جمعه 26 مرداد 1397
تاریخ انتشار : 26 بهمن 1396 - 11:10:27
حذف مونوکسید کربن با استفاده از نانوذرات طلا

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- محققان با استفاده از نانو ذرات طلا  بر روی مولکول شناخته شده به نام پلی ساکارز متالول (POM) توانستند تقریبا 100 درصد مونوکسید کربن در یک محدوده دمای گسترده، حذف بکنند. همچنین  آن ها نشان دادند که چگونه آب به عملکرد کاتالیزور کمک می کند، و کاربرد بالقوه برای تصفیه هوا و خروجی هوا دارد.

حذف مونوکسید کربن با استفاده از نانوذرات طلا

تصفیه گاز یک فرایند صنعتی بسیار مهم است؛ هم در کارخانجات، مبدل های کاتالیزوری برای تخلیه وسایل نقلیه، و هم در دستگاه تصفیه هوا خانگی. اخیرا تحقیق در مورد استفاده از ذرات نانومتری طلا متمرکز شده است زیرا آن ها در سرعت بخشیدن به ("کاتالیز کردن") واکنش های شیمیایی حتی در اندازه های بسیار کوچک (5nm) توانایی دارند. اینها اغلب باید بر روی یک ماده جامد به عنوان "پشتیبانی کامل" نصب شوند. گروه تحقیقاتی موفق به ترکیب نانوذرات طلا با پلیوکسومتالات ها (POMs)، به عنوان مواد مواد حمایت کننده شدند این مواد  قبلا در زمینه کاتالیزوری، پزشکی، علوم زمین و مواد، توجه زیادی را به خود جلب کرده است. POMs و نمک های آنها، گونه های یونی مولکولی از اکسید های فلزی، هنوز بصورت گسترده ای برای تثبیت ذرات طلا استفاده می شود.

با قرار دادن ذرات طلا به اندازه 2 نانومتر با استفاده از روش  sol immobilization, موفق شدند آن را برای تصفیه گاز مونوکسید کربن (CO) در دمای پایین اعمال کنند. کاتالیزور جدید gold- POM نه تنها نشان دهنده کارایی در دمای منفی 50 درجه سانتی گرادوعملکرد بالا برای یک کاتالیزور نانوذرات طلا است، بلکه ثابت کرد که 100٪ حذف CO دریک درصد حجمی درطیف 35 روز دردمای 0 درجه سانتی گراد، بدون تخریب مواد صورت می پذیرد.

آن ها دریافتند که اندازه ذرات کوچکتر منجر به عملکرد بهتر شده و همچنین دریافتند که این واکنش به درجه حرارت نیز وابسته می باشد. این منجر به این کشف شد که مقادیر کم آب برای عملکرد ماده ضروری است که اولین سازوکار منحصر به فرد پیشنهاد شده در کاتالیزورهای gold- POM است. این تکنیک و مکانیسم جدید کشف شده نه تنها برای درک بیشتر کاتالیزر امید بخش است ، بلکه همچنین کاربرد بالقوه برای تصفیه صنعتی، هم برای گازها و هم برای مایعات است.

این مطلب توسط دانشگاه Tokyo Metropolitan   انجام گرفته و در تاریخ نهم فوریه 2018 در پایگاه خبری ساینس دیلی منتشر شده است.


کد خبر : 45767261196
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)