دوشنبه 05 فروردین 1398
تاریخ انتشار : 10 بهمن 1397 - 07:49:24
موج عظیم "دراپنر" در شرایط آزمایشگاهی بازسازی شد.

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- محققان برای اولین بار موج معروف Draupner را که در سال 1995 در دریای شمال اندازه گیری شده بود، بازسازی کرده اند.

 

موج عظیم

موج Draupner یکی از اولین مشاهدات تایید شده از یک موج عظیم در اقیانوس بود که در اول ژانویه 1995 در دریای شمال رخ داد.

امواج سرکش(Freak waves) در مقایسه با امواج اطراف برخلاف انتظار خیلی بزرگ ه بوده و پیش بینی وقوع آنها دشوار است، اغلب بدون هشدار و به طور ناگهانی ظاهر می شوند و احتمالا به علت فاجعه دریایی مانند فرو رفتن کشتی های بزرگ به وجود می آیند.

گروهی از محققان موج Draupner  را تحت شرایط آزمایشگاهی برای درک این که چگونه این موج در اقیانوس تشکیل شده است،دوباره ساختند. آن ها با استفاده از دو گروه موج کوچکتر و تغییر زاویه عبور(زاویه عبور دو گروه موج کوچک)موفق به ایجاد این نوع موج شدند.

دکتر مارک مک الیستر، عضو دانشکده مهندسی دانشگاه آکسفورد گفت: اندازه گیری موج Draupner در سال 1995، یک نظریه بدوی بود که سال ها تحقیق را در زمینه فیزیک امواج عجیب و غریب آغاز کرد و آن ها را به سمت یک پدیده معتبر جهانی سوق داد. همچنین بازسازی موج Draupner در آزمایشگاه ما را یک گام نزدیک به درک مکانیزم های پتانسیل این پدیده کرده است.

این زاویه عبور بین دو گروه کوچک بود که به بازسازی موفق تبدیل شد. محققان بر این باورند تنها زمانی که زاویه عبور بین دو گروه موج کوچک تقریبا 120 درجه باشد، ممکن است این موج  دوباره ایجاد شود.

هنگامی که امواج عبور نمی کنند شکست موج موجب محدود شدن ارتفاع موج می شود. با این حال، زمانی که امواج در زاویه های بزرگ عبور می کنند، رفتار شکستن موج تغییر می کند و دیگر ارتفاع را که یک موج می تواند به همین شیوه به دست آورد، محدود نمی کند.

پروفسور تون ون دان از دانشگاه آکسفورد گفت: "این مشاهدات آزمایشگاهی نشان می دهد که چگونه موج معروف Draupner ممکن است اتفاق افتاده باشدو همچنین ماهیت و اهمیت شکست موج در عبور از شرایط دریا را برجسته کرد.

محققان امیدوارند که این مطالعه زمینه را برای پیش بینی این امواج که به طور بالقوه فاجعه بار و بسیار آسیب زا هستند و بدون هشدار به طور ناگهانی در اقیانوس اتفاق می افتد، فراهم کند.

محققان حدس می زنند که موج هوکاشی(Hokusai's wave) که در اوایل دهه 1800 توسط هنرمند ژاپنی به نصویر کشیده شده است نیز یک موج عجیب و غریب (Freak wave) باشد.

 

این آزمایش توسط مرکز تحقیقات انرژی اقیانوس FloWave در دانشگاه ادینبورگ انجام شد.

 


کد خبر : 57897101197
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)