سه شنبه 02 بهمن 1397
تاریخ انتشار : 02 دی 1397 - 11:04:30
جدیدترین تحقیقات بین المللی نشان داد:
چرا با وجود باران های شدید، تامین آب در جهان کاهش می یابد؟

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- مطالعه ای بین المللی، یک تضاد را پیدا کرده است: منابع آب ما در همان زمان کاهش می یابد که تغییر آب و هوایی باعث  افزایش باران های  شدید می شود. محققان می گویند که مقصر اصلی خشک شدن خاک است.

 

چرا با وجود باران های شدید، تامین آب در جهان کاهش می یابد؟

این مطالعه  که جامع ترین تجزیه و تحلیل جهانی بارش و رودخانه ها است توسط یک گروه به  رهبری پروفسور Ashish Sharma در دانشگاه استرالیا نیو سات ولز (UNSW) ) در سیدنی انجام شد. آن ها به جای این که یافته های خود را در شبیه سازی مدل های آب و هوایی آینده که ممکن است نامطلوب و گاه با مشکلات باشد قرار دهند، به  اطلاعات واقعی از 43000 ایستگاه بارش و 5300 سایت مانیتورینگ رودخانه در 160 کشور، تکیه کردند.

پروفسور شارما، همکار ARC در دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست UNSW- گفت: "این چیزی است که از دست رفته است. ما پیش بینی کردیم  که بارندگی ها افزایش می یابد، زیرا هوای گرم تر رطوبت بیشتری دارد و این چیزی است که مدل های آب و هوایی نیز پیش بینی کرده بودند. چیزی که ما انتظار آن را نداشتیم این است که با وجود باران های زیاد در همه جا در جهان، رودخانه های بزرگ خشک می شوند.

"ما اعتقاد داریم که علت آن، خشک شدن خاک در حوضه ها  است. جایی که قبل از بارندگی مرطوب باشد اجازه می دهد باران اضافی به رودخانه ها سرازیر شود اما  در حال حاضر خاک ها رطوبت کمتری دارند و باعث می شود که آب بیشتری دریافت کنند و میزان کمتری بصورت رواناب وارد رودخانه ها بشود.

وی در ادامه افزود: آب کمتر به رودخانه ها به معنای آب کمتر برای شهرها و مزارع است و خاک های خشک تر به این معنی است که کشاورزان نیاز به آب بیشتری برای رشد محصولات مشابه دارند. متاسفانه  این الگو در سراسر جهان تکرار می شود بخصوص در مکان هایی که قبلا خشک بوده اند و این موضوع بسیار نگران کننده است.

هر 100 قطره بارانی که بر روی زمین فرود می آید تنها 36 قطره  آن شامل  آبی است  که باران هایی که در دریاچه ها، رودخانه ها و آبخوان ها وارد می شوند و تمام آب ها برای نیازهای انسانی  از این مکان ها استخراج می شوند. دو سوم باقی مانده باران بیشتر به عنوان رطوبت خاک نگه داشته  می شود - که  به عنوان "آب سبز"  شناخته شده و  توسط  اکوسیستم و سیمای سرزمین استفاده می شود.

شارما گفت: "این یک شلاق مضاعف است. "آب در خارج از شهر و جایی که ما می توانیم آن را برای استفاده های بعدی ذخیره کنیم آب در حال کاهش یافتن است. در عین حال، باران بیشتر برای  زیرساخت های زهکشی در شهرها غافلگیر کننده است و  منجر به سیل بیشتر شهری می شود."

یافته ها در طی چهار سال گذشته در گزارش های علمی و اخیرا در تحقیقات منابع آب اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا منتشر شده است.

شارما و همکارانش، دکتر کنراد Wasko از دانشگاه ملبورن و پروفسور دنیس Lettenmaier از دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس نوشت: "در کل، مقادیر سیل ها در حال کاهش است "

آنها نشان می دهند که کاهش شدید مقدار رطوبت در خاک،  با کاهش گسترش جغرافیایی طوفان ها همراه می شود و این دلیل اصلی که چرا با افزایش بارندگی های شدید  میزان سیل ها افزایش نمی یابد، است.

آن ها به تحقیق قبلی ایالات متحده نشان می دهند که در حوادث بارش شدید، اگر خاک های اطراف قبل از یک طوفان مرطوب باشند، 62 درصد باران منجر به سیل می شود که توسط حوضچه ها گرفته می شود. اما زمانی که خاک خشک است، تنها 13 درصد از باران منجر به سیل می شود.

شارما گفت: این نوعی مخالفت با استدلال افزایش سیلاب در IPCC گذشته است اما احتمالا اشاره به یک سناریوی بسیار بدتر دارد. وی افزود: "همه  به سیل توجه می کنند، اما اجزای حیاتی مهم  آن را نادیده گرفته اند که  آن تامین آب ها است و متاسفانه  جریان  آن به مخازن کاهش یافته است."

 راه حل چیست؟

یکی از گزینه های این است که انتظار می رود توافقنامه های بین المللی به اجرا درآید، بنابراین می توان غلظت گازهای گلخانه ای را دوباره کنترل کرد - اما این طول خواهد کشید. گزینه دیگری این است که فعالانه عمل کنیم  و سیستم های آبرسانی را دوباره طراحی کنیم تا بتوانیم سازگار باشیم و از عهده آن بربیاییم.

برای انطباق با این واقعیت جدید، سیاست ها و زیرساخت های جدید مورد نیاز است. در مناطقی که عرضه آب در حال کاهش است کشاورزی نیاز به محدود شدن آب و یا جابجایی دارد در حالی که ممکن است ظرفیت ذخیره سازی مخزن نیاز به  گسترش داشته باشد.  در مناطق شهری-جایی که میزان سیل در حال بیشترشدن  است، انگیزه برای ایجاد "شهرهای سبز" و ذخیره یا انتقال آب سیل باید مورد بررسی قرار گیرد.

شارما گفت: "ما باید با این واقعیت در حال ظهور سازگار شویم. اگر بخواهیم زندگی خود را ادامه دهیم، نیاز به مهندسی مجدد در مقیاس وسیع داریم ."

این محقق تاکید نمود که راه حل فقط ساختن سد نیست. راه حل های مهندسی مجدد ساده نیستند، آن ها باید  منطقه به منطقه تجزیه و تحلیل کنند و به هزینه ها، منافع و تغییرات پیش بینی شده در آینده نگاه کنند. همچنین به مطالعه پروژه های گذشته بپردازند تا اشتباهات تکرار نشود زیرا هیچ گلوله ای نقره ای وجود ندارد. هر پروژه بزرگ مهندسی مجدد نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی دارد، اما هزینه عدم فعالیت می تواند  بسیار وحشت انگیزترباشد.

در مناطق شهری نیاز به معکوس این موضوع است: سیل در حال  بیشتر شدن است. زیان های اقتصادی جهانی از سیل با متوسط 500 میلیون دلار در دهه 1980 به حدود 20 میلیارد دلار در سال 2010 افزایش یافته است؛ تا سال 2013 این افزایش به بیش از 50 میلیارد دلار رسید. پانل بین المللی تغییرات اقلیمی انتظار دارد که در 20 سال آینده بیش از دو برابر شود زیرا طوفان های شدید و بارش باران تشدید می شود و تعداد زیادی از مردم به مراکز شهری می روند.

شارما می گوید که انطباق با این امکان پذیر است، اما نیازمند دوباره سازی بسیاری از شهرهای بزرگ است. توکیو هر ساله سیلاب ها را گرفتار می کند، اما آن ها یک تانک زیرزمینی فراوانی را در زیر شهر ساخته اند که سیل آب را ذخیره می کند و بعدا آن را آزاد می کند.

 

 

 

 

 


کد خبر : 56347021097
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)