شنبه 26 اسفند 1396
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1396 - 21:28:29
تولیدانرژی تجدید پذیر از چوب با کمک آنزیم قارچ ها امکان پذیر شد.

پایگاه خبری-تحلیلی ایربان-محققان چالش علمی کلیدی را در مورد چگونگی تبدیل چوب به سوخت های زیست محیطی به روش زیست محیطی و مقرون به صرفه باز می کنند.

تولیدانرژی تجدید پذیر از چوب با کمک آنزیم قارچ ها امکان پذیر شد.

محققان مجموعه ای از آنزیم های موجود در قارچ ها را کشف کرده اند که می توانند یکی از اجزای اصلی چوب را شکست دهند. اکنون آنزیم ها به طور بالقوه می توانند به طور پایدار تبدیل بیوماس چوب به کالاهای شیمیایی با ارزش مانند سوخت های زیستی شوند.

یک گروه بین المللی محققان، از جمله دانشمندان دانشگاه یورک، مجموعه ای از آنزیم های موجود در قارچ ها را کشف کرده اند که می توانند یکی از اجزای اصلی چوب را شکست دهند. اکنون آنزیم ها به طور بالقوه می توانند به طور پایدار تبدیل بیوماس چوب به کالاهای شیمیایی با ارزش مانند سوخت های زیستی شوند.

چوب به عنوان یک جایگزین برای زغال سنگ و روغن، به طور فزاینده یکی از منابع امیدوارکننده پیشرفته سوخت های زیستی است. با این حال، علیرغم توان بالقوه آن، یک ماده دشوار برای شکستن پیوند های ساختارمولکولی آن است. پالایشگاه های  زیستی فعلی باید از فرآیندهای پیش پردازش استفاده کنند و تبدیل چوب به سوخت و محصولات را گران و مصرف انرژی تولید کنند.

در اکوسیستم ها، قارچ ها نقش مهمی در شکستن چوب در چرخه کربن دارند و مواد مغذی را به خاک باز می گردانند. این ویژگی قارچ ها محققان را به بررسی مکانیزم هایی که این فرایند را می دهد، تشویق می کند.

پروفسور پل والتون از دانشیار شیمی دانشگاه یورک در این مقاله می نویسد: "در سال 2010 ما کشفی کلیدی را پیدا کردیم که گروهی از آنزیم های موجود در قارچ ها حاوی مس هستند. این آنزیم ها در حال حاضر یک مولفه مهم در تجزیه زیست توده توسط زیست شناسی شناخته شده اند. این تحقیق با شناسایی آنزیم های بیشتری از این کلاس که توانایی شکستن ساختار مولکولی چالش برانگیز را دارند، استوار است. این تحقیق که در Biology of Chemical Biology منتشر شده، نشان داده است که خانواده آنزیم هایی که مونوکسینژازهای پلی ساکارید (LPMOs) نامیده می شوند، قادر به تجزیه زایلان - مولکول های کربوهیدرات هستند که معمولا در زیست توده های چوب یافت می شوند که به طور خاص در برابر تخریب مقاوم هستند.

این محققان با همکاری محققان فرانسه از مرکز ملی تحقیقات علوم و فناوری (CNRS) مارسی، آنزیم ها را از قارچ ها جدا کردند که نقش حیاتی در چرخه کربن زمین ایفا می کنند و تسلط بر تجزیه چوب در جنگل ها را تشکیل می دهند.

گایدون دیویس از گروه شیمی در دانشگاه York گفت: «یافته ها دانش ما را در مورد نحوه کاهش زیست توده چوب در طبیعت به پیش می برد. "این کشف چالش اصلی علمی چگونگی تبدیل چوب را به سوخت های زیستی با روش زیست محیطی و مقرون به صرفه گشود، که ما را به یک قرن پایدار در قرن 21 نزدیک تر می کند."

این مطلب در ۱۶ فوریه ۲۰۱۸ در تارنمای ساینس دیلی منتشر شده است.


کد خبر : 45958291196
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)