جمعه 26 مرداد 1397
تاریخ انتشار : 08 اسفند 1396 - 08:09:50
حذف داروهای اعصاب و روان از پساب امکان پذیر شد.

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- یک روش ارزان و کارآمد یک مرحله ای برای حذف داروهای اعصاب و روان از آب بازیافت شده و فاضلاب با استفاده از نانو فیبرهای دی اکسید تیتانیوم توسعه داده شده ارایه شد.

حذف داروهای اعصاب و روان از پساب امکان پذیر شد.

دیازپام در سراسر جهان استفاده می شود. که عضو گروه دارویی بنزودیایپزین است. داروهای تجویزی مانند دیازپام تمایل دارند که از طریق تصفیه فاضلاب سنتی عبور کنند. این تصفیه خانه ها قادر به  حذف هزاران داروهای مختلف در جهان نیستند. با افزایش مصرف مواد، داروهای قانونی و غیرقانونی از فاضلاب های تصفیه شده و پساب های کارخانه های تولید دارو را وارد محیط زیست می شوند.

پروفسور گوپتا، از گروه شیمی کاربردی در دانشگاه می گوید: فرایندهای موجود که می توانند دیازپام و دیگر مواد مخدر را در مقیاس وسیع از فاضلاب حذف کنند گران، وقت گیر ویا ناکارآمد هستند. بعضی نیز مصرف انرژی زیادی در مراحل مختلف یا استفاده از ترکیبات سمی و خطرناک را به همراه دارند. همچنین، دیازپام به آسانی از روش های سنتی از فاضلاب حذف نمی شود. این ماده تقریبا محلول است و اندازه ذرات آن کوچک است که برای حذف موثر و هدفمند، نیازمند به پیوندهای نانو مواد پیشرفته است،

داروهای بنزودیازپین در سراسر جهان برای اختلالات اعصاب و روان مانند داروهای ضد انعقادی و ضد صرع و به عنوان بخشی از لیست داروهای ضروری از سازمان بهداشت جهانی است. فهرست WHO شامل دیازپام است که برای اولین بار به عنوان والیوم و همچنین میدوزولام و لورازپام به بازار عرضه می شود.

دیازپام که می تواند اعتیاد آور باشد، در بیش از 500 برند تجاری در سراسر جهان موجود است. این دارو به عنوان داروی تجویزی به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است.

در سال 2017 یک تیم تحت هدایت یک محقق از دانشگاه ایالتی نیویورک، با یک روش جدید 89 دارو را در فاضلاب و آب شیرین مورد آزمایش قرار داد. دیازپام و چندین benzodiapezines دیگر در فهرست ذکر شده است.

همچنین در سال 2017، بررسی هفت داروی روانگردان و تا حدودی در محیط آبی نشان داده شده توسط دانشگاه ایالتی ریودوژانیرو (UERJ) منتشر شد. در این بررسی، تحقیقات درباره دیازپام و پنج بنزودیایپزین دیگر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

محققان دریافتند که حضور و غلظت داروهای روانگردان (مانند دیازپام) در فاضلاب های تصفیه شده و فاضلاب های غیر تصفیه تقریبا مشابه است. آن ها دریافتند که کشورهای دارای درآمد پایین تر تحت تاثیر بیشتری قرار دارند. همچنین در آب های سطحی، غلظت داروهای روانگردان عمدتا در تست های سمیت زیستی قابل اندازه گیری بود.

جهان به سرعت در حال شهرنشینی است، جمعیت شهری به طور قابل توجهی در مقیاس کوتاه مدت رشد می کنند. در برخی مناطق این به این معنی است که منابع آب شیرین محدودتر می شوند. در آفریقای جنوبی، ساکنان کیپ تاون، "روز صفر" در وحشت هستند: روزی که مقامات مجبور به بستن شیرها ی آب می شوند زیرا مخازن آب شهر کم است.

بنابراین آب شیرین شهر محدود می شود، استفاده از فاضلاب حتی برای اهداف نوشیدن، به عنوان گزینه مهم تر مطرح می شود. با این حال، برای یک شهر در یک کشور در حال توسعه، حذف داروها از فاضلاب نیاز به یک راه کارآمد، مقرون به صرفه و سریع است. سپس آب تصفیه شده می تواند در حجم کمتری به آب رسانی شهر اضافه شود، همان طور که قبلا در اورنج کانتی کالیفرنیا، سنگاپور و پرت انجام شده است.

تصفیه فاضلاب به روش سریع و کم هزینه

پروفسور گوپتا می گوید اجرای این تصفیه آب در تصفیه خانه شهری باید نسبتا سریع و ساده باشد. نانو فیبرهای دی اکسید تیتانیوم در طی فرایند تجزیه فتوکاتالیتی باعث حذف دیازپام و داروهای مرتبط به طور هدفمند می شوند،. او می گویدکه فیبر ها می تواند به عنوان فیلتر در تصفیه شهری یا صنعتی استفاده شود.

دکتر علی فخری، یکی از اعضای هیئت شیمی در دانشگاه آزاد اسلامی تهران، می گوید: "فیلتر و صفحه نمایش از نانومواد ترکیبی ساخته شده است که در حذف مواد شیمیایی خطرناک و سایر ناخالصی های معدنی و آلی از فاضلاب شهری و صنعتی بسیار موثر است. ما از یک روش هیدروترمال اصلاح شده استفاده می کنیم که یک شبکه زنجیره ای از الیاف توخالی تولید می کند. فیبرها متقاطع هستند و پایدار هستند، بنابراین خطر بیرون ریختن ن فیبر در فاضلاب تصفیه شده کم است. نانو فیبرها را می توان برای حذف رنگ های صنعتی و سایر آلودگی های آلی نیز استفاده کرد. او می گوید اولا باید بعضی از پارامترهای مهم در ساختار فیبر را بهینه سازی کنند.

نتیجه گیری پروفسور گوپا این گو.نه مطرح می شود که روند ساخت الیاف نیز ساده و مقرون به صرفه است. ما در حال برنامه ریزی یک تصفیه خانه آزمایشی در دانشگاه ژوهانسبورگ برای تولید این نانوساختارها هستیم. هر جنبه ای از تصفیه خانه آزمایشی برای کاهش آلودگی نانوفیبری به محیط زیست برنامه ریزی شده است.

بعدا تصفیه خانه آزمایشی با یک ایستگاه تصفیه فاضلاب همراه خواهد شد تا نشان دهد که چگونه فناوری نانو می تواند به طرز کارآمد، به سرعت و با هزینه کم، طیف وسیعی از ناخالصی های دارویی را حذف کند.

نویسندگان مجله وینود کومار گوپتا (دانشگاه ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی) و علی فخری (دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران) حمایت مالی از وزارت آموزش و تحقیقات فدراسیون روسیه را تأیید کردند.

این تحقیق در پایگاه خبری ساینس دیلی منتشر شده است.

 


کد خبر : 46367081296
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)