سه شنبه 25 تیر 1398
تاریخ انتشار : 03 اسفند 1396 - 20:16:49
روش جدید ارزیابی اقتصادی بام های سبز

پایگاه خبری-تحلیلی ایربان- زیرساخت سبز یک مفهوم جذاب است، اما نگرانی در مورد اثربخشی آن وجود دارد. محققان با استفاده از تکنیک ریاضی که به طور سنتی در مهندسی زلزله مورد استفاده قرار می گیرند، تعیین می کنند که زیرساخت های سبز خوب چگونه کار می کند و با برنامه ریزان شهری، سیاست گذاران و توسعه دهندگان ارتباط برقرار می نماید.

روش جدید ارزیابی اقتصادی بام های سبز

بام های سبز، سطوح گیاهی در بالای ساختمان هایی هستند که برای جذب و نگهداری آب باران طراحی شده اند و هر کدام را که به محیط زیست برگردانده  می شود، فیلتر می کنند.

Reshmina William، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران و محیط زیست گفت: این نگهداری باعث می شود مقدار زیادی از باران در سیستم های فاضلاب شهری جدا شود د وکمک به حذف آلاینده های موجود در آب باران می کند.

این روش ممکن است راه حل خوبی برای مقابله با رواناب باران به نظر برسد، اما نگرانی مشترک در مورد بام های سبز، تغییرپذیری در عملکرد آن ها است. ویلیام گفت: یکی از چالش ها این است که چگونه ساختمان هایی که سقف سبز دارند به افزایش و متغیر بودن رطوبت از خشکی تا رطوبت زیاد پاسخ خواهند داد. چالش دیگر این است که چقدر آن ها آب باران های شدید را در مدت زمان و فرکانس های مختلف جذب می کنند.

 ویلیام در حالی که به مطالعه انالیز اعتبار در یکی از ترم های خود پرداخته بود، ایده را برای استفاده از یک مفهوم ریاضی به ظاهر غیر مرتبط به نام منحنی های شکنندگی برای مقابله با این مشکل مطرح کرد.

وی گفت: مهندسی زلزله دارای مشکل مشابهی است، زیرا  باید پیش بینی کنند که یک زلزله چه تاثیری بر ساختمان خواهد گذاشت. ولی زیرساخت سبز دارای تغییرات بسیار بیشتری است و این چیزی است که باعث می شود منحنی های شکننده ایده آل برای تعریف نوعی از دینامیک درگیر باشد.

ویلیام و استیلول تصمیم به بررسی بام های سبز بر روی دیگر اشکال زیرساخت سبز کردند؛ در دانشگاه فضای باز مناسب با ابزارهای مورد نیاز برای اندازه گیری رطوبت خاک، بارندگی، دما، رطوبت و بسیاری از متغیرهای دیگر بود که به مدل منحنی شکنندگی منجر شد.

Stillwell گفت: این وضعیت منحصر به فرد است، زیرا بیشتر بام های سبز تجهیزات نظارت ندارند، بنابراین دانشمندان برای مطالعه آنچه در حال وقوع است با مشکل مواجه هستند و ما در این باره بسیار خوش شانس هستیم.

ویلیام گفت که هدف اصلی این تحقیق، تسهیل ارتباط بین دانشمندان، سیاستگذاران، توسعه دهندگان و عموم مردم در مورد ریسک مالی و مزایای زیست محیطی در مصرف چنین هزینه ای است.

وی افزود: یکی از بزرگترین موانع پذیرش زیرساخت های سبز، درک ریسک مالی است. مردم می خواهند بدانند که آیا مزیت بام سبز هزینه ها را توجیه می کند یا خیر؛ اما با دانستن این که در زمان نصب و راه اندازی این سیستم بسیار موثر خواهد بود، ریسک مالی کاهش می یابد و این همان چیزی است که مدل ما در آن قرار دارد.

 علاقمندان برای مطالعه بیشتر به ژورنال   Sustainable Water in the Built Environment مراجعه نمایید.

این مطلب در تاریخ ۵ جولای ۲۰۱۷ در پایگاه خبری ساینس دیلی منتشر شده است.


کد خبر : 461711031296
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)