جمعه 28 تیر 1398
تاریخ انتشار : 07 آبان 1397 - 08:10:12
خشک کردن تالاب ها موجب کاهش لایه ازن می شود.

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- تحقیق محققان دانشگاه بیرمنگام در ۵۸ تالاب دنیا نشان می دهد که خشک کردن تالاب ها باعث افزایش نیتروز اکساید (گاز خنده) و به دنبال آن کاهش لایه ازون می شود.

 

خشک کردن تالاب ها موجب کاهش لایه ازن می شود.

تحقیقات در مورد تالاب های طبیعی مانند مرداب ها، باتلاق و لجن زار و همچنین تالاب های زهکشی شده، نشان می دهد که یا تخلیه خاک های مرطوب یا خاک های آبیاری شده باعث افزایش انتشار نیتروز اکسید می شود.

این تحقیق توسط محققان در دانشگاه Birmingham و دانشگاه Tartu  در 58 تالاب در سراسر جهان انجام شد. این تالاب ها  در ایالات متحده، استرالیا، برزیل، آمریکای جنوبی، نیوزیلند، شرق آفریقا، آسیای جنوب شرقی، سیبری و اروپا قرار داشتند.

نویسندگان این تحقیق خواستار افزایش حفاظت از حشرات و تالاب ها برای کمک به کاهش تاثیر تغییرات اقلیمی و حفاظت از لایه اوزون هستند.

پروفسور Ülo Mander، مدرس ارشد بیوگرافی شیمی در دانشگاه Tartu که این تحقیق را با یک شبکه جهانی از 36 دانشمند انجام داده است، اظهار داشت: نیتروز اکسید  هیچ خنده ای ندارد؛ این همکاری قابل توجهی در مطالعه تغییرات اقلیمی جهانی و از بین رفتن لایه ازن می باشد.

"خاک های آلی مانند مرداب ها، باتلاق ها، تالاب ها و لجن زار های تخلیه شده، بیش از یک دهم از نیتروژن خاک دنیا را تشکیل می دهند و منبع مهمی از گاز خنده هستند. آن ها منابع مهمی از نیتروز اکساید در هنگام تخلیه برای کشت می باشند. "

دکتر سامی الله، استاد ارشد بیوگرافی شیمی دانشگاه Birmingham افزود که این مشکل بالقوه، هنگامی که آب های تخلیه شده برای کشت در تالاب های مناطق گرم / گرمسیری افزایش می یابد، به طور قابل توجهی باعث انتشار این گاز می شود.

نویسنده دکتر جائن پارهن عضو دائم تبادل نظر در دانشگاه بیرمنگام که تحت نظارت دکتر اولله و پروفسور ماندر مشغول به کار است توضیح داد: "یافته های ما نشان می دهد که تخلیه مصنوعی محرک اصلی تغییرات آینده در انتشار گازهای خنده از خاک های آلی خواهد بود. این اثر در مناطق گرمسیری منجر به بیشتر شدن نیتروز اکساید در جو می شود.

لذا باید حفظ و احیای جنگل های باستانی و گرمسیری برای جلوگیری و کاهش انتشار این گاز خشن در اولویت باشد.

دکتر جون پارهن افزود که پیش بینی پاسخ خاک به تغییرات آب و هوا و یا کاربری زمین  برای درک و مدیریت انتشار نیتروز اکساید  مهم است. ایشان افزود: مطالعات قبلی چندین عامل انتشار این گاز  را بدون الگوی جهانی برای پیش بینی نیتروز اکساید از خاک های آلی ارائه کرده بود. یک گروه کاری از 37 کارشناس از 24 موسسه تحقیقاتی یک بررسی جهانی از انتشار  اکسید نیتروژن و عوامل موثر بر آن در طیف گسترده ای از خاک های آلی را در 58 سایت جهان انجام داد.

انتشار اکسید نیتروژن  با نیترات افزایش می یابد و به دنبال توزیع زنگوله شکل در محدوده خاک مرطوب حدود 50 درصد می رسد.

شایان ذکر است نیترات و خاک های مرطوب با همدیگر  72درصد از انتشار گاز خنده از زمین های آلی جهانی را توضیح می دهد.

 

 

 


منبع : ساینس دیلی/کد خبر : 54117070897
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)