سه شنبه 02 بهمن 1397
تاریخ انتشار : 12 آذر 1397 - 12:42:35
قطر از اوپک خارج می شود

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- شرکت ملی نفت قطر امروز دوشنبه اعلام کرد که این کشور قصد دارد از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) خارج شود.

قطر از اوپک خارج می شود
به نقل از سی ان ان، شرکت ملی نفت قطر در صفحه توئیتر خود از خروج این کشور از سازمان اوپک از ابتدای ماه ژانویه 2019 (11دی ) خبر داد.
بر اساس این گزارش، «سعد الکعبی» وزیر انرژی قطر در یک کنفرانس خبری در دوحه گفت که تصمیم به خروج از اوپک دلایل سیاسی ندارد و به دلایل فنی و راهبردی صورت گرفته است.
الکعبی افزود: دوحه سعی دارد تا بر توسعه و پیشرفت صنعت گاز طبیعی خود متمرکز شود و گام هایی را برای افزایش تولید گاز از 77 به 110 میلیون تن در سال بردارد.
وزیر انرژی قطر با اعلام این که دوحه در آینده قصد ایجاد شراکت های بین المللی بزرگی دارد، گفت که تاثیر قطر بر تصمیمات تولید نفت در اوپک محدود است و کشورش باید بر تولید گاز تمرکز داشته باشد. 
وزیر انرژی قطر گفت که تصمیم به خروج از اوپک پس از 57 سال عضویت در آن آسان نبود و نشست آینده اوپک آخرین حضور دوحه در این سازمان است.
خبرگزاری رویترز نیز به نقل از الکعبی گزارش داد که این تصمیم در راستای راهبرد طولانی مدت دوحه برای بهبود نقش بین المللی این کشور صورت می گیرد اما قطر همانند سایر کشورهای غیر عضو اوپک به تعهدات این سازمان پایبند خواهد ماند.

منبع : ایرنا/کد خبر : 55368120997
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)