سه شنبه 02 بهمن 1397
تاریخ انتشار : 25 آذر 1397 - 08:41:52
استفاده از هوش مصنوعی برای نظارت بر سلامت محیط زیست

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- محققان دانشگاه ژنو از ابزار ژنومی برای دنبال کردن DNA میکروارگانیسم ها در نمونه ها استفاده می کنند و سپس این مقدار قابل توجهی از داده ها را با هوش مصنوعی مورد بهره برداری قرار می دهند. آنها مدل های پیش بینی کننده ای را ایجاد می کنند که بتوانند تشخیص سلامت اکوسیستم ها را تشخیص دهند و گونه هایی را شناسایی کنند که عملکردهای مهم را انجام می دهند.

 استفاده از هوش مصنوعی برای نظارت بر سلامت محیط زیست

پایگاه خبری ساینس دیلی نوشت: نظارت بر وضعیت سلامتی اکوسیستم ها در زمینه توسعه پایدار و افزایش فشار انسانی در محیط زیست بسیار مهم است. از گونه های مختلف میکروارگانیسم ها ی حساس به تغییرات محیطی به عنوان شاخص های زیست محیطی برای نظارت بر کیفیت محیط زیست استفاده می شود. با این حال، شناسایی مورفولوژیکی آنها نیاز به زمان و تخصص زیادی دارد. Jan Pawlowski، استاد گروه ژنتیک و تکامل دانشکده علوم UNIGE  توضیح داد:"یک سال پیش، ما توانستیم یک شاخص کیفیت آب را بر اساس توالی های DNA جلبک های تک سلولی موجود در نمونه ها بدون نیاز به شناسایی بصری پایه ریزی کنیم.  

استفاده از توالی های DNA بدون نیاز به شناسایی آن ها

ابزار ژنومیک اجازه می دهد تا به سرعت و بسیار دقیق جوامع بیولوژیکی در محیط زیست را توصیف کنید. با این حال، بخش بزرگی از داده ها نمی تواند مورد استفاده برای تشخیص سلامت محیط زیست باشد چرا که بسیاری از توالی های DNA در پایگاه های موجود مبنای مقایسه نیستند. بنابراین گونه هایی که این توالی ها دارند و همچنین نقش اکولوژیکی آن ها ناشناخته است .

"Tristan Cordier، عضو گروه ژنو و نخستین نویسنده این مطالعه می گوید:" برای بهره برداری از تمام داده های ژنوم محیط زیست، یعنی تمام تنوع زیستی نمونه ها،  از الگوریتم یادگیری ماشین استفاده کردیم. " زیست شناسان از نمونه های مختلف و از طریق توالی DNA استفاده کردند. ترکیبی از این اطلاعات به آنها امکان ساخت یک سیستم مرجع با داده های هر نمونه را داد. سپس با استفاده از این الگوریتم، بر اساس داده های نمونه ها یک مدل پیش بینی شد. این اطلاعات شامل شناخت و مقایسه بیماری و داده های توالی از گونه های ناشناخته است.

Pawlowski می گوید: این مدل در طول زمان با استفاده از نمونه های مرجع جدید به مجموعه داده های موجود تصحیح و تایید شده است.

 

کشف شاخص های زیستی جدید

Tristan Cordier. می گوید:"تحقیقات ما شباهت هایی با تحقیقات در مورد میکروبیوم انسان دارد. هر دو هدف ایجاد جوامع میکروبی را بازتولید می کنند و بیومارکرها biomarkers را شناسایی می کنند که می تواند به عنوان ابزار تشخیصی قوی برای تشخیص آلودگی محیط زیست یا بیماری های انسانی مورد استفاده قرار گیرد."

 


کد خبر : 56017250997
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)