سه شنبه 25 تیر 1398
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1396 - 20:49:41
نتایج مطالعه جدید پیرامون اسرار پروتئین «طول عمر» منتشر شد.

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- در پژوهش جدید، محققان ساختار سه بعدی یکی از این پروتئین های موثر در تنظیم طول عمر ومتابولیسم بنام  بتا کلوتو را به تصویر کشیدند و مکانیسم پیچیده و پتانسیل درمانی را روشن کردند.

نتایج مطالعه جدید پیرامون اسرار پروتئین «طول عمر» منتشر شد.

محققان بیان می کنند با این یافته ها می توان طیف وسیعی از بیماریها، از جمله دیابت، چاقی و برخی از سرطان ها را درمان کرد.

نام پروتئین Klotho از الهه یونانی که به دور زندگی می چرخید گرفته شده است خانواده Klotho از دو پروتئین گیرنده در سطح سلول های بافت های خاص قرار دارند. این پروتئین ها به یک خانواده از هورمون ها متصل می شوند که غدد درون ریزFGF نامیده می شوند که فرایندهای متابولیسم حیاتی کبد، کلیه ها و مغز را در میان اندام های دیگر تنظیم می کنند. برای درک چگونگی کار بتا-Klotho، تیم تحقیقاتی با استفاده از کریستالوگرافی اشعه ایکس ( یک دستگاه سه بعدی با وضوح بالا ) از این پروتئین عکس برداری کردند.

تجزیه و تحلیل محققان چندین بینش را به دست آورد: اول، بتا کلوتو گیرنده اولیه است که به FGF21،( یک هورمون کلیدی که در هنگام گرسنگی تولید می شود ) متصل می شود. هنگامی که بتا-KlothoباFGF21 متصل می شوند سبب برانگیختن حساسیت انسولین و متابولیسم گلوکز شده، در نتیجه باعث کاهش وزن می شود. محققان گفتند که این درک می تواند درمان هایی را برای بیماری هایی مانند دیابت نوع 2 در بیماران چاق ایجاد کند. جوزف شلسینگر، نویسنده ارشد و رئیس بخش فارماکولوژی در دانشکده پزشکی ییل، گفت: آزمایش بر حیوانات و در برخی آزمایش های بالینی FGF21، این را نشان می دهد که شما می توانید سوخت کالری را بدون تغییر رژیم غذا افزایش دهید. نویسندگان همچنین یک نوع جدید از FGF21 را که 10 برابر قدرت بالاتر و فعالیت سلولی دارد، توصیف می کنند.

علاوه بر این، تیم تحقیقاتی شواهدی مبنی بر این که چگونه یک آنزیم بنام گلیکواسیدازچگونه قند خون را کاهش می دهد، ارائه می دهد. جوزف شلسینگر گفت؛ با توسعه داروهایی که باعث پیشرفت مسیر( باعث اتصال بیشتر بتا-KlothoباFGF21 ) می شوند، محققان می توانند دیابت و چاقی را هدف قرار دهند. در عوض، با استفاده از عواملی که مسیر را مسدود می کنند     ( مانع اتصال بتا-KlothoباFGF21 شود)، امیدوارند که درمان هایی را برای شرایطی مانند سرطان کبد و بیماری های استخوانی انجام دهند.

شلسینگر می گوید گام بعدی این است که عملکرد هورمون ها را بهبود ببخشیم ، محدود کننده های جدید قوی تری  ( مسدود کننده) ایجاد کنیم و مطالعات گسترده تری بر حیوانات داشته باشیم و بسمت پیشرفت حرکت کنیم.

محققان یافته های این تحقیق رادرمجله Nature در ۱۷ ژانویه ۲۰۱۸منتشرکردند.


کد خبر : 456712231196
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)