جمعه 26 مرداد 1397
تاریخ انتشار : 25 اسفند 1396 - 22:43:21
چگونه میکرو پلاستیک ها بر موجودات دریایی تاثیر می گذارند؟

پایگاه خبری-تحلیلی ایربان- جدیدترین تحقیق بر چگونگی تاثیر میکرو پلاستیک ها بر موجودات دریایی ساحلی که به شدت تحت تأثیر آلودگی و استرس قرار دارند، صورت گرفت.   

چگونه میکرو پلاستیک ها بر موجودات دریایی تاثیر می گذارند؟

 با دیدگاه متعصبانه باید مطالعات بر گونه هایی که تحت تاثیر منفی قرار می گیرند، متمرکز شود . اما  برای درک بهتر این که جوامع اکولوژیکی چگونه به این استرس های ناشی از فعالیت های انسانی پاسخ می دهند، مطالعه ارگانیسم هایی که به نظر می رسدنسبت به آلاینده ها سازگاری بیشتری دارند اهمیت بیشتری را  نشان می دهد.

گونه های تهاجمی "expats" جمعیت های موفق را ایجاد کرده اند و به نوبه خود بر زیستگاه های خارجی را که مستعمره می کنند، تاثیر می گذارند.گونه بومی آمریکای شمالی به نام Crepdiula onyx یکی از گونه هایی است که در آسیا یافت می شود. گروهی از دانشمندان آزمایشگاه Chan از این گونه به عنوان ارگانیسم مدل برای بررسی این که آیا این مهاجمان به ورود یک آلودگی مانند میکروپلاستیک ایمن و مقاوم هستند، استفاده کردند. افزایش نگرانی ها به قطعات پلاستیکی کوچکتر از 5 میلی متر به دلیل آن است که بیش از 90 درصد از پلاستیک شناور در اقیانوس را تشکیل می دهد. این گروه گزارش داد که رشد و پیشرفت حلزون ها تحت تاثیر میکروپلاستیک ها در غلظت هایی که در محیط زیست قرار دارد  قرار نگرفته اند و این نشان می دهد که این مهاجمان کوچک ممکن است دیگر ارگانیسم های دریایی را که سازگاری کمتری دارند، بیشتر تهدید کند.

Abby Lo Hau Kwan ، دانشجوی دکتری در بخش علوم زیستی و همکار این مقاله، گفت: "قرار گرفتن در معرض میکروپلاستی می تواند برای موجودات دریایی، به ویژه در غلظت های بالا. مضر باشد. "در آزمایش دو مرحله ای ما ابتداCrepidula onyx در معرض جلبک و  دانه های میکرو پلی استایرن (میکرو PS)  به اندازه جلبک با غلظت های متفاوت قرار دادیم. زیرا رژیم غذایی جلبک ها با آنها قابل مقایسه بود. سپس بی وقفه به اندازه گیری تأثیر میکروپلاستیک ها برحلزون ها ادامه دادیم. (در ابتدا فقط جلبک را به عنوان تغذیه در اختیار این گونه قرار دادند. سپس بصورت ترکیبی جلبک و میکروپلاستیک به عنوان تغذیه در اختیار این گونه مهاجم قرار گرفت.)

این گروه متوجه شد که در غلظت های مرتبط با محیط زیست، لارو و نوجوان C. onyx به هیچ عنوان تحت تاثیر قرار نمی گیرند. اما در غلظت های بالا ،میکرو پلی استایرن تغذیه شده توسط لارو c.onyx به همان میزان جلبک های تحت آزمایش  بود اما رشد کمتری داشتند و مبین این است که حذف یا مصرف میکروپلاستیک ها بسیار پرهزینه است.

کارن چان، استادیار در بخش علوم زیستی و نویسنده و محقق اصلی آزمایشگاه گفت: "لارو نیز قبلا در مقیاس کوچکتر  آزمایش، نسبت به گونه کنترل شده، زودتر در مکان اسکان یافت که می تواند بر موفقیت های پس از اسکان بر گونه کنترل شده تاثیر منفی داشته باشد.

همان طور که انتظار می رفت، C. onyx نا بالغ که به طور مداوم میکرو PS را دریافت می کردند میزان رشدشان کمتر شده بود. جالب توجه است که  گونه ای  که فقط و فقط در طی مرحله لاروی در معرض میکرو PS قرار می گیرند، بعد از اسکان نیز رشد کمتری نسبت به دیگران دارند.

مشکل این است که C. onyx با غلظت میکروپلاستیک های محیطی ناشناخته ، در مقایسه با دیگر گونه هایی که مورد بررسی قرار گرفته بودند، بیشتر در انعطاف پذیری قرار می گرفت که تحقیق بیشتری را می طلبد. این ممکن است توضیح دهد که چرا C. onyx در آب دریا در هنگ کنگ خیلی با وجود منشاء خارجی آن رایج است.

یافته های آن ها در مجله Environmental Pollution در فوریه 2018 منتشر شد.

 


کد خبر : 47017251296
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)