جمعه 28 تیر 1398
تاریخ انتشار : 14 آبان 1397 - 11:27:23
اقیانوس ها ۶۰ درصد بیش از پیش بینی های قبلی گرما را به خود جذب کرده اند.

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- محققان دریافتند اقیانوس های زمین در طول 25 سال گذشته 60 درصد بیش از آنچه تصور می شد، گرما را به خود جذب کرده اند.

اقیانوس ها ۶۰ درصد بیش از پیش بینی های قبلی گرما را به خود جذب کرده اند.
به گزارش ایربان از پایگاه خبری اسوشیتدپرس، بر اساس این تحقیقات، زمین بیش از آنچه تا کنون تصور می شد، در حال گرم شدن است و محققان به دلیل شیوه نمونه گیری اشتباه متوجه میزان دقیق جذب گرما توسط اتمسفر و اقیانوس ها نشده اند. 
در این تحقیقات مشخص شد ابزارهای مورد استفاده برای گردآوری اطلاعات دمایی اقیانوس ها که بر تجهیزات رباتیک شناور در سطح آب موسوم به آرایه آرگو و ارتباط ماهواره ای این تجهیزات متکی هستند، به دلیل تفاوت میزان موج ها در بخش های مختلف اقیانوس ها، قادر به پوشش کامل اقیانوس ها و نمونه گیری صحیح نبوده اند. در این شیوه با نمونه گیری نقطه ای از دمای اقیانوس ها تلاش می شود تا وضعیت مناطق دیگر شبیه سازی شود و در نهایت دمای کلی اقیانوس ها تخمین زده می شود. 
محققان به عنوان یک راهکار جایگزین میزان گازهای خارج شده از اقیانوس به ویژه اکسیژن و دی اکسید کربن را در چند دهه اخیر اندازه گیری کردند و توانستند میزان افزایش دمای اقیانوس ها را به طور دقیق اندازه گیری کنند. 
بر اساس نتایج این تحقیقات میزان افزایش دمای اقیانوس ها 60 درصد بیش از آنچه بوده که پیش از این تصور می شد و این امر دارای پیامدهای جدی است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.

منبع : ایرنا/کد خبر : 54407140897
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)