دوشنبه 05 فروردین 1398
تاریخ انتشار : 07 بهمن 1397 - 12:18:20
علت کاهش رشد درختان جنگلی چیست؟ آب یا گرمایش جهانی

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- تحقیقات جدید دانشمندان دانشگاه آریزونا نشان داد که رشد درختان جنگلی در سراسر جهان درمحدودیت آب است و نه گرمایش جهانی. این تاثیر بیشتر در هوای شمالی و در ارتفاع های بالا دیده می شود که محدودیت اولیه رشد درختان دمای پایین می باشد. 

 

علت کاهش رشد درختان جنگلی چیست؟ آب یا گرمایش جهانی

 در تصویر فوق مناطق قرمز رنگ نشان دهنده این است که بیشتر تحت تاثیر تنش آبی قرار گرفتنه اند و مناطق آبی رنگ کمتر تحت تنش آبی قرار گرفته اند.

 فلورین بابت می گوید: مطالعه ما نشان می دهد که در سراسر اکثریت قریب به اتفاق سطح زمین، درختان با کم آبی محدود می شوند.

وی افزود: این اولین پروژه ای است که رشد درختان را  با اثر پذیری از  اقلیم در مقیاس جهانی پاسخ می دهد.

محققین سالانه رشد حلقه های درختان را در دو دوره زمانی، 1960-1930 و 1960-1960 مقایسه کردند. حلقه های رشد زمانی گسترده تر می شوند که شرایط بهتر و زمانی باریک تر می شوند که شرایط بدی داشتند. اندازه گیری های عرض حلقه درختان در حدود 2700 محدوده در هر قاره به جز قطب جنوب صورت گرفته است.

برای این دو دوره زمانی، محققان همچنین میانگین دما، بارندگی و  تنش خشکی روی گیاهان را بر روی شبکه ای  که در مناطق معتدل و شمال جهان را می پوشاند اندازه گیری کردند.

اضافه کردن داده های حلقه های درختان  بر روی  نقشه به دانشمندان اجازه داد تا ببینند که آیا تغییرات آب و هوایی در قرن بیستم تاثیری برتغییرات رشد درختان جهان دارند. دیوید فرانک گفت: "ما مناطقی را دیدیم که در اوایل قرن بیستم، دمای هوا سبب محدودیت  رشد آن ها شده است اما در حال حاضر شاهد تغییرات به سمت محدودیت رطوبت و خشکی هستیم."

در مقایسه با سال های 1930-1960 با سال های 1960 تا 1990، دمای متوسط 0.9 درجه فارنهایت (0.5 درجه سانتیگراد) افزایش یافت و در نتیجه مناطق پوشیده شده از درختان به  3.3 میلیون مایل مربع (8.7 میلیون کیلومتر مربع)، کاهش یافت. این تحقیق دانشمندان را شگفت زده کرده است که چگونه محدودیت رشد درختان از دما به میزان  آب تغییر کرده است؟

بابست (دانشمند تحقیقاتی در موسسه تحقیقات فدرال سوئیس WSL ) گفت: "این خیلی بیشتر از انتظار من است."

فرانک، مدیر آزمایشگاه  می گوید: این یافته ها برای رشد جنگل و درخت و مدیریت جنگل ها تاثیر می گذارد. او گفت: "کاهش رشد نشان دهنده افزایش استرس بر روی گیاهان است که می تواند با مرگ و میر مرتبط باشد."

از زمان ظهور مشاهدات ماهواره در اواخر دهه 1970، دانشمندان می توانند تغییرات در رشد گیاه را در مناطق بزرگ با مقایسه تصاویر ماهواره ای از یک مکان در طول زمان و اندازه گیری "greenness" در تصاویر مطالعه کنند.  (Greenness اندازه گیری رشد برگ درختان  است.)

با این حال مشاهدات ماهواره ای برای اکثر قرن بیستم در دسترس نبود. علاوه بر این، اندازه گیری "greenness" در یک تصویر ماهواره ای نمی تواند رشد سالانه گیاهان را بصورت تکی  و مجزا بیان کند. بابست گفت: "ماهواره تنها برگ ها را مشاهده می کند - چوب هایی که کربن ذخیره می کنند را نمی بیند." "ما می خواستیم چشم انداز چوب را ارائه دهیم."

او و همکارانش می خواستند بر روی زمین اندازه گیری های رشد درخت را با داده های ماهواره مقایسه کنند. محققان با استفاده از چندین پایگاه های داده، حلقه رشد درختان در سراسر جهان برای دوره های زمانی مطالعه اندازه گیری کردند. اکنون محققان می توانند ببینند که رشد متوسط درختان تغییر کرده است.

فرانک  افزود: علاوه بر این، گروه تحقیقاتی  اطلاعات مهمی  از داده های رشد  حلقه های درختی در سراسر جهان را با داده های هوا شناسی جهانی در همان  زمان ترکیب می کند. این نتایج جدید کمک می کند تا مدل های کامپیوتری بهتر و سریعتر  تاثیرآب و هوا بر روی گیاهان را مدلسازی کنند.

همچنین اولین بار است که جزئیات  پژوهش رشد درخت در پاسخ به تغییرات آب و هوایی فعلی در یک مقیاس جهانی نقشه برداری شده است.

این تحقیق در  online journal Science Advances منتشر شده است.


 


کد خبر : 57807071197
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)