پنج شنبه 22 آذر 1397
تاریخ انتشار : 23 مهر 1397 - 08:05:22
احیای لجن نفت در خاک های الوده امکان پذیر شد.

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- با توجه به تحقیقات جدیدی از دانشگاه استرالیای جنوبی، نانو ذرات حاصل از پوست انبه سبز می تواند کلیدی برای احیاء لجن نفت در خاک های  آلوده باشد.

 

 احیای لجن نفت در خاک های الوده  امکان پذیر شد.

برای صنعت نفت، احیاء لجن نفت یک چالش پر هزینه است به خصوص اگر 3تا 7 درصد از فعالیت های پردازش نفت به صورت غیرقابل برگشت به عنوان ضایعات نفتی یا لجن از دست برود.

Dr Biruck Desalegn UniSA می گوید که بدون تصفیه روغن آلوده شده به نفت، خطر بزرگی اکوسیستم ها و محیط زیست را تهدید می کند.

وی گف : سال گذشته تولید جهانی نفت تولید  ۶/۹۲.میلیون بشکه در روز  رکورد جدیدی را به دست آورد، اما با وجود پیشرفت در فن آوری های کنترل، پالایشگاه های نفت به طور ناگزیر به  تولید حجم زیادی از لجن نفت ادامه می دهد. آلودگی نفت می تواند شرایط سیتوتوکسی  cytotoxic، موتاژنیک و بالقوه سرطان زا را برای همه موجودات زنده فراهم کند.

او ادامه داد: علاوه بر این، مسمومیت و خواص فیزیکی روغن در طول زمان تغییر می کند، به این معنی است که این پروسه از فرسایش می تواند انسان را در معرض سموم جدید و تکامل یافته قرار دهد.

نانوذرات جدید که از عصاره پوست انبه سبز و کلرید آهن تهیه می شود، یک درمان جدید و مؤثر برای خاک آلوده به نفت است. آن ها از طریق اکسیداسیون شیمیایی به تخریب سموم در لجن نفت می پردازند.

دکتر دزالن میگوید که نانوذرات جدید مبتنی بر گیاهان میتوانند خاک آلوده به نفت را از بین ببرند و بیش از 90 درصد سموم را حذف کند.  بنابراین عصاره های گیاهی به طور فزاینده ای برای ایجاد نانومواد استفاده می شود.

 ایشان گفت: "در این مطالعه ما از پوست انبه برای تولید  نانوذرات آهن زوروالنت ( zerovalent iron nanoparticles ) استفاده کردیم که توانایی تخریب آلاینده های آلی مختلف را دارند. پوست انبه یک منبع غنی از ترکیبات زیست فعال است، این امر به این معنی است که آهن zerovalent ساخته شده از پوست انبه می تواند در روند اکسیداسیون قوی تر باشد.

وی ادامه داد: همان طور که ما کشف کردیم، نانوذرات آهن پوست با حذف بسیاری از آلاینده ها در لجن نفت حتی بیشتر از روشهای شیمیایی دیگر بسیار خوب عمل می کرد.

دکتر دزالن می گوید این کشف یک راه حل پایدار و سبز برای رفع آلودگی تولید نفت در جهان را ارائه می دهد.

وی افزود : "از زمان تخریب نشت نفت Deepwater Horizon 2010، صنعت نفت به شدت از مسئولیت های خود برای فرایندهای ایمن و پایدار آگاهی داشته است. تحقیقات ما با استفاده از بخش زباله انبه (پوست) ارائه راه حل های مقرون به صرفه، پایدار و سازگار با محیط زیست برای لجن نفت است.

 وی در نهایت گفت: در حالی که جهان همچنان به لحاظ اقتصادی و سیاسی وابسته به صنایع نفتی  است مقابله با آلودگی نفتی، موضوع جدی و ماندگار خواهد بود.

این پژوهش به عنوان بخشی از  رساله دکتری دزالن با حمایت CRC CARE انجام شد.

 

 


منبع : ساینس دیلی/کد خبر : 53567230797
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)