سه شنبه 25 تیر 1398
تاریخ انتشار : 01 اسفند 1396 - 19:38:09
افزایش استرس بر پدر، سبب تغییرات رشد مغز در فرزندان می شود.

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- تحقیقات جدید در موش نشان داده است که استرس پدر بر رشد مغز فرزندانش تاثیر می گذارد. این استرس اسپرم پدر را تغییر می دهد که می تواند رشد مغز کودک را تغییر دهد. 

افزایش استرس بر پدر،  سبب تغییرات رشد مغز در فرزندان می شود.

این تحقیق جدید، درک بسیار خوبی از نقش کلیدی که پدران در رشد مغز فرزندان بازی می کنند، فراهم می کند. دانشمندان می دانند که محیط مادر در طول بارداری، از جمله عوامل رژیم غذایی ضعیف، استرس یا عفونت، می تواند سبب آسیب منفی فرزندان بشود. این ممکن است بخشی از این باشد که چگونه این محیط بر تجلی ژن های خاص تاثیر می گذارد -که به عنوان اپی ژنتیک epigenetics شناخته می شود.

اما محققان، به رهبری تریسی بل (Neuroscientist Tracy Bale) در دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند، در حال حاضر نشان می دهند که استرس پدر نیز می تواند با تغییر جنبه های مهم اسپرم او بر رشد فرزندان تاثیر گذارد.

بیل درباره این کار جدید، هنوز منتشر نشده در جلسه سالانه 2018 AAAS در آستین، تگزاس در تاریخ 16 فوریه سخنرانی خواهد کرد.

بیل قبلا متوجه شد که موش های نر بالغ که دوره های مزمن تنش خفیف را تجربه می کنند، فرزندانشان با کاهش پاسخ به استرس، تغییرات در واکنش پذیری استرس همراه با برخی از اختلالات روانپزشکی مانند افسردگی و PTSD مواجه هستند.

او و همکارانش مکانیزم واکنش به استرس را که کاهش یافته، جدا کردند. آن ها دریافتند که تغییرات در مواد ژنتیکی معروف به میکرو RNA را در اسپرم پدرنشان می دهد.MicroRNA مهم هستند زیرا آنها نقش کلیدی ایفا می کنند که در آن ژن ها پروتئین های عملکردی می شوند. در حال حاضر نیز بیل و همکارانش اطلاعات جدیدی در مورد این تغییرات میکرو RNA دارند.

در کاپوت اپیدیدیمس دستگاه تولید مثل مرد(ساختاری که در پشت بیضه قرار داشته در آن اسپرم بالغ می شود،) ویزیکول کوچک با میکرو RNA آزاد می شود و سپس وارد اسپرم می شود که در هنگام ورود به بیضه محتوای ویزیکول تغییر می کند. در واقع کاپوت اپیدیدیمس با تغییر محتوا به استرس پدر پاسخ می دهد.

این امر نشان می دهد که حتی چالش های زیست محیطی خفیف می تواند تاثیر قابل توجهی بر توسعه و به طور بالقوه سلامت فرزندان آینده داشته باشد. با درک بیشتر در مورد ارتباط بین قرار گرفتن پدر در معرض استرس و خطرات بیماری برای فرزندان خود احتمال دارد رخ دهد، می توانیم از این اختلالات جلوگیری کنیم. بیل بیشتر تحقیق خود را در مورد ارتباط بین استرس و خطر بعدی اختلالات عصبی، از جمله اوتیسم و اسکیزوفرنی، در فرزندان متمرکز کرده است.

این تحقیق توسط دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند انجام شده و در 16 فوریه در پایگاه خبری ساینس دیلی منتشر شده است.


کد خبر : 460512011296
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)