سه شنبه 02 بهمن 1397
تاریخ انتشار : 05 دی 1397 - 11:12:04
تولید پلاستیک تجزیه پذیر با جلبک دریایی

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- محققان آمریکایی با استفاده از میکروارگانیسم هایی که از جلبک دریایی تغذیه می کنند، نوعی پلاستیک زیست تخریب پذیر ساختند.

تولید پلاستیک تجزیه پذیر با جلبک دریایی
پایگاه خبری ساینس دیلی: با وجود این که کارخانجات متعددی پلاستیک زیست تخریب پذیر را در مقیاس وسیع تولید می کنند، از گیاهانی بهره می برند که تولید آن ها مستلزم به کارگیری زمین های کشاورزی و آب شیرین است. 
اما  محققان با ساخت این نوع پلاستیک ، امکان تولید پلاستیک زیست تخریب پذیر را در کشورهایی مانند چین و هندوستان که دچار کمبود آب شیرین هستند، با استفاده از میکروارگانیسم های موجود در آب شور فراهم می کند. 
در حال حاضر محققان تحقیقات خود را برای شناسایی بهترین باکتری ها و جلبک های آب شور به منظور تولید پلیمرهای موردنیاز در ساخت پلاستیک های زیستی با ویژگی های مختلف، ادامه می دهند. 
تولید پلاستیک زیست تخریب پذیر علاوه بر این که موجب کاهش آسیب های وارد بر محیط زیست می شود، استفاده از جلبک دریایی موجب کاهش اتکای صنعت پلاستیک به سوخت های فسیلی می شود.
هفته گذشته وزارت انرژی آمریکا یک بورس 2 میلیون دلاری را به زیست شناسان سن دیه گو اختصاص داد تا تکنیک های مقرون به صرفه ای را برای تولید پلیمرهای پلاستیکی با استفاده از جلبک ها توسعه دهند. 
بر اساس گزارش مرکز تنوع زیستی، میلیون ها تن پلاستیک در محل برخورد جریان های آبی اقیانوس ها که حدود 40 درصد از سطح آب های جهان را تشکیل می دهند، یافت می شود. در صورتی که این وضعیت ادامه یابد تا سال 2050 میلادی وزن این ضایعات پلاستیکی بیش از وزن تمام ماهیان موجود در دریاها خواهد شد. 

منبع : ایرنا/کد خبر : 56557051097
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)