جمعه 28 تیر 1398
تاریخ انتشار : 13 آبان 1397 - 08:42:28
کیف شغل، کیف شکار شما
مدیریت تهدیدهای ناشی از شکار بیش از حد

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- در یک تحقیق جدید که اخیرا  در موسسه ملی ریاضی و سنتز زیست شناسی (NIMBioS) منتشر شد، محققان از مدل نظری جستجوی شغلی برای درک بهتر تصمیمات شکارچیان به منظور توسعه ابزارهای حفاظتی برای جلو گیری از شکارهای بیش از حد در مناطق گرمسیری که بیش از سه چهارم همه گونه های گیاهی و حیوانی زندگی می کنند، استفاده کردند.

 

 مدیریت تهدیدهای ناشی از شکار بیش از حد

درست همان طور که یک متقاضی شغلی از طریق یک سری تصمیمات در هر زمان یک کار بالقوه روی میز دارد، یک شکارچی با یک سری تصمیمات مواجه می شود: شلیک و به دست آوردن پاداش یا تاخیر و صبر کردن برای یکی دیگر از طعمه ها. نقطه توقف بهینه چیست؟

تصمیمات بهینه در اکولوژی مورد استفاده قرار گرفته است تا سؤالات مربوط به انتخاب همسر یا غذا را مورد توجه قرار دهد. در این مورد، از یک اکولوژیست از موسسه ملی برای ریاضی و زیست شناسی سنتز و یک ریاضیدان دانشگاه پرینستون برای مطالعه رژیم شکارچی برای تعیین نقطه توقف بهینه استفاده شد.

به طور کلی، محققان تصمیم به شلیک محصول  را "آستانه رژیم غذایی" می دانند - نقطه ای که در آن صفات دلخواه مانند توده بزرگ بدن یا اندازه شاخ ، شکارچی را مصمم به زدن شلیک می کند.

در سطح جهانی اندازه بدن مهم ترین ارزش برای شکار است و از این طرق می توان پیش بینی کرد چه گونه هایی به دلیل بهره برداری بیش از حد در معرض تهدید یا انقراض هستند.

شکارچیان  در مناطق گرمسیری تمایل به جمع آوری طیف وسیعی از گونه ها را در بین پستانداران، پرندگان و خزندگان دارند. این مدل قادر به شناسایی گونه هایی است که تحت فشار شکار هستند. هزینه فرصت هر سفر شکار نیز به خوبی مورد توجه قرار گرفته است.

نویسنده اصلی گفت: "توانایی ارزیابی انتخاب شکارچی، برای اولویت بندی  منابع محدود در مدیریت حفاظت، خیلی مهم و بحرانی است "

چان ، دانشجوی دکترا در رشته ریاضی کاربردی در دانشگاه پرینستون، مدل را با استفاده از داده های جنگل های بارانی گرمسیری جنوب غربی چین، یک نقطه ی تنوع زیستی  را مورد آزمایش قرار داد، در حالی که چندین گونه از جمله گاو وحشی در حالیکه چندین گونه از جمله گاو وحشی  Gaur  و قرقاول سبز Green peafowl  براثر شکار بیش از حد تحت تهدید قرار گرفته اند .

از این مدل می توان برای استنباط از اینکه آیا تغییرات در جوامع شکارصورت گرفته و نیز برای ارزیابی اثربخشی مقررات شکار استفاده کرد.

چانگ گفت: "این مدل منحصرا حاوی اطلاعات مفید بود و توانایی ساده سازی نظارت و مدیریت مناطق پر از شکارچی را دارد."


 

  


منبع : ساینس دیلی/کد خبر : 54307130897
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)