چهارشنبه 27 تیر 1397
تاریخ انتشار : 20 فروردین 1397 - 15:54:28
دستاورد محقق ایرانی؛
مدیریت پسماندهای هسته ای با کانی بومی

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- محقق واحد علوم و تحقیقات اثر کانی کلیوپتیلولیت (Clinoptilolite) بومی منطقه سبزوار را بر مدیریت پسماند هسته ای و جذب یون استرانسیوم بررسی کرده است که نتایج بررسی ها، نشان از جذب این یون توسط کانی یادشده دارد.

مدیریت پسماندهای هسته ای با کانی بومی

به گزارش ایربان از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، محیا فایضی دانش ‌آموخته مقطع کارشناسی ‌ارشد مهندسی هسته‌‎ ای این واحد، درباره فعالیت‌ های تحقیقاتی در این زمینه گفت: مدیریت پسماندهای هسته‌ ای موضوعی مهم و پیچیده در صنعت سوخت هسته‌ ای است و در صورت مدیریت نشدن صحیح پسماندهای هسته ‌ای آثار مخرب آن گریبانگیر طبیعت، اجتماعات انسانی و در نهایت کره زمین خواهد شد.

وی با بیان اینکه یون استرانسیوم یکی از مهمترین عناصری است که در پسماند هسته ‌ای نیاز به مدیریت دارد، افزود: استرانسیوم چندین ایزوتوپ دارد؛ یکی از ایزوتوپ‌ های مهم آن 90 SR ، محصولی از شکاف هسته‌ ای است که با درنظرگرفتن نیمه عمر بیولوژیکی 30 ساله آن برای دفع، از محصولات خطرناک رادیواکتیو به شمار می ‌رود.
به گفته فایضی زئولیت‌ ها ازجمله ترکیباتی هستند که به دلیل خواص بی ‌نظیری همچون غربال مولکولی، تبادل یون و رفتار کاتالیزوری و امتیازاتی مانند طبیعی و کم بها بودن، کاربردهای گسترده‌ای دارند.
وی افزود: با توجه به مزیت ‌هایی که نانوذرات زئولیت نسبت به مواد متداول دیگر با اندازه میکرون دارند، امروزه توجه شایانی به این مواد در مدیریت پسماند هسته ‌ای شده است.
فایضی با بیان اینکه در پروژه خود از نوعی زئولیت به نام کلینوپتیلولیت طبیعی منطقه سبزوار برای جذب یون استرانسیوم استفاده کرده است، اظهار کرد: نتایج نشان داد میزان جذب وابسته به PH بوده و با به کار بردن لیگاند باز شیف در ساختار زئولیت به میزان قابل توجهی جذب یون فلزی افزایش می یابد؛ به طوری که در محدوده PH پنج تا هفت و در شرایط بهینه تقریباً جذب کاملی مشاهده شد.
کلینوپتیلولیت نوعی زئولیت از مجموعه کانی ها است و شکستگی ناصاف دارد. از نظر شکل بلور پهن و کوتاه - رمبوئدر، رنگ سفید و قرمز، شفاف - نیمه شفاف، ناصاف، شیشه ای و مونوکلینیک و در رده‌بندی سیلیکات و منشأ تشکیل آن هیدروترمال است.
محقق واحد علوم و تحقیقات در پایان‌نامه خود با عنوان «اصلاح سطح نانو بلورهای کلیوپتیلولیت طبیعی با استفاده از عوامل کمپلکس کننده N202 برای جذب و تثبیت یون استرانسیوم» به راهنمایی دکتر زهرا شیری یکتا و دکتر حمید سپهریان و مشاوره دکتر محمد رهگشای به بررسی مدیریت پسماندهای مضر هسته‌ ای پرداخته است.

منبع : ایرنا/کد خبر : 47567200197
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)