جمعه 26 مرداد 1397
تاریخ انتشار : 10 اردیبهشت 1397 - 12:15:16
به زیر آب رفتن دشت خوزستان و شهر اهواز بر اثر تغییرات اقلیمی

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- در رابطه با گرمایش جهانی، دانشمندان می‌توانند آینده کره‌زمین را پیش بینی کنند و بعد هم با اندازه‌گیری‌های مختلف آن پیش بینی‌ها را امتحان کنند. یکی از ساده‌ترین پیشبینی‌ها این است که زمین گرم‌تر، برف و یخ کمتری خواهند داشت و آنها شروع به آب شدن در مناطق مختلف می‌کنند.

به زیر آب رفتن دشت خوزستان و شهر اهواز بر اثر تغییرات اقلیمی

تحقیق جدیدی که توسط دومینیک وینسکی و همکارانش انجام شده تا حدی پیش بینی دقیق‌تری از آینده می‌کند. این تیم تحقیقاتی با استخراج هسته یخ‌ها در آلاسکا به این نتیجه رسیدند که میزان ذوب شدن یخ‌ها امروز ۶۰ برابر سال ۱۸۵۰ است. آنها همچنین به این نتیجه رسیدند که میزان افزایش دما در این منطقه دو برابر میانگین زمین است.

شرایط مبهم جزایر ایران
یکی از این مناطق که هزاران کیلومتر از آلاسکا دورتر است، جزایر جنوبی ایران هستند. دریاها جنوب ایران به اقیانوس‌ها متصل هستند و هرگونه تغییری روی ارتفاع سطح آب اقیانوس‌ها وضعیت جزایر مسکونی مشهوری مثل کیش، قشم، ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک، خارک، هرمز، مینو، هنگام، هندرابی، فارسی، لاوان و ... و همچنین انبوهی از جزایر فعلاً غیرمسکونی را در خلیج‌فارس و دریای عمان تغییر می‌دهد.
 
علیرضا مساح، دانشیار پردیس ابوریحان دانشگاه تهران در این رابطه به خبرآنلاین گفت: خلیج‌فارس و دریای عمان به آب‌های آزاد متصل هستند و به همین دلیل افزایش سطح آنها با افزایش سطح آب دریاها هم‌خوانی دارد، یعنی اگر میزان افزایش آب دریاها در سال در جهان ۲ تا ۳ میلی‌متر باشد، می‌توانیم بگوییم خلیج‌فارس هم‌چنین وضعیتی دارد.
 
او افزود: البته من مطالعه‌ای را که به میزان سطح آب خلیج‌فارس را از سال ۱۹۰۰ به بعد نشان بدهد ندیده‌ام به‌هرحال این میزان خیلی فرقی با میانگین جهانی ندارد چون افزایش ارتفاع آب دریاهای مناطق مختلف دنیا بر اساس نوع شیبشان مقاطع تغییراتشان اندکی کمتر یا بیشتر از میانگین جهانی است.
درواقع هنوز هیچ تحقیق علمی انجام نشده که نشان بدهد کشورمان از آب شدن یخچال‌های آلاسکا چقدر تأثیر می‌بیند. چون افزایش سطح آب دریاها در همه جای دنیا نتیجه یکسانی ندارد و مسئله ارتباط زیادی با شیب و یا جنس خاک سواحل هم دارد. برای مثال سواحلی که شیب تندی دارند از افرایش ارتفاع آب دریاها آسیب زیادی نمی‌بینند اما در جزایری که چنین شرایطی ندارند امکان دارد بخش زیادی از مساحت‌ آنها تا پایان قرن تحت تأثیر آب‌گرفتگی قرار بگیرد، از سویی هم امکان دارد سواحلی که بافت خاک سستی دارند تحت تأثیر فرسایش قرار بگیرند.
البته این موضوع جدیدی نیست چندین سال پیش، پروفسور یوسف ثبوتی فیزیکدان سرشناس ایرانی و مؤسس و رئیس پژوهشکده تغییر اقلیم و گرمایش زمین در این رابطه هشدار داد: علاوه بر خشکسالی به دلیل ذوب شدن یخ‌های قطبی باید منتظر زیرآب رفتن سواحل پست خلیج‌فارس باشیم. به عبارت دیگر در سواحل جنوبی ایران آب خلیج‌فارس بالا می‌آید و بر وسعت این خلیج افزوده می‌شود. در دراز مدت دشت خوزستان و اهواز به تدریج به وسیله آب پوشیده می‌شود و جزیره مرجانی کیش که کم ارتفاع‌ترین جزیره خلیج‌فارس است در دراز مدت به زیر آب خواهد رفت و از وسعت جزایر و سواحل ایران کاسته می‌شود.

کد خبر : 47957100297
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)