دوشنبه 05 فروردین 1398
تاریخ انتشار : 09 بهمن 1397 - 09:54:55
ادامه بروز شکوفایی جلبکی در خلیج فارس

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در روند تحقیقات دریایی در شمال شرقی جزیره کیش که اواخر دی ماه انجام شد شکوفایی ( بلوم) جلبکی را در سطح آب مشاهده کردند که همچنان ادامه دارد.

ادامه بروز شکوفایی جلبکی در خلیج فارس
به گزارش پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در نمونه‌ برداری از آب های خلیج فارس در منطقه شمال شرقی تا جنوب شرقی جزیره کیش که اواخر دی ماه 1397 انجام شد، لکه‌های سبز رنگی ‏به وسعت 2 تا 3 کیلومتر به صورت پراکنده دیده شد به طوری که این تغییر رنگ آب هم اکنون نیز قابل مشاهده است. ‏‎
بر اساس این گزارش، مطالعه نمونه آب های برداشت شده از منطقه نشان می دهد که این شکوفایی مربوط به گونه ‏Noctiluca scintillans ‎‏ از رده ‏داینوفیسه ها (‏Dinophyceae‏) است. این گونه پراکنش جهانی دارد و به دو صورت سبز و قرمز مشاهده می‌شود. فرم سبز رنگ ‏آن با گونه ‏Pedinomonas noctilucae‏ همزیستی دارد و از توان فتوسنتزی این گونه‌ همزیست بهره می ‌برد.
محققان پژوهشگاه معتقدند که فرم سبز رنگ از عوامل رایج بلوم است و معمولا باعث تغییر رنگ آب در ماه‌های سرد سال می‌ شود، این گونه در دامنه ‏دمایی 25 تا 30 درجه سانتیگراد مشاهده می ‌شود و عمدتا در آب‌های یوتروف شکوفا می‌شود.

منبع : ایرنا/کد خبر : 57857091197
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)