پنج شنبه 06  اردیبهشت 1403
تاریخ انتشار : 04 خرداد 1397 - 09:52:33
استفاده از سگ های آبی برای کمک به کاهش آلودگی های رودخانه!!

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- تحقیقات جدید نشان می دهد که سگ های آبی می توانند به پاک کردن رودخانه های آلوده و جلوگیری از هدررفت خاک های با ارزش مزارع کمک کنند.

 

استفاده از سگ های آبی برای کمک به کاهش آلودگی های رودخانه!!

این مطالعه که توسط دانشمندان دانشگاه اکستر با استفاده از یک سگ آبی اسیر که توسط اداره حیات وحش دون انجام شده است تأثیر حیوانات بر کاهش جریانات چندین تن خاک و مواد مغذی از حوزه های نزدیک به یک رودخانه را نشان داد.

تحقیقاتی که توسط پروفسور ریچارد بریزر انجام گرفت متوجه شدند که فعالیت یک خانواده سگ آبی، سطوح بالای رسوب، نیتروژن و فسفر را از آب (این میزان آلاینده از طریق محوطه 2.5 هکتاری نزدیک آن به وجود می امد)، حذف می کردند.

خانواده سگ های آبی که در سال 2011 در غرب دویون در یک مکان مخفی زندگی کرده اند، 13 سد را ایجاد کرده اند که جریان آب را تضعیف کرده و مجموعه ای از حوضچه های عمیق را در طول جریان آب ایجاد کردند.

محققان مقدار رسوبات معلق، فسفر و نیتروژن را در آب داخل سایت اندازه گیری کرده و سپس میزان این عناصر را با آبی که از استخرها و سدهای سگ های آبی عبور کرده است مقایسه کردند. آنها همچنین میزان رسوب، فسفر و نیتروژن آب را که توسط سدها در هر یک از حوضچه ها به دام افتاده اند، را نیز اندازه گیری کردند.

نتایج آن ها نشان داد که سدها بیش از 100 تن رسوب را تسخیر کرده بودند، 70درصد آن خاک بود که از مزرعه های پرورش یافتۀ مرتعی بالا آورده شده بود. تحقیقات بیشتری نشان داد این رسوبات حاوی غلظت زیاد نیتروژن و فسفر است که برای حیات وحش در رودخانه ها ایجاد مشکل می کند و همچنین باید از منابع آب انسان حذف شوند تا استانداردهای کیفیت نوشیدنی را برآورده سازند.

پروفسور برازیر گفت: "این نگرانی جدی است که ما چنین نرخ های بالای از دست دادن خاک از زمین های کشاورزی را مشاهده می کنیم که در مقایسه با میزان رسوب خاک نیز زیاد است. اما ما متوجه شدیم که ساخت سد های کوچک توسط  سگ های آبی می توانند بعنوان راه حلی برای کاهش هدر رفت خاک و همچنین آلوده کننده هایی که منجر به تخریب اکسیژن های آب شده است، استفاده کرد.

این تحقیق در نهم می سال ۲۰۱۸ در ساینس دیلی منتشر شد.

 


کد خبر : 48987040397
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)