شنبه 05 خرداد 1397
تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1397 - 09:59:34
در برزیل تهدید آلودگی های پلاستیک به فرصت تبدیل شد.

پایگاه خبری- تحلیلی اریبان- با تشدید سیلاب‌های مرگبار ناشی از انباشت زباله‌های پلاستیکی در شهر "رسیفی" برزیل، مردم یکی از محله‌های این شهر در اقدامی با پاکسازی رودخانه‌ها از این آلودگی‌ها امرار معاش می‌کنند.

در برزیل تهدید آلودگی های پلاستیک به فرصت تبدیل شد.
یکی از زنان ساکن این محله با دیدن جسد یکی از همسایگانش که به دلیل سیل‌های تشدید شده بر اثر آلودگی‌های پلاستیکی جان خود را از دست داده بود به فکر طرح جمع‌آوری این زباله‌ها و تحویل آنها به مراکز بازیافت افتاد. هرچند او این کار را صرفا به خاطر پول انجام نمی‌دهد بلکه قصد دارد محل زندگی خود را از انباشت این آلودگی‌ها و خطرات متعاقب آن پاکسازی کند.
 
در این طرح پیشنهادی که از محله‌ای فقیرنشین در شهر رسیفی در برزیل آغاز شده و به سرعت در سراسر جهان در حال گسترش است، ساکنان محلی با جمع‌آوری زباله‌های پلاستیکی از محیط زیست علاوه بر کمک به پاکسازی طبیعت، کسب درآمد نیز می‌کنند.
 
در حال حاضر در سراسر جهان حدود دو میلیارد نفر در جوامعی بدون سیستم‌های جمع‌آوری زباله زندگی می‌کنند. در حالیکه توجه جهانی به تازگی به بحران تجمع زباله‌های پلاستیکی در آب‌ها متمرکز شده است، انباشت زباله‌های پلاستیکی در فقیرترین نقاط جهان تاثیرات ویران‌کننده‌ای از جمله بروز سیل، بیماری و صدها هزار مورد مرگ زودهنگام ناشی از گازهای سمی حاصل از زباله سوزی به همراه دارند.
 
در شهر رسیفی مردم محلی از انتظار برای انجام اقداماتی توسط دولت خسته شده‌اند و جوامع محلی با اعتراضات خیابانی، جلسات عمومی و کمپین‌های اطلاع رسانی و ایجاد شبکه‌ای کارآفرینی به منظور جمع‌آوری زباله‌ها و تبدیل آنها به محصولات قابل فروش برای حل این معضل تلاش می‌کنند.
 
به گزارش گاردین، کمپین شهر رسیفی توسط سازمان غیردولتی بین‌المللی TearFund حمایت می‌شود که برای افزایش بودجه جهانی پروژه‌های پسماند از ۰.۳ درصد به ۳ درصد تلاش می‌کند و باعث توجه بیشتر به معضل زباله‌های پلاستیکی در سطح جهانی، کاهش این زباله‌ها در آب‌های سراسر جهان، بهبود شرایط زیست محیطی و زندگی در فقیرترین و آسیب پذیرترین نقاط جهان می‌شود.
 
انتهای پیام

منبع : ایسنا/کد خبر : 48447220297
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)