاب هایی که با آب های سطحی ارتباط ندارند)قابل اندازه گیری است و در زمان طغیان مسیل و نهر ها  هنگامی که به آب های سطحی  متصل می شوند، این ویژگی ها برجسته تر می شوند. 

در حالی که یک توافق علمی قوی وجود دارد که آبهای کوچک یا موقت مانند تالاب های طولانی مدت نقش مهمی را برای بهبود کیفیت آب پایین دست بازی می کنند، وضعیت قانونی آنها برای حفاظت تحت قانون آب پاک، نامطمئن است.

امی هانسن، مددکار تحقیقاتی در دانشگاه مینه سوتا و یکی از نویسندگان اصلی این مطالعه، گفت: وقتی ما تالاب ها را از دست می دهیم، مزایای قابل توجهی را از نظر کنترل آلودگی نیز از دست می دهیم.

ژاک فینلی، استاد گروه آموزشی دانشگاه مینه سوتا  می گوید: کار ما نشان می دهد که ترمیم تالاب می تواند یکی از مؤثرترین روش ها برای بهبود جامع کیفیت آب در مواجهه با تغییرات اقلیمی و افزایش تقاضای جهانی برای غذا باشد.

نتایج این تحقیق نه تنها به پیشرفت علم تالاب ها و کنترل آلودگی ها کمک می کند، بلکه می تواند فعالیت عملی را برای متخصصانی که به دنبال توسعه دستورالعمل  در زمینه ترمیم تالاب ها و منافع بالقوه تالاب ها هستند فراهم نماید.

 Tom Torgersen نیز می گوید: بهره وری کشاورزی مزایای اقتصاد است، اما اغلب با هزینه های زیست محیطی همراه است.  این مطالعه نشان می دهد که حفظ یا بازیابی تالاب ها در حوزه های مدیریت شده به  شدت میزان  نیترات در رودخانه ها را کاهش می دهد و کیفیت آب محلی را بهبود می بخشد.

 

 

 


کد خبر : 45437171196
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)