جمعه 28 تیر 1398
تاریخ انتشار : 08 فروردین 1398 - 10:09:05
سیل آق‌قلا توسط دانشجویان مهندسی عمران تبریز پیش بینی شده بود.

پایگاه خبری-تحلیلی ایربان- مقاله‌ای با عنوان «شبیه‌سازی دوبعدی جریان‌های سیلابی شهری با مدل CCHE۲D (مطالعه موردی: شهر آق‌قلا)» در زمستان ۱۳۹۶ منتشر شد که در آن نسبت به وقوع سیل در منطقه آق‌قلا هشدار داده شده بود.

 

سیل آق‌قلا توسط دانشجویان مهندسی عمران تبریز پیش بینی شده بود.

نویسندگان مقاله چنین نتیجه گرفته بودند که: " با توجه به الگوی جریان شکل گرفته در سیلاب مذکور و نقشه‌های شاخص مخاطره، تخلیه کلی شهر امری ضروری به نظر می‌رسد. از طرفی با توجه به مساحت پهنه پرخطر، میزان خسارات وارده سنگین خواهد بود."

 

در این تحقیق با استفاده از نرم افزار CCHE۲D به بررسی بازتاب رفتار هیدرولیکی شهر آق قلا در برخورد با سیلاب‌های ۱۰۰ ساله رودخانه‌ی گرگان‌رود پرداخته شده و با استفاده از شاخص مخاطره، ورودی لازم برای تدوین برنامه واکنش سریع، مدیریت بحران، بیمه سیلاب استخراج گردیده است.

 

سایر نتایج حاصل از این تحقیق به شرح زیر است:

1- استفاده از مدل‌های عددی دوبعدی پیشرفته به‌جای مدل‌های یک‌بعدی می‌تواند نتایج بهتری را برای مدیریت سیلاب‌های شهری و تدوین برنامه واکنش سریع در اختیار قرار دهد.

2- با توجه به اهمیت توسعه شهرها در مبحث توسعه پایدار و رابطه آن با سیلاب‌های شهری، در صورت گسترش مناطق شهری، توسعه شهر آق‌قلا به‌صورت عرضی و نه در جهت مسیل رودخانه امری ضروری به نظر می‌رسد.

3- با توجه به الگوی سیلاب شکل‌گرفته در محدوده شهر آق‌قلا، یک سری نواحی در امتداد مسیر رودخانه پس از ورود سیلاب به‌سرعت تحت تاًثیر قرارگرفته و سیلاب از این نواحی به مسیر فرعی وارد می‌شود. احداث سازه‌هایی مانند دایک و دیواره‌های سیل‌بند می‌تواند از خروج جریان در زمان سیل از این نواحی جلوگیری کند.

4- با توجه به نقشه‌های شاخص مخاطره در محدوده شهر آق‌قلا، غالب مناطق متاًثر از سیلاب، در وضعیت پرخطر قرار دارند. این مناطق به‌شدت دچار آسیب شده و برای شهروندان نیز بسیار خطرناک است. تخلیه سریع این مناطق می‌تواند از اولویت‌های تدوین برنامه واکنش سریع و مدیریت بحران باشد.

5- یکی از مسائل مهم دیگر دسترسی به مناطق سیل‌زده است. با مشاهده نقشه‌های شاخص مخاطره می‌توان مناطق دسترسی را تبیین و اقدامات ضروری را به انجام رساند.

6- با توجه به الگوی جریان شکل‌گرفته در سیلاب مذکور و نقشه‌های شاخص مخاطره تخلیه کلی شهر امری ضروری به نظر می‌رسد.

 


منبع : خبرآنلاین/کد خبر : 59788080198
نظر خود را ارسال نمائید

نام :
آدرس ایمیل :
نظر * :
كد امنیتی : *
 
اگر تصویر ناخواناست را کلیک کنید (اینجا)