پنج شنبه 06  اردیبهشت 1403
تاریخ انتشار : 27 اسفند 1397 - 10:32:30
کدام یک برای انسان مضرتر هستند؟ آلودگی هوا یا سیگار

پایگاه خبری- تحلیلی ایربان- بر اساس  مطالعه منتشر شده در نشریه اروپایی EUROPEAN HEART، آلودگی هوا می تواند مرگ و میر را دو برابر بیشتر از پیش بینی های قبلی افزایش دهد.

 

کدام یک برای انسان مضرتر هستند؟  آلودگی هوا یا سیگار

ساینس دیلی نوشت؛ محققان  از روش جدید برای مدل سازی اثرات منابع مختلف آلودگی هوا بر میزان مرگ و میر،استفاده کردند. آن ها  دریافتند حدودا 790،000 افزایش مرگ و میر در کل اروپا در سال 2015 و 659،000 افزایش مرگ و میر در 28 کشور عضو اتحادیه اروپا ( EU-28) رخ داده است که بین 40-80 درصد به علت بیماری های قلبی عروقی (CVD) مانند حملات قلبی و سکته مغزی بود. آلودگی هوا باعث  افزایش دو برابری مرگ و میر ناشی از CVD به عنوان بیماری های تنفسی شد.

محققان دریافتند که آلودگی هوا باعث افزایش8.8 میلیون مرگ ومیر در سطح جهانی شده است. پروفسور توماس مونزل از گروه قلب مرکز پزشکی دانشگاه ماینز  آلمان می نویسد: "برای این دیدگاه، این امر به این معنی است که تاثیر آلودگی هوا بر افزایش مرگ و میر در یک سال بیشتر از مصرف دخانیات است که سازمان بهداشت جهانی برآورد کرده بود( سازمان بهداشت جهانی افزایش 7.2 میلیون مرگ و میر بر اثر دخانیات  را برآورد کرده بود) سیگار کشیدن ممنوع است، اما آلودگی هوا نه.

محققان این اطلاعات  را با استفاده از یک مدل شبیه سازی فرآیندهای شیمیایی اتمسفر و نحوه ارتباط آن ها با زمین، دریا و انتشار مواد شیمیایی از منابع طبیعی و انسان ساخت مانند تولید انرژی، صنعت، ترافیک و کشاورزی به دست آوردند. آن ها این مدل جدید را با داده های سازمان بهداشت جهانی که شامل اطلاعاتی در مورد تراکم جمعیت، مکان های جغرافیایی، سن، فاکتور ریسک برای چندین بیماری و علت های مرگ و میر بود، بکار بردند. آن ها به طور خاص به سطوح آلودگی ذرات ریز به عنوان PM2.5 - و ازن پرداختند.

در سراسر جهان، آن ها دریافتند که آلودگی هوا سبب افزایش 120 مرگ و میر  اضافی در هر سال به ازای هر  100،000 جمعیت است. در اروپا و اتحادیه اروپا ، این میزان حتی بالاتر بود که به ترتیب 133 و 129 مرگ و میر اضافی در سال به ازای هر 100 هزار نفر بود.

محققان کشف کردند که آلودگی هوا باعث 154 مرگ اضافی در 100000 در آلمان شد (کاهش 2/2 سال در امید به زندگی)، 136 در ایتالیا (کاهش امید به زندگی 9/1 سال)، 150 در لهستان (کاهش امید به زندگی 2.8 سال)، 98 در انگلستان (کاهش امید به زندگی 1.5 سال) و 105 در فرانسه (کاهش امید به زندگی 1.6 سال). این نرخ مرگ و میراضافه در کشورهای اروپای شرقی مانند بلغارستان، کرواسی، رومانی و اوکراین به شدت بالا است و هر سال بیش از 200 مرگ و میر اضافی به ازای هر 100،000 نفر جمعیت می باشد.

همکاران، پروفسور جوز للیولد، از موسسه شیمی مکس پانک در ماینز گفت: "اگرچه آلودگی هوا در اروپای شرقی خیلی بدتر از غرب اروپا نیست، اما تعداد مرگ و میر ناشی از آن بیشتر است. ما فکر می کنیم به دلیل  مراقبت های بهداشتی پیشرفته در اروپای غربی، امید به زندگی را نسبت به اروپای شرقی بالاتر برده است. "

استادان مانزل و للیولد تأکید می کنند که آلودگی ذرات معلق PM2.5 عامل اصلی بیماری های تنفسی و قلب و عروق هستند. در حال حاضر، حد متوسط سالانه PM2.5 در اتحادیه اروپا 25 میکروگرم در متر مکعب  است که 2.5 برابر بیشتر از دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی 10 میکروگرم در متر مکعب است که حتی تعدادی از کشورهای اروپایی به طور مرتب بیش از این حد است.

پروفسور مونزل گفت: "محدودیت فعلی 25 میکروگرم در متر مکعب باید به دستورالعمل WHO به  10 میکروگرم در متر مکعب کاهش یابد. بسیاری از کشورهای دیگر مانند کانادا، ایالات متحده آمریکا و استرالیا از دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی استفاده می کنند.

"ارتباط بین آلودگی هوا و بیماری های قلبی عروقی و همچنین بیماری های تنفسی به خوبی اثبات شده است. آلودگی هوا باعث آسیب به عروق خونی از طریق افزایش فشار اکسیداتیو می شود که منجر به افزایش فشار خون، دیابت، سکته مغزی، حملات قلبی و نارسایی قلبی می شود. "

پروفسور للیولد گفت: "از آنجا که بسیاری از ذرات و دیگر آلاینده های هوا در اروپا از سوختن سوخت های فسیلی می آیند، ما باید به طور فوری به منابع دیگر برای تولید انرژی  رو آوریم. وقتی که از انرژی پاک و انرژی تجدید پذیر استفاده کنیم،نه تنها به  توافقنامه پاریس برای کاهش اثرات تغییرات آب و هوایی دست یابیم ، همچنین می توانیم میزان مرگ و میر آلودگی هوا در اروپا را تا 55 درصد کاهش دهیم. "

طبق گفته ایشان محتوای گرد و غبار ریز در هوا می تواند با محدود کردن انتشار های کشاورزی- که مسُول  میزان نسبتا زیادی از آلودگی ذرات و شمار بیشتری از مرگ و میر در اروپا است ، کاهش یابد.

او گفت: به عنوان نمونه در آلمان، کشاورزی به تولید  45درصد PM2.5 درجو می انجامد. وقتی کود  در زمین های کشاورزی استفاده می شود، آمونیاک به اتمسفر آزاد می شود که با اکسید گوگرد و نیتروژن واکنش نشان می دهد و اسیدهای سولفوریک و نیتریک، نمک های تشکیل دهنده مانند سولفات آمونیوم و نیترات را تشکیل می دهند. این مواد به طور قابل توجهی به شکل گیری و ترکیب ذرات ریز کمک می کنند و بیشتر با دوده و ترکیبات آلی  ترکیب می شوند. "

محدودیت های مطالعه شامل این واقعیت است که عدم اطمینان آماری در تخمین ها وجود دارد، بنابراین اندازه اثر آلودگی هوا بر مرگ و میر می تواند بزرگتر یا کوچکتر باشد.

 

 


منبع : ساینس دیلی/کد خبر : 59597271297
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)