جمعه 28 تیر 1398
تاریخ انتشار : 11 آبان 1397 - 08:24:50
جنبش تبر سبز در کردستان

پایگاه خبری-تحلیلی ایربان- کُردها این بار تبرها و ارّه های خود را شکستند، آنها عادت به شکستن عادت های غلط دارند پیش از این هم تفنگ های شکاری خود را شکستند تا دوستان واقعی طبیعت باشند.

 

جنبش تبر سبز در کردستان

پنج سال از آغاز اقدام احمد عزیزی شکارچی کردستانی که تفنگ خود را شکست، می گذرد حرکتی که منجر شد طی 2 ماه بیش از 150 شکارچی در این استان از کار خود ابراز ندامت و پشیمانی کرده و به جمع همیاران محیط زیست بپیوندند.

این حرکت به دیگر استان های کشور هم تسری یافت و به سونامی شکستن تفنگ شهرت پیدا کرد و بسیار هم مورد استقبال قرار گرفت حتی از سوی مسئولان هم مورد تجلیل واقع شد.

بعد از این اقدام جنبش آزاد کردن پرندگان شکاری هم از کردستان شروع شد و طی این سال ها مردم این استان نشان دادند خود بهترین پشتیبان و حافظ محیط زیست هستند.

جنبش جدید دیگری که تازه و در چند روز اخیر بار دیگر از شهرستان مریوان به راه انداخته شده، تبر سبز نام دارد.

در این جنبش تخریب کنندگان جنگل که با تبر و ارّه برقی تعداد زیادی درخت را قطع کرده بودند شروع به شکستن تبرها و اره های خود کردند، این اقدام ارزشمند از روستای مرزی سردوش از توابع بخش مرکزی مریوان آغاز شده است.

بی شک انجام هر اقدام و حرکتی مستلزم فرهنگ سازی و ارائه آموزش های لازم است که انجمن زیست محیطی سبز چیا مریوان یکی از فعال ترین انجمن ها در این راستا بوده که تاثیر بسزایی در شکل گیری این نوع حرکت ها داشته است.

زمانی که مردم شناخت بیشتری از محیط زیست خود پیدا می کنند و با فوائد وجود درختان و حیوانات آشنا می شوند خود به محیطبان و حافظ آن تبدیل خواهند شد.

سخنگوی انجمن سبزچیا می گوید: از سال 89 که 35 هزار اصله درخت در جنگل های مریوان طعمه حریق شد و 968 مورد آتش سوزی در این سال ثبت شد مبنای کار انجمن را بر آموزش عمومی قرار دادیم.

عرفان حسینی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کمیته آموزش انجمن در قالب 12 تیم تمام روستاهای شهرستان های مریوان و سروآباد را تحت پوشش آموزش های خود قرار داد.

وی اضافه کرد: اگر به عنوان نمونه در روستایی همچون سردوش مریوان سالی 100 سنجاب شکار می شد سال بعد به 83 مورد کاهش می یافت که این امر نشان از افزایش اطلاع و آگاهی مردم است.

در مقطعی که مرز بسته و کولبری هم متوقف شد بسیاری از اهالی روستاهای مرزنشین همچون سردوش مریوان اقدام به قطع درختان جنگلی منطقه خود به منظور تغییر کاربری آنها به باغ انگور کردند.

برخوردهایی هم از سوی اداره کل منابع طبیعی کردستان و تشکیل پرونده هایی برای این افراد انجام شد ولی زیاد بازدارنده نبود چرا که این کار تاکنون منجر به توقف اقدام مردم نشده است.

سخنگوی انجمن سبزچیا گفت: اهالی روستای 400 خانواری سردوش با همکاری انجمن، مراسم زیست محیطی را روز دوشنبه هفته جاری با عنوان آشتی با طبیعت برگزار کردند.

حسینی اضافه کرد: در این مراسم دو ارّه برقی توسط آقایان پیمان نیکخواه و ایوب قادری و چند تبر هم از سوی معتصم کیوان، امید رحمانی و کیوان قادری شکسته شد.

وی افزود: در این برنامه این افراد هدف خود را پشیمانی از تخریب جنگل و تلاش در راستای آبادانی و احیای دوباره درختان اعلام کردند و قول دادند در این مسیر گام بردارند.

سخنگوی انجمن سبزچیا اظهار داشت: امیدواریم این حرکت توسط دوستداران طبیعت در دیگر مناطق استان و کشور ادامه پیدا کند و دیگر شاهد قطع درختان جنگل ها نباشیم.

قادر رحمان زاده یکی از فعالان محیط زیست هم می گوید: استفاده ابزاری و بهره کشی فراوان از جنگل ها طی چندین دهه اخیر منجر به کاهش تراکم جنگل های منطقه شده است.

وی افزود: صادرات زغال از جنگل های مریوان به دیگر نقاط کشور و حتی خارج و تغییر کاربری و همچنین آتش سوزی های مکرر از دیگر دلایل کاهش تراکم جنگل های مریوان و سروآباد است.

این فعال محیط زیست اظهار داشت: جنبش تبرسبز که از روستای سردوش مریوان شروع شده امیدواری دیگری را در حفظ محیط زیست در دل همگان روشن کرده و امیدواریم در دیگر شهرها و استان های کشور هم شاهد آغاز و استمرار این جنبش باشیم.

روستای سردوش و دیگر روستاهای شهرستان مریوان و سروآباد از طبیعت سرسبز و بی نظیری برخوردار هستند و همین هم باعث شده مقصد بسیاری از گردشگران خارجی و داخلی باشد.

قطعا اگر منابع و امکانات بیشتر گردشگری در این روستاها ایجاد و مردم این مناطق به فعالیت در این حوزه سوق داده شوند دیگر برای امرار و معاش خود مجبور به تخریب و قطع درختان جنگلی نخواهند شد.

به گزارش ایرنا، از مساحت 2 میلیون و 937 هزار هکتاری استان کردستان، بیش از 374 هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می دهد، جنگل های این استان که جزو جنگل های زاگرس شمالی به حساب می آیند، در طول بیش از 50 هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی های اکوتوریستی و ارزش های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.

جنگل های این استان که بخشی از جنگل های غرب کشور را تشکیل می دهد بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده است و بعد از جنگل های شمال کشور در رتبه دوم اهمیت قرار دارند.

 


منبع : ایرنا/کد خبر : 54257110897
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)