سه شنبه 25 تیر 1398
تاریخ انتشار : 14 اسفند 1396 - 10:35:49
تاثیر فضاهای سبز شهری بر رشد مغز

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- مطالعات جدید برای اولین بار نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض فضای سبز در دوران کودکی با تغییرات ساختاری مفید در مغز همراه است.

 

تاثیر فضاهای سبز شهری بر رشد مغز

دانش آموزان ابتدایی که در خانه های احاطه شده توسط فضای سبز بیشتری هستند، در قسمتهایی از مغز شان، حجم بیشتری از مواد سفید و خاکستری حضور دارد. این تفاوت های آناتومیک به طور پیوسته با تأثیرات مثبت بر عملکرد شناختی مرتبط است. . این نتیجه گیری اصلی درمجله بهداشت محیط به مدیریت  موسسه بارسلونا که به درخواست سلامت جهانی (ISGlobal)، مرکز پشتیبانی بنیاد la Caixa و با همکاری بیمارستان دل مر (اسپانیا) و UCLA دانشکده بهداشت عمومی فیدینگ (UCLA FSPH) صورت پذیرفت، منتشر شده است.

253 گروه از دانش آموزان در پروژه BREATHE در بارسلون (اسپانیا)  در این موضوع شرکت کردند. مدت زمان قرار گرفتن در معرض فضای سبز مسکونی با استفاده از اطلاعات ماهواره ای بر روی آدرس های کودکان از زمان تولد تا زمان مطالعه محاسبه شد. آناتومی مغز با استفاده از تصاویر رزونانس مغناطیسی با رزولوشن بالا (MRI) مورد بررسی قرار گرفت. سپس حافظه کاری و بی توجهی کودکان توسط کامپیوتر مورد ارزیابی قرار گرفت.

دکتر Payam Dadvand، محقق ISGlobal و نویسنده پیشرو در این مطالعه می گوید: "این اولین مطالعه است که ارتباط بین قرار گرفتن درازمدت در معرض فضای سبز و ساختار مغز را ارزیابی می کند." "یافته های ما نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور سبز در اوایل زندگی می تواند منجر به تغییرات ساختاری مفید در مغز شود."

تجزیه و تحلیل داده ها نشان می دهد که اگر کودکان در مدت زمان طولانی در معرض فضای سبز بگیرند به طور مثبت با میزان حجم سفید و خاکستری در برخی از بخش های مغز ارتباط دارد که تا حدی با نمرات بهتر در آزمون های شناختی همراه است. علاوه بر این، حداکثر مقدار ماده سفید و خاکستری در مغز  که در ارتباط با فضای سبز است، حافظه کاری بهتر را پیش بینی کرده و بی توجهی را کاهش می دهد.

به نظر می رسد که ارتباط با طبیعت برای توسعه مغز در کودکان ضروری است. مطالعه قبلی از 2،593 کودک 7 تا 10 ساله از پروژه BREATHE نشان داد که در طی دوره 12 ماهه کودکانی که در فضای سبز و باز حضور داشتند، افزایش حافظه کاری بیشتر و کاهش بی توجهی نسبت به کودکانی که دارای فضای سبز کمتری هستند، داشتند.

فرضیه Biophilia پیوند تکاملی انسان به طبیعت را نشان می دهد. بر این اساس، فضاهای سبز به کودکان فرصت هایی برای ترمیم روانشناختی مغز، تمرین های فوری مهم در اکتشاف، خلاقیت و ریسک می دهد که به نوبه خود تاثیرات مثبت بر جنبه های مختلف رشد مغز رامی دهد. علاوه بر این، مناطق سبزتر نیز اغلب سطوح پایین تر آلودگی هوا و سر و صدای را دارند و همچنین ممکن است میکروب های مفید از محیط ، منافع غیرمستقیم برای رشد مغز را به وجود آورد.

دکتر Pujol از واحد رادیولوژی در بیمارستان دل مارمی گوید: این نتایج همچنین می تواند سرنخ هایی را در مورد چگونگی چنین تغییرات ساختاری مفید مشاهده شده از قرار گرفتن در معرض نور سبز در توسعه شناختی و رفتاری را فراهم آورد.

پروفسور جوردی سانیر، پژوهشگر ISGlobal و آخرین نویسنده این مطالعه می گوید: این مطالعه به شواهد موجود در مورد مزایای تبدیل شهرهای ما با افزایش دسترسی به محیط طبیعی کمک می کند.

شایان ذکر است مطالعات بیشتر برای تأیید نتایج در سایر جمعیت ها، محیط ها و اقلیم ها مورد نیاز است.

این مقاله در ۲۱ فوریه ۲۰۱۸ در ساینس دیلی منتشر شده است.

 


کد خبر : 465911141296
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)